Görme Kusurları

Uzağı Görememek Yani Miyopluk

Uzağı Görememek Yani Miyopluk, Nadiren de Hipermetropluktaki, Çok Sık Rastlanan, Gözlük Veya Lens, Kısa Bir Muayene İle Halledilebilecek Bize Göre 11 Maddelik Görme Durumu. Göz Doktoruna Gitmeyi Reddedip Göremeden Miyop Gezenlerin Durumu;

 1. Gözleri  kısmak uzağı göremiyorsan miyopluk göz kısma opsiyonu bir nevi dürbün görevi görecektir. Bir yazıyı okuyamadığında yazının öyle göründüğünü zannedersin yada hayal edebilirsin.
 2. Uzaktan gelen arkadaşını tanıyamazsın. Miyop olmak sosyal hayatı arkadaşlık ilişkilerini zora sokabilir, arkadaşın gözünün önüne gelene kadar tanıyamazsın, yada arkadaşın zannettiğin birisine özgüvenle arkadaşınmış gibi selam verdiğin biri aslında arkadaşın hatta hiç tanıdığın birisi bile değildir.
 3. Ulaşımda çok zorluklar çekersin. Mesela uzaktan gelen bir otöbüsün hat numarasını okuyamazsın, el işareti edip sağa sola sorana kadar otöbüs çoktan gitmiştir.Taksiyedur işari yaparak durmasını beklersin ama taksininin dolu olduğunu göremezsin, taksiciye de yolcuyada eğlence konusu olursun.
 4. İllüzyon neşesi oluşur. Köşede duran renkli bir poşeti kedi zannedersin sevmeye gidersin,duvarda duran bir sineği veya karıncayı duvar deseni zannedersin, ancak yakınına varınca farkına varırsın ve ancak o şekilde gerçeği fark edersin.
 5. Işıkların içinde hayali bir dünya yaşarsın. Keskin ışıklar gözünü rahatsız edip renkler karma karışık olur, ay yıldız şehrin ışıkları çözünürlüğe dayalı dijital bir ortamı sanki kotası bitmiş internet gibi izlersin hayatı vs vs.
 6. Arasıra başkalarının gözlüklerini denersin çok güzel gördüğünü düşünürsün ama yinede ne doktora gidersin ne gözlükçüye.
 7. Sanki suçmuş gibi uzağı net göremediğin gibi bunu asla kabul de etmezsin, şu tahtayı vs yazıyı oku denildiğinde sanki suç yazıyı karma karışık yazmış gibi görerek yazıyı yazana hatalıymış gibi suçu ona yıkmaya çalışır.
 8. Oyun vs oynarken televizyon izlerken detayları seçmek için ekrana yapışır miyoplar.
 9. İşin temel konularından biriside, eğitimden soğursun tahtayı okuyamazsın çok büyük sıkıntı yaşarsın, derse odaklanamazsın, notları almak çok zorluk çekersin, ya yanındaki arkadaşından kopya çekersin yada dah sonra o notları almak istersin.
 10. Size kibirli diyebilirler. Neden derseniz eğer, uzaktan gelen birilerini, eşi, dostu, arkadaşı, tanıdığı, tanıyamazsın gururlu kibirli biri diye söylentin çıkabilir.
 11. İşin mizah tarafı olsun buda. İlk bakışta aşık olamazsın, çünkü onu yakından görmen gerekir.

 

Yaset SEZER
Sezer Optik
www.sezeroptik.com

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle