Optik Gözlük

Polaroid Gözlük Camı Nedir?

Dar yollarda sırt çantası ile yada rahatlatıçı bir rotada gidip geniş alanlarda dolaşırken, yanınızda yalnızca her şeyi net bir şekilde görmenizi sağlayan bir güneş gözlüğüne sahip olmak önemli değil, aynı zaman da gözleriniz için de koruma sağlayan bir güneş gözlüğüne sahip olmanız önemlidir. Gerçek anlamda göremiyorsan, Dünya’yı başka nasıl görebilirsin? Daha önce polaroid güneş gözlüklerini duymuş olabilirsiniz. Bu gözlüklerin faydaları ile igili aklınızdaki soruları burada cevaplandırmak isteriz. Aşağıda, polarize güneş gözlüklerinin sizin için uygun olup olmadığını anlayabilmeniz adına gözlük seçiminiz sırasında en iyi kararı vermenize yardımcı olabilecek faydalı bilgiler verdik.

Polaroid Cam nedir?

Polaroid tarihte ilk kez fotoğrafçılık sektöründe filtre olarak karşımıza çıktı. 1940 yılında fotoğraf çekimlerinde oluşan ışık yansımalarını engellemek için kullanılıyordu. Polaroid camlar 1936 yılında Edwin H. Land tarafından icat edilmiştir. Bu lensler uzun zamandır gözlük endüstrisinde önemli bir yer oluşturuyor. Çünkü bunun için çok iyi bir sebep var. Bu camlar su, cam ve asfalt gibi düz yüzeylerden tehlike yaratabilecek olan parlamayı kesiyor. Bu özellik işlenmemiş camın içerisine yerleştirilen polarize film tabakası sayesinde oluyor. Bu şekilde oluşturulan güneş gözlüğü ışık parlamalarını emebiliyor.

Polaroid Camın Yararları Nelerdir? Neden Polaroid Cam Kullanmalıyım?

İlk olarak polaroid camları bu kadar benzersiz yapan şey nedir bundan bahsedelim. Bu camlar Parlamayı azaltmaya yardımcı olan özel bir kimyasal film ile kaplanmıştır. Parlama kör edici bir his verir. Sizin de başınıza gelmiş olabilir. Güneş ışığı katı bir cisim üzerinde ve ya sudan yansır. Bu da gözlerimizi kamaştırıp görüşümüzü neredeyse yok eder. Gözünü alma kelimesini duymuşsunuzdur. İşte tam olarak bu his. Polaroid güneş gözlüklerine bu kimyasal film vurulduğu için yansıma anlarında daha net bir şekilde görebilirsiniz. Polaroid güneş gözlükler UV ışığından kaynaklanan zararlı etkileri azaltmaya yardımcı olur. Gözleriniz daha güvende manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Polaroid Cam ve Ultraviyole Cam Arasında Ne Fark Var?

Polaroid camı güneş gözlüğünüz için seçebileceğiniz cam çeşitlerinden yalnızca bir tanesidir. Polaroid cam dışında bir çok cam çeşidi vardır. Polaroid cam olmayan güneş gözlüğü kalitesiz yada göze zararlıdır gibi bir şey düşünmek doğru değildir. Gözlük seçiminde zorlanan bir çok kişi “ Ultraviyole korumalı cam mı polaroid cam mı seçmeliyim. “ ikilemine düşüyor olabilir. Bu iki cam arasında çok fark yoktur. İkisi de görüşünüzü daha sağlıklı yapar. UV camlı gözlükler ışınları süzme görevi görür. UV koruma güneş gözlüklerini ve polarize gözlükleri güneş kremi olarak düşünün. UV koruma güneş gözlükleri 50 faktörken polaroid güneş gözlükleri 30 faktördür. Her ikisi de sizi korur.

Polarizasyon olmadan güneş gözlüğü takarken, lensler yalnızca lens boyunca hem yatay hem de dikey olarak iletilen ışık miktarını azaltır. Polarize lensleri seçerseniz, gözlükler yatay ışık dalgalarını emerken, dikey dalgaların geçmesine izin verir. Temel olarak ışık sadece bir yöne doğru polarize lenslerden geçerek parlamayı önler. Çıktığınız tekne turunuzda polaroid güneş gözlüklerinizle mavasmavi sularla ışıldayan güneşin tadını  sağlıklı bir şekilde çıkarabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta polarize lenslerin görüşünüzdeki farkını görebilirsiniz.

Polaroid Camı Özellikle Kimler Tercih Etmeli?

Özellikle doğa ve su sporları yapan sporcular tarafından tercih edilen polarize gözlük kırılan ışığın parlamasını önler ve görüşünüzü netleştirir. Araba kullanırken de çevredeki yansımalara karşı dikkat dağınıklığı olmaması açısından polarize lensler tercih edilmektedir. Bunun dışında denizciler, pilotlar, şoförler seyahatleri sırasında görüş kalitesini artırmak için özellikle polaroid camlı gözlükleri tercih edebilirler.

 

yaset SEZER
Sezer Optik
www.sezeroptik.com

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayım.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle