Genel Optik Gözlük

Gözlüğe İhtiyacımız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Gözlüğe İhtiyacımız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Gözlüğe İhtiyacınız Olabileceğinin 14 İşareti
Gözlük Gerektiren Yaygın Görme Sorunları
20/20 Vizyonuna Sahip Olup Hala Gözlüğe İhtiyacınız Olabilir mi?
Göz Doktorları Gözlüğe İhtiyacınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Gözlerimi Evde Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Kendinizi sık sık ince yazılara, bilgisayar ekranlarına veya sokak tabelalarına bakarken yakalıyor ve “Gözlüğe ihtiyacım var mı?” Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz.

Dünya Oftalmoloji Akademileri’ne göre, Dünya Devletleri’nde 2 milyardan fazla insan düzeltici gözlük kullandığı söylenmektedir. Bu dünya nufüsunun neredeyse yarısına tekabül ediyor.

Ne yazık ki, birçok insanda gözlüğe ihtiyacı olduğunun farkında bile değil. 2007’de dünya çapında düzeltilmemiş kırma kusurlarının neden olduğu yaklaşık 702 milyon uzak ve yakın görme bozukluğu vakası vardı.

Gözlüğe ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, yapılacak en iyi şey göz doktorunuzla bir göz muayenesi ayarlamaktır. İhtiyaç duyabileceğiniz en yaygın işaretleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Gözlüğe İhtiyacınız Olabileceğinin 15 İşareti

Aşağıdaki belirti ve semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız reçeteli gözlüklere ihtiyacınız olabilir:

1. Bulanık Görüş
Bulanık görme birçok şekilde kendini gösterebilir. Yüzleri okumakta veya tanımakta sorun yaşayabilirsiniz. Veya telefonunuzu görebilmek için belli bir mesafede tutmanız gerekebilir.
Bunların hepsi, gözlük veya kontakt lenslerle tedavi edilmesi gereken bir görme probleminin belirtileri olabilir.

2. Sık Sık Şaşılık
Gözleri kısmak, gözlüğe ihtiyacınız olabileceğinin başka bir yaygın işaretidir.
Gözlerinizi kısarak, gözünüze giren ışık miktarını ayarlıyorsunuz. Bu, görüntülerin daha net olmasına yardımcı olabilir. Gözlük takmak görüşünüzü dahada geliştirebilir, bu nedenle gözlerinizi kısmanıza gerek yoktur.

3. Baş ağrısı
Tüm baş ağrıları zayıf görüş belirtisi değildir. Bununla birlikte, bazı baş ağrıları, gözlerinizin odaklanmak için çok uğraşmasından kaynaklanır.

Özellikle bilgisayarda çalıştıktan veya ekrana baktıktan sonra sık sık baş ağrısı yaşıyorsanız, bir çift gözlük yardımcı olacaktır, mavi ışık korumalı gözlük camları tercih edebilirsiz.

4. Göz Yorgunluğu ve Yorgunluk
Göz yorgunluğu ve göz yorgunluğu genellikle gözlerin yoğun kullanımından kaynaklanır. Yaygın nedenler arasında uzun mesafeli sürüş ve bilgisayarda çok fazla zaman geçirme (bilgisayar görme sendromu veya dijital göz yorgunluğu) yer alır.
Ancak, gözlerinizin odaklanmakta zorluk çektiğini gösterebilir. Gözlerinizin sık sık veya daha önce olmadığı durumlarda gergin olduğunu fark ederseniz, bu, gözlüğe ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilir.

5. Sulu Gözler
Sulu gözler görme problemlerinin bir işareti olabilir. Ancak aynı zamanda kuru gözler ve alerjiler gibi diğer durumların da ortak bir belirtisidir.
Sulu gözlerden endişe ediyorsanız, doktorunuzla bir randevu ayarlayın.

6. Okuma, Mesaj Yazma veya Bilgisayarda Çalışma Zorluğu
Dijital ekranları kullanmaktan baş ağrısı, göz yorgunluğu veya yorgunluk çekiyorsanız, bunun birkaç anlamı olabilir.
Dijital göz yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Aynı zamanda altta yatan bir vizyon sorunu da olabilir.
Kendinizi kol mesafesinde telefonunuzu tutarken veya bir materyal okurken bulursanız veya odaklanmakta güçlük çekerseniz, bu düzeltilmemiş bir kırma kusurunun işareti olabilir.

7. Hareler
Işıkların etrafında haleler görmek, görme sorunlarının yaygın bir belirtisidir. Karanlıkta ampullere veya farlara bakarken bunları yaşayabilirsiniz. Astigmatizm, katarakt veya başka bir gece görüşü sorununu gösterebilirler.

8. Göz Tansiyonu
Gözlerinizin arkasında basınç oluştuğunu hissediyorsanız, bu glokom veya diğer göz rahatsızlıklarının bir işareti olabilir. Göz tansiyonu tedavi edilebilir, ancak kesinlikle bir göz muayenesi planlamanız gerektiğinin bir işaretidir.

9. Çift Görüş
Çift görme , kornea veya göz kaslarınızla ilgili sorunlardan kaynaklanabilir. Aynı zamanda katarakt belirtisidir . Çift görme yaşarsanız, hemen bir göz doktoruna görünün.

10. Zayıf Gece Görüşü
Gece görme güçlüğü, görme bozukluğunun yaygın bir belirtisidir. Geceleri görmek açıkça daha zor olduğu için birçok insan bunu fark etmez. Geceleri kendinizi daha fazla gözlerinizi kısarken veya yolları veya işaretleri görmekte sorun yaşarken bulabilirsiniz.

11. Bozuk Görüş veya Dalgalı Görüş
Güneşlikler veya panjurlar gibi belirli nesneler dalgalı veya bozuk görünüyorsa, göz sağlığının bozulduğunun bir işareti olabilir. Bazen nesneler su altında, bükülmüş veya şekilsiz gibi görünürler.

Çizgiler bozuk veya dalgalı görünüyorsa göz doktorunuza söyleyin.

12. Karanlıktan Aydınlığa Ayarlama Sorunu
Karanlıktan aydınlık ortamlara geçişte zorluk (ve tersi), görme bozukluğunun başka bir işaretidir.

Gözlerinizin parlaklıktaki değişikliklere alışması normalden daha uzun sürüyorsa, bir göz muayenesi planlamanın zamanı gelmiş olabilir.

13. Yüzleri Tanıma Sorunu
Tanıdık yüzleri tanımakta güçlük çekiyorsanız, bu miyop (uzağı görememe) belirtisi olabilir. Miyopisi olan kişilerin uzak görüşü zayıftır. Bu gözlük, lens veya ameliyatla düzeltilebilir.

14. Gözlerini Ovuşturmak
Aşırı göz ovuşturma birçok görme problemine işaret edebilir. Bir enfeksiyon veya bir enkaz parçası olabilir. Ayrıca tedavi gerektirebilecek göz yorgunluğu veya zorlanmasından da kaynaklanabilir.

15. Bir katarakt ilk önce yavaş başlar, görmenize az bir etkide bulunur.

Görme belirtilerinin fark edilebilir olması için aylar, hatta yıllar gerekebilir. Görmenizin puslu bir cam içinden bakıyormuş gibi biraz bulanıklaştığını fark edebilirsiniz. Kataraktlar, bir gözde görme belirtileri ve diğerinde normal görme ile sonuçlanacak şekilde her bir gözde farklı hızda ilerleyebilir. Ayrıca, kataraktlarda aşağıdaki belirtileri de fark edebilirsiniz. Bir güneşten veya bir lambadan kaynaklanan ışığın fazla parlak veya göz kamaştırıcı görünmesi, Gözlerinizin ışığa karşı daha duyarlı hale gelmesi. Gece araç kullanırken, karşıdan gelen araç farlarının her zamankinden daha fazla göz kamaşmasına neden olması.

Göz Bakımı

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle