Güneş Gözlüğü

İşporta Güneş Gözlüklerinin Zararları

Hiç şüphe yok ki gözlerimiz dünyanın, yaşadığımız hayatın güzelliklerini kavrayabilmemiz adına verilmiş en güzel nimettir. Asla gözlerinizin önemini küçümsemeyin. Sevdiğiniz birinin gözlerine bakarken veya arabanızı virajlı bir yolda sürerken, gözleriniz her anı deneyimlemenizi sağlayan dünyaya açılan pencerenizdir. Gözlüklere veya yeni bir reçeteye ihtiyacınız olmaması için gözlerinize iyi bakın ve onları önemseyin. Her anı en iyi şekilde görmenizi sağlamak için uygun adımları izleyin ve önlemlerinizi alın. İyi görüş her zaman gerekli olsa da, hassas görüş, e-posta ve metin göndermenizde, menü ve sokak işaretleri okumanızda, gece ve gündüz güvenli sürüşünüzde veya arkadaşlarınızla film izlemenizde önemli bir rol oynar.

Zararlı ışınların çoğu atmosferde süzülmektedir. Fakat; bu yeterli olmamaktadır.  Güneş ışığında göze zarar verecek seviyede mor ötesi ve kızıl ötesi ışınları bulunmaktadır. Bulunduğumuz yüzyılda Ozon tabakası ciddi derecede incelmiştir ve her geçen gün güneş ışınları insan cildine ve gözlerine daha da zararlı hale gelmektedir. Bu sebeple cilt ve göz sağlığımız bu ışınlardan daha çok etkilenmektedir.

Göz sağlığımızı korumak için özen göstermeli ve bilinçli bir şekilde önlemlerimizi almalıyız. Gözümüzü güneş ışınlarına karşı korumak için güneş gözlüğü seçimi çok önemlidir. Doktorlar bilinçli gözlük seçimi konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Özellikle işporta güneş gözlüklerinin kullanımı ile ilgili halkı uyararak göz sağlığı açısından işporta gözlüklerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini savunmaktadırlar. İşte sahte güneş gözlüklerinin zararları:

Gözlerde normale göre daha çok tahribat yapar

Uzmanlar sahte gözlüklerin, çıplak gözle güneşe maruz kaldığımızda gözlerimizde uğrayacağımız tahribattan daha çok tahribat yarattığını vurgulamaktadır. Hiç gözlük kullanmamanın işporta gözlük kullanamaktan daha sağlıklı olduğu ispatlanmış bir gerçektir. İşporta gözlükler, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı gözlerimizi korumaz. Düşünülenin aksi yönde gözbebeğimizi genişleterek göze gelen zararlı ışınların miktarını daha da artırır ve göz sağlığımızı daha çok bozar.

Görme bozuklukları ve hastalıklara neden olur

Güneş gözlükleri harika moda aksesuarlarıdır. Fakat; en önemli işi gözlerinizi güneşin ultraviyole ışınlarından korumaktır. Bunun için kaliteli bir güneş gözlüğüne sahip olmak çok önemlidir. Sahte gözlük kullanımı güneş ışınlarından kaynaklanan hastalıkların gerçekleşme oranını artırır. Bu hastalıklardan bazıları aşağıdaki şekildedir.

Katarakt: Göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması sonucu göz görüşü bulanıklaşır. Oluşan vakaların 20%’ sinin UV ışınlarına uzun süreli maruz kalmaktan kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Maküler dejenerasyon: Merkezi görmeyi tahrip eden retina hasarından kaynaklanmaktadır. Bu hastalık, Amerika Birleşik Devletleri’nde körlüğün önde gelen nedenidir.

Pterygium: Göz yüzeyinin beyaz kısmı üzerinde göz küresi eğrisini değiştirebilen astigmatizmaya neden olan bir doku büyümesidir.

Gözlerde yanma ve batma şikayetleri yapar

Pazarda 5 TL gibi ilginç fiyat seviyelerinde satılan güneş gözlükleri kullanıldığında gözlerde yanma, kuruluk, batma, bulanıklık, görüş bozukluğu ve hassasiyet yaratabilir. Gözlerimiz ve görme duyumuz çok değerlidir. Bu sahte gözlükleri ucuz olduğu için kullanarak göz sağlığımızı bozup geri dönüşü olmayan yada tedavisi pahalı olan hastalıklara yakalanmamız muhtemeldir. Bunun yerine kaliteli güneş gözlüğü kullanarak sağlığımızı korumalı ve görüş kalitemizi güzel tutarak dünyadaki güzellikleri görmenin tadını çıkarmalıyız.

Alerjinizi tetikler

Özellikle güneşe alerjisi olan insanlar ve allerjik konjonktivit hastalığı olanlar sahte güneş gözlüklerinden kaçınmalıdır. Eğer açık renkli göz rengine sahipseniz, albinizm, retinitis pigmentoza, göz kuruluğu gibi göz hastalıklarınız varsa gözleriniz güneş ışınlarına karşı daha hassastır. Bu kişiler güneş gözlüğü seçimlerinde çok dikkatli olmalı ve doktorlarına muhakkak danışmalıdır. Kaliteli bir güneş gözlüğü camı, mor ötesi ve kızıl ötesi ışınlarını etkili seviyede emer, bu zararlı ışınların göze zarar vermesini engeller.

 

yaset SEZER
Sezer Optik
www.sezeroptik.com

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle