Optik Camlar

Antrefle Cam

Antrefle Cam

Anterfle’nin anlamı, ışık yansımasına karşı olan  demektir. ilk kez 1982 yılında ilk defa İngiliz bilim adamı Dennis Taylor tarafından camın ince bir film tabakası ile kaplanmasının prensipleri bulunmuştur.

Bütün saydam ve parlak yüzeylerde yansıma meydana gelir.Cisimleri yaydıkları ışınlar sayesinde görürüz. Hava ve gözlük camları farklı kırma indekslerine sahiptirler. Camlar ışığın geçmesini azaltarak cam üzerinde yansımaların oluşmasına sebep olurlar.

Yansımalar ise gözlük camını yüzümüzün önünde görmemize sebep olur. Görüntü netliğini azaltır, flu gösterir. Yansımadan kaynaklanan bu olumsuzluklar, yansımayı önleyen bazı özel kaplamalarla en aza indirgenebilir. Böylece camın saydamlığı ve berraklığı da artırılmış olacaktır.

Antirefle cam;

sezer optik Antirefle Cam Hakında. Özel bir işlemle yansımaz hale getirilme işlemidir. Antirefle cam’a mikroskopla baktığımızda, yüzeyin parlaklığının gittiğini, pürüzlü olduğunu görürüz. Bu sayede:Yansımanın azalması sonucu ışığın geçirgenliği artar ve görüş kabiliyeti yükselir.

Daha iyi görüntü sağlandığı için bilgisayar ve tv cep telefonu gibi ekranlı cihazlarda kontraslık sağlar.

Otomobil sürücüleri için görüşü daha net yapacağı için seyir konforunu artırır.Işık yansımasını önlediği için estetik bir görünüm oluşturur.

Mineral Ve Organik Cam

Mineral Camın bulunması insanlık tarihinin önemli bir kilometre taşlarındandır, Ve sayılamayacak kadar çok alanda kullanılan soy bir maddedir cam. Kırılganlığı, ağır oluşu, kolay buğulanması olumsuz özellikleri gibi varsa da birçok üstünlüğü vardır.

Şeffaflığı çok yüksektir ve kolay toz tutmaz. Temizlemesi de kolaydır. Birçok kimyasal maddeden ve sıcaktan etkilenmez. Çap ölçüsü ve şeffaflığı zamanla değişmez. Cam fabrikada üretim esnasında  renkli yapılabilir, sonradan asla renklendirelemez.

Organik camlar, plastikten ve cr39 hammedesinden üretilen ve cama alternatif olarak üretilen şeffaf materyallerdir. Cama oranla daha hafif ve kırılmaya karşı daha dayanıklıdır. Bu olumlu özelliklerinin yanında bazı eksikliklerini de anmak gerekmektedir.

Organik camlar kolay çizilebilir ve elektrostatik sebebiyle  toz tutar. Aşırı Sıcaktan ve bazı kimyasallardan etkilenebilir. Temizlerken daha dikkatli olmak gerekmektedir. Şeffaflığı ise mineral cama oranla daha düşüktür.

Yaset SEZER
Sezer Optik
www.sezeroptik.com

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle