Genel

Göz Altınızdaki İnce Çizgileri Nasıl Önleyebilirsiniz?

Göz Altınızdaki İnce Çizgileri Nasıl Önleyebilirsiniz?

Yaşlandıkça cildiniz elastikiyetinin bir kısmını kaybeder. Güneşe maruz kalma gibi çevresel faktörler ve genetik, bir kişinin yüzünde erken kırışıklıkların ve ince çizgilerin nasıl görünmeye başlayacağı konusunda rol oynar. Göz çevrenizdeki cilt, daha erken yaşlanma belirtileri gösterme olasılığı olan bir bölgedir, çünkü göz kürenizin altındaki alan (periorbital boşluk) kan damarları olan ince bir cilttir. Gözlerinin altında çizgiler olması, yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Bu satırlar kendinizi bilinçli hissetmenize neden oluyorsa, bunları çeşitli önleyici yöntemler ve ev ilaçları ile ele alabilirsiniz.

Göz altı çizgileri ve kırışıklıkların nedenleri

Göz çevresindeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların en yaygın nedeni yaşlanmadır. Ancak güneş gibi uv ve diğer yaygın katkıda bulunan faktörlerden kaçınmak mümkün olabilir:

UV ışını

Zararlı ultraviyole (UV) ışınları cildinizdeki kolajeni parçalar. Kolajen, cilt dokunuzdaki ana proteindir ve yüz yapınızın zamanla ayakta kalmasının anahtarıdır. Ultraviyole ışınları, korunmasız güneşe maruz kalmanın yanı sıra güneşsiz bronzlaşma yataklarından gelebilir. Göre Gıda ve İlaç Dairesi Güvenilir Kaynak UV ışınlarına korunmasız maruz kalma, kösele cildin ve kırışıklıkların daha erken görünmesine neden olur.

Sigara içmek

Mayo Clinic kenara yaşından itibaren, sigara içme kadın ve erkeklerde kırışıklıkların en güçlü tahminleyici raporlar. Sigara içmek cildinizi ekstra oksidatif strese maruz bırakarak kollajen ve elastine zarar verir. Sigara içmek ayrıca yüzünüzdeki kan damarlarını daraltır, kan damarlarınızdaki dolaşımı engeller ve cildinizi A vitamininden mahrum eder. Sigara içmenin cildinizi ve hücrelerinizi etkilemesinin yedi yolu daha.

Tekrarlayan hareketler ve ifadeler

Gülümseme, kaşlarını çatma ve kaşını çatlatma gibi yüz ifadeleri, yüzünde ince çizgilerin oluşmasına neden olabilir. Her gece uyku sırasında aynı yüz kasları bir yastığa doğru itilirse uyku alışkanlıklarınız bile ince çizgilere neden olabilir. Cildiniz yaşlandıkça eski yerine geri dönme yeteneğini kaybeder. Araştırmalar , yastığınızda yüzünüze gömülü olarak uyumanın, gözünüzün altındaki çizgilere katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Evde göz altı çizgilerinden ve kırışıklıklardan kurtulmak

Bazı ev ilaçları ve cilt bakım ürünleri, gözlerinizin altındaki ince çizgilerin görünümünü azaltabilir. Cildi sıkılaştırmak için yüz egzersizlerini deneyin. Bazı yüz egzersizlerinin , gözlerinizin altındaki cildi sıkılaştırmada etkili olduğu anekdot olarak gösterilmiştir. Bu egzersizlerin zararlı olduğuna inanmak için bir neden yok, ancak bazılarının dediği gibi “yüz yogası” ile ilgili yaptığımız araştırmalar hala son derece sınırlı.

Alerjinizi tedavi edin

Alerjiler genellikle göz çevresinde iltihaplanmaya neden olur. Ayrıca gözlerinizi sulandırabilirler. Alerji semptomları nedeniyle gözlerinizi ovalamak veya çizmek, kırmızı gözlere katkıda bulunabilir ve cildinizin kuru hissetmesine neden olabilir. Alerji semptomlarını tedavi etmek yüzünüze daha rahat bir görünüm kazandırabilir ve ayrıca uzun vadede gözünüzün altındaki cildi koruyabilir.

Nazikçe pul pul dökün

Yeni hücre büyümesini desteklemek için gözlerinizin altında oluşan kuru cildi nazikçe pul pul dökebilirsiniz. Yalnızca pul pul dökülmek ve gözlerinizin altındaki bölgeye masaj yapmak için özel olarak üretilmiş ürünleri kullanın.

GÖZLERİNİ DE KORU

Gözleriniz sert kimyasallara karşı son derece hassastır. O bölgede kullanılması amaçlanmayan ürünleri kullanarak görüşünüzü bulanıklaştırma veya gözlerinize zarar verme riskine girmeyin.

Göz kremi ile nemlendirin

Nem eksikliği, gözlerinizin etrafındaki ince çizgilerin görünümünü artırabilir. Dolaşımı ve yeni hücre büyümesini teşvik ettiği gösterilen içerikler açısından zengin nemlendiricileri arayın. Retinol (A vitamini türevi), peptidler ve hyaluronik asit, araştırma ve estetikçiler tarafından desteklenmektedir. Soğutma jelleri ve serumları şeklindeki göz altı ürünleri, ince çizgilerle savaşmak için en iyi sonucu verebilir.

GÖZLER, YÜZ VEYA VÜCUT LOSYONU?

Yüzünüzde kullandığınız nemlendiricinin aynısını gözünüzün altına sürmenin gözlerinizi tahriş edebileceğini unutmayın. Vücudunuzun geri kalanında kullandığınız kremler, gözünüzün altındaki cilt tarafından emilemeyecek kadar kalın olma eğilimindedir ve bu da tahrişe yatkındır. Güneşe maruz kalmaktan kaçının güneş gözlüğü, Uv ve mavi ışık kırıcı gözlük ve koruyucu güneş kremi ve şapka kullanın Cildinizi Uv ışınlarından koruyarak ince çizgilerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Özellikle güneşli olmasa bile, dışarı çıkarken daima korunaklı giyinin. Bir seferde birkaç saat doğrudan güneş ışığına maruz kalacağınız zaman, gözlerinizi şapka ile korumanın yanı sıra güneş gözlüğü takmayı ihmal etmeyin. Kenarlı şapkalar ve siperlikler gözleriniz için ek bir fayda sağlar:  Gözünüzü kısmaktan korurlar, bu da yeterince sık tekrarlandığında kırışıklık yaratabilen bir durumdur.

Cildinizi doğru güneş kremi ile koruyun.

Sağlıklı diyetle beslen C vitamini, A vitamini ve E vitamini cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu vitaminler açısından zengin yiyecekleri diyetinize dahil ederek, cildinizin (ve vücudunuzun geri kalanının) sağlıklı yeni hücreler oluşturmasına yardımcı olacaksınız. Biraz araştırmacılar Güvenilir Kaynak Sağlıklı beslenme ile sıkı, daha genç görünen bir cilt arasında güçlü bir bağlantı olduğuna inanıyorum. Diyetinizdeki bu vitaminlerin miktarını artırmak için renkli turunçgiller, havuç ve balkabağı düşünün. Göz altındaki ince çizgileri kozmetik prosedürler ve yüz bakımları kullanarak tedavi etmenin yolları da vardır. Bunlar bir dermatolog veya eğitimli bir estetisyen tarafından yapılmalıdır. Göz altı çizgilerinizle ilgili endişeleriniz varsa ve halihazırda bir dermatoloğunuz yoksa, en yakın hastane ye giderek veya internetten araştırarak bölgenizdeki doktorları görüntüleyebilirsiniz .

Kimyasal peeling

Ölü cilt hücrelerini temizlemek ve yeni hücre büyümesini desteklemek için yüze kimyasal peelingler uygulanabilir. Kimyasal peelingler derin kırışıklıkları tedavi edemez veya sarkan cildi sıkılaştıramaz, ancak göz çevresindeki ince çizgilerin görünümünü azaltabilir.

Dolgu maddeleri

Yüzün görünümünü “dolgunlaştırmak” için gözlerin altındaki veya etrafındaki cilde dermal dolgular enjekte edilir. Dolgular geçicidir ve çoğu ürün size altı aydan iki yıla kadar süren sonuçlar verir. Bu kategoride iyi bilinen iki tedavi Restylane ve Juvéderm’dir .

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon , cildinizi pul pul dökmek için kullanılan popüler ve minimal invaziv bir prosedürdür. Elmas uçlu el aleti, bu tedavi için genellikle gözleriniz gibi hassas cilt bölgelerinde kullanılan bir araçtır. Mikrodermabrazyon, donuk, ölü deri hücrelerinden kurtulur ve basıncın uygulandığı cilt bölgesine dolaşımı destekler.

Lazerler

Lazerler, göz altı çizgileri ve kırışıklıkların tedavisi olarak giderek daha popüler hale geliyor. Bu amaç için çeşitli lazer tedavileri mevcuttur. Fraksiyonel lazerler, kolajen ve elastin üretimini uyarmak için cilde mikroskobik delikler açarak çalışan bir seçenektir.

Mikroiğne

Mikroiğne , ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltan, giderek daha popüler hale gelen bir tedavidir. Bu işlem sırasında ciltte delikler açmak için minik iğneler kullanılır, bunu cilt kremi veya serum uygulaması takip edebilir. Cilt iyileştikçe kolajen uyarılır, ince çizgileri ve cildin dokusunu iyileştirir.

Botoks

Gözlerin altındaki hedeflenen kaslara az miktarda Botoks enjekte edilerek bölgenin gevşemesine neden olarak kırışıklık görünümü azaltılır. Türk dermatoloji derneği, Dünya sağlık örgütü ve gelişmiş amerikan aermatoloji akademisi görüşü, çoğu insan sadece üç ila yedi gün içinde sonuçları görmek ve üç ila dört ay boyunca kırışıklıkların görünümünü önemli bir azalma sağlamaktadır.

Probleri gidermek için

Gözlerinin altında bazı kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşmasında yanlış bir şey yok. Cilt bakım ürünleri, UV ışınlarından korunma ve sağlıklı bir yaşam tarzı ince çizgilerden kaçınmayı veya görünümlerini azaltmayı mümkün kılabilirken, onlardan tamamen kaçınamayabilirsiniz. İnce çizgilerinizin sorunlu olduğunu düşünüyorsanız, bir doktor veya dermatologdan randevu alın.

Optisyen
Yaset Sezer

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle