Genel Güneş Gözlüğü

Gözlüklerde UV Koruması: Nedir Ve Faydaları Nelerdir

 

Güneş hasarı düşünüldüğünde cildimiz büyük bir endişe kaynağıdır. Gözlerimizin etrafındaki hassas cilt ve gözlerimizin kendisi güneşten risk altındadır. UV korumalı gözlükler güneşten göz koruması görevi görür. UV radyasyonunun gözlerinizi nasıl etkilediği ve onları güneş ışınlarından nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Gözlüklerde UV Koruması: Nedir Ve Faydaları Nelerdir
Gözlük ve güneş gözlüklerinde UV koruması ne kadar önemlidir?
Yeni gözlük ararken, polarize UV korumalı güneş gözlükleri öncelikler listenizin başında olmayabilir. Ancak, zararlı ultraviyole (UV) radyasyonun, güneş parlamadığında bile gözlerinize ve çevresindeki cilde potansiyel olarak zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Bulutlara aldanma; bulutlu günlerde bile UV radyasyonu kum, su, kar ve binalar gibi yüzeylerden yansıyabilir. Gözlerinizi açık havada güneşin zararlarından korumak için UV kaplı gözlükler ve UV koruyucu güneş gözlüklerinin üzerinde küçük bir UVA ve UVB engelleyici malzeme tabakası bulunur. Birçok güneş gözlüğü standart olarak bir UV kaplama ile gelir ve bazı şirketlerin kendi tescilli lens teknolojisi vardır.
Gözlüklerde UV Koruması: Nedir Ve Faydaları Nelerdir 2
Gözlüklerimde UV korumasına ihtiyacım var mı?
Evet, güneş gözlüğü ve gözlük üzerindeki UV kaplama, gözlerinizi zararlı UV ışınlarından korur. UV koruyucu güneş gözlüğü veya gözlük takmadan ultraviyole radyasyona kısa süre maruz kalmak bile gözlerinize güneş yanığına benzer şekillerde zarar verebilir. Gözleriniz kırmızıya dönebilir ve şişebilir veya içlerinde kum varmış gibi kumlu hissedilebilir. Işığa çok duyarlıysanız, aşırı yırtılma yaşayabilirsiniz. Neyse ki, bu hisler genellikle geçicidir. Bununla birlikte, gözlerinizi düzenli olarak güneş radyasyonuna maruz bırakırsanız, sonunda katarakt veya maküler dejenerasyona yakalanma riskiniz vardır .
20 yaşından önce UV hasarının yaklaşık dörtte biri gözünüzde meydana gelir. Yaz mevsimi, çocukların açık havada en çok UV radyasyonuna maruz kaldıkları zamandır. Ek olarak, maraton koşusu gibi yetişkin sporları ve saatlerce süren antrenmanlar gözlere zarar verebilir. UV koruyucu güneş gözlükleri , hayatınızın geri kalanında göz sağlığınızı korumak için çok önemlidir.
Gözlüklerde UV Koruması: Nedir Ve Faydaları Nelerdir 3
UV koruma camlarının faydaları nelerdir?
Diğer kaynaklar arasında kaynak ekipmanı, bronzlaşma yatakları ve lazerler yer almasına rağmen güneş, ultraviyole radyasyonun birincil kaynağıdır. Gözlük ve güneş gözlüğü camlarınızdaki UV koruması göz sağlığınıza fayda sağlayabilir. UV radyasyonu gözlerinize zarar verebilir. Maksimum koruma için herhangi bir plastik veya cam lense UV kaplama eklenebilir.
Camlara UV koruması eklenebilir mi?
Güneş gözlüklerinin UV koruması olup olmadığı nasıl anlaşılır? Birçok güneş gözlüğü standart olarak bir  kaplamasıyla gelir ve bazı şirketlerin kendi özel lens teknolojisi vardır. Gözlüklerinizde veya güneş gözlüklerinizde bu kaplama mevcut değilse, satın alma işlemi sırasında bir eklenti seçeneği olarak ekleyebilirsiniz.
Polarize camlar ve UV koruması: farklar nelerdir ve hangisi en iyisidir?
Polarize ve UV korumalı camlar arasındaki fark nedir? Polarizasyon ve UV koruması aynı şey değildir. Bazı işletmeler bunları birlikte tanıtsa da, UV ve polarize güneş gözlüklerini birbirinden ayırmak zor olabilir .
” Polarizasyon ” terimi, bir merceğin güçlü güneş ışığında pus ve parlamayı azaltma kapasitesini tanımlar . Polarize camlı güneş gözlüklerinin çoğu UV koruması da sağlar. Satın alırken seçtiğiniz lensin her ikisine de sahip olduğundan emin olun. Polarizasyonun UV korumasıyla ilgisi yoktur, bu nedenle lenslerin UV emici olup olmadığını kontrol edin.
UV koruması için en iyi gözlükler
Gözleri UV ışınlarından koruyan en iyi güneş gözlükleri , genellikle yüzde olarak ölçülen yüksek düzeyde UV koruması sunar (ör. UV ışınlarına karşı %100 koruma). UV koruması için en iyi güneş gözlükleri , UV ışığından %99 ila %100 arasında koruma sağlayan ve UV-400 korumalı gözlükler olarak adlandırılan camlara sahiptir.
Tehlikeli ultraviyole ışık ışınlarına karşı yaklaşık %100 koruma sağlayan UV 400 dereceli güneş gözlüklerini arayın, sayı ne kadar büyükse o kadar iyidir.
400 nanometreye kadar dalga boyları UV 400 koruma lensleri tarafından bloke edilir. Ek olarak, gezegenin atmosferinden geçerek cildinize ve gözlerinize UVA ve UVB ışınları olarak ulaşan güneşten gelen görünür ışığın yüzde 75 ila 90’ını engellerler.
Bu yüksek düzeyde güneş koruması çok önemlidir çünkü doğru güneş gözlüklerini takmazsanız maküler dejenerasyon, katarakt ve fotokeratit gibi göz bozuklukları geliştirme riskiniz zamanla artacaktır.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle