Görme Kusurları

İnsanlar Bazen Neden Çift Görür

İnsanlar Bazen Neden Çift Görür-1

İnsanlar Bazen Neden Çift Görür

Kornea veya lens gibi göz içindeki problemler de dahil olmak üzere bir dizi koşul çift görmeye neden olabilir. Diğer altta yatan nedenler, göz işlevini ve hareketini kontrol eden kasları veya sinirleri veya beyindeki sorunları içerebilir. Bazı nedenler astigmatizm gibi önemsiz veya anevrizma veya inme gibi hayatı tehdit edici olabilir.

Çift görme teşhisi hakkında daha fazlasını bilgi edinin.

Kornea Sorunlarından Kaynaklanan Çift Görme
Kornea, gözün önünü kaplayan şeffaf tabakadır. Ana işlevi, gelen ışığı göze odaklamaktır. Korneadaki problemler yüzeyini bozarak çift görmeye neden olabilir. Bu tür sorunlar şunları içerir:

Astigmatizm
Kuru gözler
Zona veya herpes zoster gibi enfeksiyonlar
Hastalık, yaralanma veya enfeksiyonun neden olduğu yara izleri
Lens Sorunlarından Kaynaklanan Çift Görme
Gözünüzün merceği, gelen ışığı retinaya (gözün arkası) odaklamak için kornea ile birlikte çalışır. Mercek gözbebeğinin arkasındadır ve odaklandıkça şekil değiştirir.

Çift görmeye neden olabilecek en yaygın mercek sorunu , normalde şeffaf olan merceğin yaşlanma nedeniyle bulanıklaşması olan katarakttır . Göz cerrahlarımız ayakta tedavi ile kataraktları alabilirler. Katarakt ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinin .

Göz Kası Sorunlarından Kaynaklanan Çift Görme

Göz yuvanızdaki altı kas, gözünüzün yukarı, aşağı, her iki yana ve dönüş hareketini kontrol eder. Bu ekstraoküler kaslardaki problemler, bir gözün diğeriyle koordinasyon içinde hareket etmesini engelleyen zayıflık veya felci içerir. Göz kası problemleri şunları içerir:

Graves hastalığı , göz kaslarını etkileyen ve bir görüntünün diğerinin üzerinde göründüğü dikey çift görmeye neden olan bir tiroid rahatsızlığı
Şaşılık (yanlış hizalanmış gözler) , gözlerin düzgün şekilde hizalanmasını önleyen zayıflamış veya felçli bir göz kası
Sinir Sorunlarından Kaynaklanan Çift Görme
Bazı kafa sinirleri, göz hareketini kontrol etmek için beyni göz kaslarına bağlar. Bu kraniyal sinirleri etkileyebilecek veya zarar verebilecek ve çift görmeye yol açabilecek bazı durumlar şunlardır:

Diyabet, vücudunuzun kan şekerini işleme yeteneğini etkileyen ve sinir hasarına neden olabilen metabolik bir hastalık Guillain-Barre sendromu, gözlerde erken semptomların ortaya çıkabileceği ve kas güçsüzlüğüne neden olan bir sinir durumu.
Bağışıklık sisteminin göz hareketinde yer alan nöromüsküler kavşaklara saldırdığı bir otoimmün hastalık olan Myastenia gravis
Merkezi sinir sistemini etkileyen, muhtemelen göz hareketini kontrol eden sinirlere zarar veren kronik bir nörolojik hastalık olan multipl skleroz

İnsanlar Bazen Neden Çift Görür

Beyin Sorunlarından Kaynaklanan Çift Görme

Beynin içindeki birkaç alan, gözlerden sinirler yoluyla iletilen görsel bilgileri işler. Bu alanlar hastalık veya yaralanmadan etkilenirse, çift görme meydana gelebilir. Çift görmeye yol açabilecek bazı beyin durumları şunları içerir:

Beyin anevrizması
Beyin tümörü
Migren baş ağrısı
Kanama, enfeksiyon veya travma nedeniyle beyin içindeki basınç
Felç
Dev Hücreli Arteritin Neden Olduğu Çift Görme

Temporal Arterit olarak da bilinen Dev Hücreli Arterit, şakaklara yakın arterlerin iltihaplanmasıyla kan akışının azalmasına neden olur. Gözün beslenmesinden sorumlu olan bu damarlar, azalmış kan akışıyla karşılaştığında anterior iskemik optik nöropati olarak bilinen bir durum gelişebilir. Görme ve diğer semptomlar şunları içerir:

Görme kaybı
Bulanık görüş
Çift görme
Baş dönmesi
Kalıcı baş ağrıları
Tükenmişlik

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle