Genel Görme Kusurları Öne Çıkan

Çinli bilim insanları, “Gözlük kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre 5 kat daha az Covid-19 teşhisi konuluyor.”

Çinli bilim insanları, “Gözlük kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre 5 kat daha az Covid-19 teşhisi konuluyor.”

Çinli bilim insanları, “Gözlük kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre 5 kat daha az Covid-19 teşhisi konuluyor.”

 

Çinli bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmada günlük olarak gözlük takan insanlara yeni tip corona virüs (Covid-19) tanısı konma oranın, genel nüfusa göre 5 kat daha düşük olduğu açıklandı.

Çin’de yer alan Nanchang Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışmada, günlük olarak gözlük takmanın yeni tip coronavirüse (Covid-19) yakalanma riskini azaltılabileceği açıklandı.  Bilim insanları gözlük kullananlara, genel popülasyona göre beş kat daha az Covid-19 teşhisi konulduğunu buldu. Konuyu araştıran uzmanlar ek olarak sağlık çalışanlarının neden gözlerini dikkatle koruması gerektiğine dair daha fazla kanıtlar sunduğunu açıkladı.

JAMA Ophthalmology’de yayınlanan çalışma için ekip, 27 Ocak-13 Mart tarihleri arasında Covid-19 teşhisi konan 30’u gözlüklü 276 hastayı inceledi. Tamamı uzağı göremeyen toplam 16 hastanın genele yüzde 5,8’lik bir oranla, günde sekiz saatten fazla gözlük takan kişiler olduğu belirtildi.

“UZUN SÜRELİ GÖZLÜK TAKAN İNSANLARIN VİRÜSE YAKALANMA ORANI 5,4 KAT DAHA AZ”

Bununla birlikte araştırmacılar, daha genel bir nüfus verisi sağlamak için Çin’in Hubey eyaletinde yaşları 7 ile ile 22 arasında değişen öğrencilerinin yer aldığı on-yirmi yıl önce yapılan çalışmaları da derledi. Günümüzde genç ve orta yaşlı olan bu kişilerin %31,5’i miyop görme kusurları nedeniyle gözlük taktığı hesaplandı. Araştırmacılar daha sonra, gözlük takanların corona virüs tanısı alma oranın, diğerlerine göre sayısal olarak 5,4 kat daha az olduğunu hesapladı.

Çalışmanın yazarları, ‘Ana bulgumuz, her gün uzun süre gözlük takan Covid-19 hastalarının nispeten nadir görülmesiydi, bu da günlük gözlük kullanıcılarının yeni tip corona virüse daha az duyarlı olduğunun ön kanıtı olabilir’ ‘diye yazdı.

Çinli bilim insanları, “Gözlük kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre 5 kat daha az Covid-19 teşhisi konuluyor.”

CORONA VİRÜS VÜCUDA GÖZLERDEN DE GİRİYOR

Uzman araştırmacılar, gözlüklerin ‘kullanıcıların gözlerine dokunmasını engellediğini veya caydırdığını, böylece virüsün ellerimizle gözlerini ovalama gibi durumlarda engel olduğunu ve bu durumda önlediğini bildirdi.

Daha önce yapılan araştırmalarda gözlerin virüsün vücuda tutunmasını sağlayan ACE-2 enzimleri ürettiğini ortaya çıkarmış, bilim insanları corona virüsün sadece göz yüzeyinde değil aynı zamanda göz yaşında da bulunduğunu açıklamıştı.

Araştırmanın yazarları konuya ilişkin, “Gözler, yeni tip corona virüsün insan vücuduna girdiği önemli bir kanal olarak kabul ediliyor. Sosyal ortamlarda genellikle gözlük takan günlük gözlük kullanıcıları için bu durum koruyucu bir faktör haline gelebilir, gözlere virüs bulaşma riskini azaltabilir ve uzun süreli günlük gözlük kullanıcılarının Covid-19 ile enfekte olmamasına yol açabilir” ifadelerini kullandı.

 BİZİM TAVSİYELERİMİZ

Öncelikle hijyene çok dikkat etmek gerekli bu konu çok ama çok önemli. Ortak kullanılan havlu, güneş gözlüğü gibi eşyaları mutlaka ayırmalıyız. Ellerimizi sık sık sabunlu suyla yıkamalıyız,

Mümkünse kağıt havlu kullanmalıyız. Bir de önerimiz gözlerimize soğuk pansuman yapabiliriz. Sonra oluşabilecek problemleri önlemek için doktorunuza da danışarak suni gözyaşları damlası alabilirsiniz. Gün içinde uygun miktarda sıvı alımına, beslenmelerinize çok dikkat edin, uyku düzeninizi koruyun. Ortam ısılarını uygun ayarlayın, klima ile havalandırılan ofis ortamlarında gözlerin kurumasını engelleyin ve ortam nemlendiricilerinin kullanılması ve ev, iş yerlerinde alınabilecek önlemler arasın da yer alır.

Çinli bilim insanları, “Gözlük kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre 5 kat daha az Covid-19

Dijital göz yorgunluğu tedavisinde bilgisayar gözlüğü yanda mavi ışık korumalı camlar kullanın dahada önemli basamak göz doktorunca yapılacak detaylı muayene ile kişide başka bir göz probleminin olmadığının ortaya konması, hasta nın mutlaka bilgilendirilmesi ve kişiye özel tedavi yönteminin geliştirilmesi ilede olacaktır.

 

Göz Bakımı

 

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Yorum

  • Evet aynısını bugün Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’da söyledi.

    Gözlük kullanınca maskenin üst kısmına gözlüğümüz baskı yaptığı için üstten maskenin içine partikül girmesi engelleniyor dedi.

Bir Yorum Ekle