Öne Çıkan Optik Gözlük

Gözlük Bakımı Nasıl Yapılır?

Gözlük Bakımı Nasıl Yapılır?

Gözlük Bakımı Nasıl Yapılır? Her şey de olduğu gibi gözlükte de bakım çok önemlidir. Camları silerken kullandığımız bezden tutun da sakladığımız alana, takıp çıkarırken yapılan hatalara kadar bilinmesi gereken çok şey var.

Gözlük Nasıl Temizlenir:

hermoda_gozluk_camlarini_nasil_onaririzGözlük camında çıkmayan kirler için özel temizleyici spreyle yada yıkayarak da temizleyebilirsiniz. Bu tarz maddeler yok ise alternatif olarak şampuanla yıkayabilirsiniz. Cama bir kaç damla şampuan damlatın ve parmağınızla nazikçe ovalayın. Şampuan yerine deterjan pril tarzı kullanmanız kesinlikle yanlış olacaktır. Sabunladıktan sonra bol su ile durulayıp yıkayınız. Kurulamak için yukarıdaki önerdiğimiz cam silme beziniz varsa güzelce kurulayın. Silme bezi yerine de normal kağıt havlu kesinlikle kullanmayın.

Silme Bezinin Önemi:

Gözlük Bakımı

Gözlük camini silmek için kullandığınız silme bezinin seçimi çok önemlidir. Doğru bir silme bezinde bu tür özellikler olmalı. Öncelikle yumuşak ve hidrofil (su tutan) bir yapıdaki bez seçilmelidir. Cam üzerinde gezdirildiğinde rahat kaymasına özen gösterin ve bez sürekli temiz kalsın. İçerisinde kum, toz, kir bulunan silme bezi gözlük camında çizikler oluşturabilir.

Gözlük Camı Temizlemede Yapılan Hatalar:
Kirlenmiş gözlük camlarını genelde kağıt mendil veya tişörtün bir ucuyla sileriz. Bu işlem kesinlikle yanlıştır. Kağıt mendil sert uçlu pamuk liflerinden oluştuğu için gözlük camının üzerindeki kiri cama bulaştırıp temizlemek yerine dağılmasına neden olur. Kiri temizlemediği gibi cam üzerinde küçük mikroskobik çizikler oluşturacaktır. Deterjan tarzındaki sabunlarla yıkayıp silmekte yanlışlardan biridir.

Gözlük Kullanırken Yapılan Hatalar: Gözlüğü çıkarıp takarken iki elinizle takıp çıkarın.
Gözlük camının çizilmemesi için gözlüğü camının üzerine denk gelecek şekilde asla koymayın.
Bavul çanta veya cep gibi yerlerde sıkışmasını önlemek için mutlaka kılıfında olsun.
Yumuşak bez,penye, kağıt mendil vs gibi camlara zarar verecek malzemeler lütfen kullanmayın. Gözlük camları için yapılan özel maddeler kullanın.
Kozmetik ürünler, aseton ,kolonya,parfüm gibi bu tarz ürünlerden uzak tutun.
Güneş ışıklarına direkt maruz kalacak şekilde uzun süre bırakmayın. Özellikle araçların ön panelinde uzun süre bırakmayınız.
Sandalye koltuk vs gibi oturulacak yerlerde gözlüğünüzü koymamaya özen gösterin. Üstüne oturup basıp kırılmasına sebep olabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizi takip edin yada buraya tıklayarak inceleyebilirsiz.

Sezer Optik
Yaset Sezer

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle