Genel

Çocuklarda ve Bebeklerde Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Rayban_çocuk_güneş_gözlüğü

Çocuklarda ve Bebeklerde Güneş Gözlüğü Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çocuğunuz için güneş gözlüğü kullanıyor musunuz ya da güneş gözlüğünü nasıl seçeceğinizi biliyor musunuz? Peki çocuğunuzun gözlüğe gerçekten ihtiyacı var mı, biliyor musunuz? Gelin bu sorulara beraber yanıt verelim!

Çocukların ve Bebeklerin Güneş Gözlüğü Kullanması Gerekli midir?

Anne babaların büyük bir çoğunluğu çocukları için güneş gözlüğü kullanımının öneminden habersizdirler. Belirli bir kesim ise güneş gözlüğünü yalnızca hoş bir aksesuar olarak düşünmekte ve o şekilde gözlük satın almaktadırlar.
Aslında çocukların güneş gözlüğüne biz yetişkinlerden daha çok ihtiyacı vardır. Güneş gözlükleri estetik için değil, gözümüzün UV ışınlarından korunması için gereklidir. Çünkü 10-11 yaşın altındaki çocukların gözleri, göz kapakları,göz çevresi çok daha hassastır. Güneşten yayılan kısa dalga boyuna sahip ışınlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir, çocukların retinasına çok daha kolay ulaşıp zarar verebilir. Bunun sonucunda ilerleyen yaşlarda katarakt, göz sıvısından dengesizlikler, göz bebeği büyümesi, görme bozuklukları gibi problemler meydana gelebilir. Çocuğunuza bu yüzden gecikmeden doğru ve koruyucu çocuk güneş gözlüğünü almanız gerekir.

Güneş Gözlüğü Kullanmaya Ne Zaman Başlamak Gerekir?

Bebek_güneş_gözlüğü_sezer_optik

Çocuğunuz veya bebeğiniz için şapka, şemsiye gibi güneşten koruma yöntemlerini bulmanız sizin ve aileniz için faydalıdır. Fakat güneş gözlüğü olmadan tam koruma sağlamanız çok zor olacaktır. Bu yüzden çocuğunuza ve bebeğinize 6 ay dolduktan sonra yani yavaş yavaş kendi kendine oturmaya başladığı ve hareketlerinin geliştiği bu zamanlarda, güneş gözlüğü almanız yararınıza olacaktır. Çocuğunuz veya bebeğiniz büyük bir ihtimalle güneş gözlüğünü çıkarmak isteyecektir. Bu nedenle 3-4 yaşına gelene kadar ipli yahut lastikli güneş gözlüğü almanızda ve kolayca çıkaramayacağı şekilde tedbir almanızda yarar vardır.
3 yaşından sonra klasik güneş gözlüklerini kullanmaya yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Ama çok hareketli bir bebekse biraz daha beklemeniz faydalı olacaktır.

Çocuğunuz İçin Doğru Güneş Gözlüğünü Nasıl Seçmelisiniz?

Çocuk güneş gözlüğü alırken ilk olarak gözlük camlarına önem vermelisiniz çünkü çocuğunuzun gözünün UVA ve UVB ışınlarından korunması gerekir. Güneş gözlüğü camlarının koruyucu özelliği ile çocuğunuzun gözlerini zararlı güneş ışınlarından %100 korumuş olursunuz. Gözlük camları konusu çocuğunuz için çok önemlidir, kısacası güneş gözlüğü camlarına dikkat edin!

Kaç Çeşit Cam Çeşidi Vardır? Hangi Cam Çeşitlerini Öneririz?

Birçok gözlük cam çeşidi vardır. Bu gözlük camlarına bir göz atalım:

Numarasız şeffaf camlar: Bu camların herhangi bir UV korumaları yoktur. Sadece aksesuar amaçlıdır.

Düşük UV korumalı camlar: Bu camlar çocuğunuzun ve bebeğiniz için %100 koruma sağlamaz.

Orta kalitedeki camlar: Orta kuvvetteki zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlar. Düşük oranda yansımayı azaltır.

Kalitesi iyi bir UV korumasına sahip olan çocuk güneş gözlüğü camları: Bu camlar yansımaları ciddi oranda keser.

Kalitesi iyi çok iyi olan polarize camlar: Bu camların hem UV koruması hem de parlama ve yansımaları kırıcılığı çok yüksektir. %100 UV düzeyindedir.

Bu özellikler güneş gözlüğü etiketlerinde bulunsa da dikkatli olmanızda ve güvenilir yerlerden almanızda fayda var. Bu yüzden etiketleri güzelce incelemeniz gerekir.

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Nelerdir?

Güneş gözlüğünün camlarının koyu renkte olması daha yüksek zararlı uv ışıkları açısından önemli yararlar sağlayacaktır. Bu güneş gözlüğü camları güneşten ve güneşten gelen zararlı ışınlarını süzeceği için zararlı ışınlardan korunacaksınız. Bu da çocuğunuzun hem görme kabiliyetini yükseltir hem de iletişim kurmasını kolaylaştırır.

Seçtiğiniz güneş gözlüğünün camı kesinlikle kaliteli olmalıdır. Camın kalitesini, camı ışığa tutup hareket ettirdiğinizde yüzeyinde oluşan dalgalanmalardan anlayabilirsiniz. Eğer dalgalanma yoğunsa o cam kalitesizdir. Çocuk güneş gözlüğü camlarının ve çerçevelerinin darbeye, kırılmaya karşı dayanıklı olması gerekir. Çocuğunuzun oyun parkında, bahçede, kumsalda oynarken düştüğünde veya bir olumsuz durumla karşılaştığında güneş gözlüğünün kırılarak çocuğunuza zarar vermemesi önemli bir konudur.

Gözlüğün malzemesinin hafif ve konforlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için sert organik camlardan üretilmiş güneş gözlüklerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Bir Gözlüğün Çocuğunuza Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Güneş gözlüğü çocuğunuzun yüzüne iyi oturmalı, yüz hatlarını ve göz çukurunu iyi kapatmalıdır. Takıldığında kenarlardan ve üstten güneş ışığı ne kadar az girerse o kadar yararına olacaktır. Güneş gözlüğü çocuğunuzun yüzüne fazla baskı uygulamamalıdır.

çocuk_gunes_gozlugu_göz_bakımı

Gözlük Çerçevesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gözlük çerçevesinin malzemesi kimyasal maddeler barındırmamalı, sağlığa zarar veren maddelerden ve atıklardan yapılan plastiklerden de oluşmamalıdır. Boya, toksik maddeler içeren güneş gözlüğü çerçeveleri çocuğunuzun hassas cildinde alerjik reaksiyona neden olabilir.
Satın aldığınız güneş gözlüğünün sertifikası ve garantisi belgesi mutlaka olmalı. Bu, gözlüğün güvenilirlik sağladığını ve muhataplığı ortaya koyan bir unsurdur.

Çocuğunuzun Görme Problemi Varsa Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı?

çocuk_güneş_gözlüğü_göz_bakımı

Eğer çocuğunuzun görme problemi varsa ve numaralı gözlük alması gerekiyorsa numaralı çocuk güneş gözlüğü alabilir ve ek olarak kaliteli olarak üretilen numaralı camlardan tercih edebilirsiniz . Bu camları çocuğunuzun numaralarına ve ihtiyaçlarına göre özel olarak üretiyoruz.

Çocuklar Hangi Zamanlarda Güneş Gözlüğü Kullanmalıdır?

Bebek_ve_çocuk_güneş_gözlüğü

 

UV ışınları sadece yaz aylarında etkili değil; Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında da orta ve yüksek şiddette dünyaya ulaşabiliyor. Kış aylarında kar yağdığı zaman güneş ışınlarının karların üzerinden yansıması, yaz aylarındakinden daha fazla zararlı ışık yayabiliyor ve göze zarar verebiliyor. Bundan dolayı yalnız yazın güneşli havalarda değil, zararlı ışınların yayıldığı her dönemde çocuğunuz için gözlük kullanımı önemlidir! Bu durum aslında güneş kremleri için de geçerli bir durumdur!

Ülkemizde Çocuklar İçin Güneş Gözlüğü Kullanma Durumu Nasıldır?

Ülkemizde yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki anne ve babaların çocukları için doğru güneş gözlüğünü kullandırma alışkanları yok denecek kadar azdır! Anne ve babaların genellikle güneş gözlüklerini sağlıklı olup olmamaları hususuna dikkat etmeyip tam tersine estetik görünümü tercih etmeleri ve kaliteli güneş gözlüğü için para harcamak yerine sokakta, tezgahlarda (işportada), giyim mağazalarında, internette belli belirsiz yerlerden satılan ürünleri almaları dikkat çeken bir konudur.

Anne ve babaların çocukları için doğru güneş gözlüğü kullanma oranı ülkemizde %3,7’dir. Bu kesim ürün satın alırken kaliteyi ve sağlığı önemseyerek satın alan kişilerdir. Bu kişilerin dikkat ettiği konular;

Rayban_çocuk_güneş_gözlüğü

Güneş gözlüğünün mutlaka sertifikası ve garantili olması,
Yeterince UV koruma sağlaması,
Estetik görünümü gibi konulardır. Bu kişilerin dışındaki kesim ise güneş gözlüklerini birer sağlık ürünü olarak değil de çocukların eğleneceği, oynayacağı sıradan bir şeymiş gibi görüyor. Kalitesiz güneş gözlüklerinin oluşturacağı sorunlardan da bir haberler!

Çocuklar ve bebekler için ayırdığımız güneş gözlüğü önerilerimize bakmak isterseniz buraya tıklayın.

Bir Optisyen Olarak Güneş Gözlüğü Seçimi Hakkında Önerilerim Nelerdir?

Sonuç olarak %100 UV korumalı camlara sahip bir güneş gözlüğü tercih edin.
Çerçeve malzemesinin asetat ve kaliteli plastikten, metal olacaksa eğer kaliteli materyalden yapılmasına dikkat edin.
Burun aralığı,alın bölümü silikon destekli ve burun plaketli [metal] çocuk güneş gözlüğü ise silikon plaketli olmasında özen gösterin. Gözlük ipi tercih edin. Gözlük ipi, gözlüğün çocuğunuzun yüzünden düşmesini engellemesi için iyi olacaktır.

Optisyen
Yaset Sezer

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle