Güneş Gözlüğü Optik Gözlük

Çizilen gözlük camları nasıl temizlenir

Çizilen gözlük ve güneş gözlüğü camları

Çizilen gözlük camları nasıl temizlenir?

Çizilen gözlük ve güneş gözlüğü camları her zaman can sıkan bir hal olmuştur. İşte sizlere bundan kurtulmak için önemli ipucu: Gözlük kullanan kişilerin en çok şikayet ettikleri konulardan biri gözlük camlarının çizilmesidir. Bu çizilmeler sonucu genellikle gözlükler yenilenmek zorundadır. Şimdi size önerilerim olacak ve devamında işi bilmeyen insanların saçma sapan tavsiyelerini anlatıp gözlüğü ne hale getirdiklerini tecrübelerimle burada anlatmaya çalışacağım. Öncelikle arkadaşlar gözlük nasıl temizlenmeli neler yapılmalı öncelikle buradan başlamak gerekli. Çünkü gözlük temizlemek önemli ve çok dikkat etmemiz gerekli.

Çizilen gözlük ve güneş gözlüğü camları

Gözlük kullanan kişilerin düzenli olarak gözlük camlarını ve çerçevelerini silmeleri gerekiyor.

Kimi zaman her gün olsa daha iyidir ama gün içerisinde birkaç defa gözlük camı temizleme işleminin yapılması gereklidir, malum covid-19 meselesi bu işi daha da önemli hale getirdi, çünkü uçan tozlar vs cisimler gözlüğümüze mutlaka yapışıyor. Bu nedenle gözlük kullananların cam temizliğini en pratik şekilde nasıl yapılır neler yapılmalı bunun yollarını aradıklarını açıklayacağım. Optik gözlükleri ve güneş gözlüklerini sadece yumuşak bir kumaş parçası ile silmek net bir görüntü elde etmeyi sağlamaz. Hatta sadece bir kumaş parçasıyla bazen kıyafetlerimizle gözlük camının silinmesi ortaya puslu bir görüntü bile çıkarabilir.

Gözlük ve güneş gözlüğünün cam temizliğini nasıl yapılmalıyız?

Gözlük silme işleminde tek bir yöntemin yok. Birkaç farklı yöntemi tercih ederek gözlük camlarını ilk günkü kadar temiz hale getirebileceğinizi belirmek isterim.
Ancak gözlük camlarını temizleyeceğimiz zaman dikkat edilmesi gereken en önemli unsur gözlük camlarına zarar vermeyecek malzemeleri ve yöntemleri kullanmak olacaktır.

Çizilen gözlük ve güneş gözlüğü camları

Yöntemleri Sıralamak Gerekirse:

Birinci ve en önemlisi. Ellerinizi sabun kullanarak iyice köpürtün ve ardından gözlük camlarınızı ve çerçevenizi ”(çerçeveniz kalitesizse yıkamayın hermoda gözlük gibi
kaliteli ve optisyenlik mağazalarından aldıysanız paslanma yapmaz)” her yerine köpüğü yayın. Sonrada gözlük cam ve çerçevenizi bol su ile durulayın. Eğer imkanınız olursa İçme suyunda yüksek oranda kireç bulunduğundan dolayı belki biraz camları kireçten olumsuz yönde etkilenebilir. Bu nedenle gözlük camı temizliğinde mümkünse eğer içme suyu mümkün değilse çeşme suyu da kullanabilirsiniz. Ve lütfen özellikle bu zamanda gözlüklerimizi silmeye bakımına özen gösterelim. Not mağazalarımıza gelme şansınız olursa eğer ücretsiz
ultrasonik yıkama cihazlarında hem yıkayalım hemde bakımını yapalım. Yok gelemeyiz derseniz de yakınımızda iseniz gelip alalım geri bırakalım veya bir kargo şirketi ile yollayın size ilk günkü gibi yapıp yollayalım. isterseniz de size gönderirken kargo ücretini de biz verebiliriz.

Çizilen gözlük camlarını nasıl onarırız?

İkinci yöntem mikrofiber veya bu yapıda olan gözlük camı bezlerini kullanın.

Müşterilerimize genellikle gözlük aldığında mikrofiber bezler veririz veya yollarız. Mikrofiber bezler gözlük ve güneş gözlüğü camlarında herhangi bir partikül bırakmadan temizlik sağlamaları nedeniyle en kolay ve güzel bir yöntemdir. Bununla beraber gözlük camlarında istenen netlik ve parlaklığı da elde etmiş olursunuz. Mikrofiber bezlerinizi mutlaka her ay yıkayın, elle çitileme yöntemi en güzeli yok uğraşamam dersenizde çamaşır makinanıza da atabilirsiniz. Gözlük ve güneş gözlüğü cam temizleme spreyleri de tercih edebilirsiniz mağazamızdan veya adresinize isteyerek de alabilirsiniz, Önemli not ”(Maketlerden aldığınız silme bezlerine ve spreylere güvenmeyin)” gözlüğünüze zarar verebilir. İki fıst öne iki fıst arka cama sprey kullanarak gözlük camlarını temiz ve mikrofiber bir bezle silmeniz gayet net bir görüntü elde edeceksiniz. Konumuzun en önemli can alıcı kısmına geldik.

Gözlük Camı Çizilirse Ne Yapmalı?

Gözlük ve güneş gözlüğü kullananların yaşadıkları bir diğer konu ve en sıkıntılı durumda camların çizilmesi oluyor. Gözlük ve güneş gözlüğü camlarında küçük bir çizik oluştuğunda hemen yenisini almak tabiki gerekmez. Görüşünüzü sıkıntıya sokmadığı odak noktalarında olmadığı müddetçe uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle bu çiziklerden kurtulabilirsiniz.

Çizilen gözlük ve güneş gözlüğü

İşte o yöntemlerden bazıları…

Birer çay kaşığı karbonat ile tuzu karıştırarak macun kıvamını almasını sağlayın. Ardından bu karışımı gözlük camına sürerek hafifçe ovun ve gözlük camlarını içme suyu ile yıkayın.
Fakat kullandığınız suyun ılık olması gerekiyor. Böylelikle küçük çiziklerden kurtulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de ılık su ve sabun kullanmanızdır. Ellerinizi köpürterek gözlük camı temizleme işlemiyle birlikte aynı zamanda üzerindeki derin olmayan çiziklerin ve lekelerin yok olmasına da yardımcı olacaktır.

Az miktarda sirke kullanmak kaydıyla sirkeli suyla gözlük camlarınızı ovarak yıkamanız da camlardaki çizdiklerin ve kirin yok olmasını sağlayabiliyor. Sirke yerine bebek şampuanı da kullanabilirsiniz. Amma velakin bu yöntem çok hafif belli belirsiz çizikler ve yoğun kir ve lekeler içindir, çizik büyük ve derinse asla bu çizikler gitmez ve daha da camınızı berbat etme ihtimaliniz çok yüksektir önemle belirmek isterim bunun dışında kulaklarınızı her şeye tıkayın. Bazı meslektaşlarım (dürüst olanları tenzih ediyorum) çizikleri gideriyoruz diye cam ücreti kadar ücret alıp yeni cam takıyorlar ve çizikler düzeldi diyorlar, lütfen bunlara ve bu konulara itibar etmeyiniz. Çünkü optik olayı yazılımsal içten ve dıştan yüzeysel işlem gerektirir bu işlem çok hassastır ve cam yüzeyinde oynamalar hem görüntünüzü bozacaktır hem de gözlüğünüzü daha kötü hale getirecektir. Burada yazılanları düşünün ve idrak edin
güvendiğiniz optisyene başvurun, veya bize başvurun 0216 441 80 51 Whatsapp la yazarak veya aynı numaradan arayarak veya sitemizdeki güncel konulardan da takip edebilirsiniz.

Gözlük ve Güneş Gözlüğü Camı Temizlemede Yapılan Hatalar

Hiç kimse aldığı gözlüğün çok çabuk kirlenmesini ve çizilmesini istemeyecektir. Bu durumda rutin temizleme ve bakım işlemlerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi şarttır.
Gözlüklerinizi uzun bir süre temizlemedi iseniz öncelikle bu yukarıda zikrettiğim konuyu hayata geçirmeniz gerekiyor, mutlaka bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte.
Toz ve kir gibi sorunların önüne geçmek için gözlüklerinizin camını mikrofiber bezle temizlemeniz doğru olacaktır. Bu noktada atacağınız her adım oldukça önemlidir. Çünkü yapılan hataların en başında ıslak mendil veya kolonyalı mendil diye tabir ettiğimiz temizleme şekli gelmektedir. Evet bu durum çok pratik ve hijyenik gibi görünebilir amma velakin.
Islak mendilin yapısı ne yazık ki gözlüğün camını temizlemek için uygun bir materyal değildir.

Gözlük camı temizleme yöntemleri arasında yer alan özel bezleri ve spreyler gözlüklerin kusursuz görünmesinde en doğru seçenek olacaktır. Islak mendil ne yazık ki formu ve dokusu gereği gözlük camı üzerinde yer alan kirlerin arınmasını sağlamadığı gibi küçük küçük çiziklere antirefle varsa kaplamasının atmasına yol açmaktadır. Bu yüzden kesinlikle gözlüklerinizin camında mikrofiber bezle mikrofiber bez temin edemediniz ise yumuşak ve narin temizleme bezleri kullanmanızı önermekteyiz.

Gözlük camı temizleme işleminde yapılan bariz hatalardan bir diğeri ise direkt olarak suya tutulmasıdır. Evet suyla yıkamak yanlış değildir, fakat bu noktada eğer mümkünse içme suyu ile durulayın. Çünkü musluk suyunda yer alan kireçler gözlüğünüzün camına ciddi oranda zarar verecektir. Bu durumun önüne geçmek ise tamamen içme suyu ile durulanıp yumuşak dokulu temizleme bezi ile son dokunuşu yapmak olacaktır.

Güneş gözlüğü ve Gözlük camı nasıl temizlenir diye merak eden kişilerin yapılan hatalardan bir tanesi ise peçete ve selpak gibi ürünlerle camı silme işlemi gerçekleştirmeleridir. Güneş gözlüğü ya da optik gözlükleri temizlerken bu materyallerden faydalanmak ne yazık ki yanlış bir tercih olacaktır. Çünkü yapıları sert olduğu için camın çizilmesine yol açmaktadır. Üzerindeki toz zerrecikleri ve lekelerin temizlenmemesinin yanı sıra puslu bir görünüm oluşturacaktır. Bu yüzden gözlüğün camına zarar verecek sert dokulu sert yapılı ürünlerden uzak durmanızı öneriyorum. Belirttiğim bu açıklamalar doğrultusunda yapılan hataların farkında olarak gözlük camı temizleme işleminin gerçekleştirilmesinde dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Çizilen gözlük ve güneş gözlüğü camları nasıl düzeltilir.

Güneş Gözlüğü veya Gözlük Camındaki Çizikler için Optisyenlerden Destek Alın

Optik gözlüklerin içerisinde yer alan tek odaklı veya progresif gözlük camlarının temizliğinde fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız öncelikle Optisyenlere başvurmanızı öneriyorum. Gözlük nasıl temizlenir diye merak edenler, yazımızda yer verdiğimiz küçük detaylardan hareketle temizleme işlemini kusursuzca gerçekleştirebilir. Fakat derin çiziklerden kurtulamıyorsanız mutlaka Optisyenler den destek almanızı öneririz. Hermoda Gözlük olarak gözlük camı temizleme ve çiziklerden kurtulma işleminde sizlere çözüm odaklı yanıtlar sunmakla beraber güneş gözlüğü, optik gözlük camları organik, polarize, antirefle, progresiv, kolormatik cam özellikleri ve fikir almak isterseniz ayrıca fiyatları konusunda da en büyük destekçiniz olmaya hazırız. Sayfamızdan bizlere sadece bir tıkla da ile ulaşabilir, hızlı ve kaliteli hizmetimizi deneyimleyebilirsiniz.

 

Optisyen
Yaset SEZER

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Yorum

 • Merhaba. Gözlük spreyi yerine normal market suyu ile temizlemek uzun vadede zarar verir mi cama acaba? Bir de camda bulunan tozlarla beraber mikrofiber bezle camı sildiğimde sizce o toz tanecikleri camı çizer mi? Önce bi üflüyorum ama gene de toz tanecikleri cama yapışılı olduğunda zarar verir mi çizer mi? Kullandığım cam çok pahalı olduğundan sık sık değiştirmiyorum.

  • Merhaba. Gözlük spreyini gözlükçüler hariç başka yerden aldıklarınız başka amaçlar için de üretildiği için önermiyoruz, gözlükçülerdeki sadece gözlük camı düşünülerek üretilir. Microfiber bezler iyidir silmeden önce camın yüzeyine üflemeniz çok mantıklı, Bezleri de mutlaka silkeleyin ve ayda bir mutlaka yıkayın yıkadıktan sonra daha da güzel siler. Toz tanecikleri büyüklüklerine göre değişir küçük olan tozlar sorun oluşturmaz.

 • Az önceki yorumuma şunu da dahil etmek isterim. Toz tutmaması için kullanılan özel bi şey var mıdır? sıvı gibi. Cama sıkıp sildiğimizde toz tutmamasını engelleyen bi şey. Mıknatıs gibi yapışıyor çünkü tozlar. Teşekkür ederim.

 • Merhaba benim gözlük camım inanılmaz derecede toz topluyor artık bende takıntı haline geldi bu. Vaktimin çoğunu evde geçiren biriyim 2 güne bir makine ile evi süpürüyorum toz kalkmasın diye asla iki günü geçmiyorum. Ne yaptıysam camın toz toplamasının önüne geçemedim. Ortalamanın üstünde boyuta sahip cam kullanıyorum bunla ilgisi olabilir mi diye aklıma geliyor. Kocaman bi çerçeve.

  • Merhaba, nerede yaşıyorsun aceba bu konuda size cam konusunda yardımcı olabilecek kaplama ve cam konusunda size yardımcı olacak kişiler bulmaya gayret edelim efendim.

 • Selamlar. Bir meslektaşınızın gözlükleri temizlemek için kullanılan spreylere dikkat edin. Bazılarında çok fazla kimyasal oluyor bu da camın yüzeyini alındırarak daha kötü eder. Diyor. Bu konu hakkında ne diyorsunuz. Bu spreyler madem zararlıysa neden gözlük alınan mağaza bunuda veriyor. Ya da belli bir sprey grubu için mi bunu söylüyor. Öyleyse de ben nasıl anlayacağım doğru sprey aldığımı.

  • Merhaba, Gözlük mağazalarından aldığınız spreyler asla gözlüğünüze zarar vermez, arkadaşın verdiği sprey nedir bilemem ve nereden alıyor ona bakmak gerekli, bizim ve diğer arkadaşlarında hemen hemen bu şekilde olduğunu düşünüyorum üretici firma gözlüğün nasıl bozulup bozulmayacağını kaç defa tahlil ve test raporlarına göre hazırlıyor ben bizzat üretim ve belgelerle birlikte şahit oldum, arkadaşa bir şey diyemem ama kesinlikle arkadaşa katılmıyorum. Sevgiyle kalın.

 • Ne yazık ki gözlük camımdaki kılcal çiziklere ben sebep olmuşum. Her gün temizleyin derken daha fazla çizilmesine neden olmuşum yanlış temizleme yöntemi ile. Yazınızı okuyunca bunu anladım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. ❤️🙏

  • Merhaba, Çizikler maalesef düzelmez efendim cam değişikliği gerekli ufak tefek çizikler sorun oluşturmaz ama derin çizikler görmenizi ve odağınızı etkiler. Camlarınızın değişmesini tavsiye ediyoruz. Bazı gözlükçüler veya çiziği gideririz diyen kişiler sizden ücret alıp çiziği düzelttiklerini söylerler ama orada çizik değil camlarınızı değiştirmişlerdir, çünkü görme camın yüzeyinde gerçekleşir camın yüzeyini düzeltmek demek optik görme durumunu bozar. iyi günler diliyorum.

 • Çerçevemdeki buruna gelen yer yeşil yeşil yosun tutuyor gibi kirleniyor. Sürekli temizlediğim halde burun kısmındaki plastik yeşilleniyor. Bunun bir çözümü var mı acaba.

  • Merhaba, Bir Optik mazağazasına yada Hermoda Gözlük mağazalarına yakınsanız ücretsiz değişim ve bakım yapalım. Nedenine gelince sigara içenlerde ve çok terleyen kişilerde biraz daha fazla görülüyor, optik mağazasına gittiğinizde pvc plaket takmasınlar silikon plaket olmasını söyleyin, ve haftada en az bir defa gözlüğünüzü hafif ılık suyla yıkayın ve eski bir diş fırçanızla hafif hafif plaketleri ovalayarak yıkamanız yeterli. başka sorularınız vs olursa 0216 441 80 51 den de ulaşabilirsiniz. sağlıcakla kalın.

   Yaset Sezer

Bir Yorum Ekle