Genel

Göz Renginiz Karakterinizi Nasıl Belirler?

Göz Renginiz Karakterinizi Nasıl Belirler?

Göz Renginiz Karakterinizi Nasıl Belirler?


Göz Renginiz Karakterinizi Nasıl Belirler? Yapılan bilimsel araştırmalara göre gözler kişinin karakterinden parçalar yansıtmaktadır.
Göz rengi de bu kapsamda bir kişinin sahip olduğu kişilik özellikleri hakkında genel geçer fikirlere sahip olunmasını sağlayabilir. Yapılan tıbbi araştırmalara göre gözler nörolojik olarak doğrudan beyin ile bağlantıya sahiptir. Fiziken bir organ olarak beyin incelendiğinde ve nasıl göründüğüne bakıldığına gözlerin ve beynin oldukça benzer yapıda olduğu açıkça görülebilir. Beyinsel aktiviteler doğrudan gözlere yansır. Göz rengi ise frontal lob denen beynin kısmından etkilenme sonucunda oluşur.

Göz Renkleri ve Kişilik Üzerindeki Yansımaları Nelerdir?

Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarında göz renginin insan karakteri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu bilgisi edinilmiştir. Siyah, kahverengi, yeşil ve mavi olmak üzere pek çok çeşitte göz rengi bulunur. Göz renklerine göre kişilik analiz sonuçları ise şu şekilde sıralanabilir:

Koyu Kahverengi ve Siyah Renge Yakın Renkteki Gözler

Kişilik özellikleri bakımından lider yapıda, baskın olan ve kesin kararlar alabilen kişilerin çoğunlukla siyaha yakın ve koyu kahverengi renkte gözlere sahip olduğu görülmüştür. Bu kişilerde göz bebeğine siyah renk hâkimdir. Koyu renk gözleri olan kişiler toplum içerisinde daha makul kişiler olarak görülür. Makul olarak nitelendirilen karakter özelliği sayesinde de bu göz rengine sahip olan kişiler topluma öncülük edebilir. Toplum içinde beyan edilen tüm fikirlerin arasında uzlaşma mercii olarak çoğunlukla bu tür kişiler kabul edilir. Bu da makul olmaktan liderliğe giden yolu kanıtlar niteliktedir. Tüm bu özelliklere ek olarak koyu renkli gözleri olan kişiler odaklanma zorluğu çekmezler. Kolayca odaklandıkları için bir işte başarılı olmaları ve disiplinle çalışmaları da diğer kişilere kıyasla daha kolay olur. Bu nedenle spor müsabakalarında gözleri koyu renkte olan kişilerin daha istikrarlı ve başarılı olduğu sıklıkla görülmektedir.

Mavi Renk Gözler

Göz Renginiz Karakterinizi Nasıl Belirler?

Mavi renkte gözleri olan kişilerin manevi yönden olcukça güçlü oldukları bilinir. Kişinin maneviyatını olumlu veya olumsuz yönde kullanması sonucunda da karakter özellikleri belirlenir. Mavi renkte gözleri olan kişiler daha benmerkezci ve egoist olarak nitelendirilebilir. Bu kişiler her zaman net kararlara sahiptir. Mavi gözlü kişiler gelişime, yeniliğe ve öğrenmeye daha açıktır. Değişen koşullara daha kolay uyum sağlarlar, kısa sürede rutin bir düzen geliştirebilirler. Bu özellikleri sayesinde diğer insanlardan kolayca ayrışırlar. Mavi renkte gözleri olan kişilerin ağırlıklı olduğu toplumlar çoğunlukla özgür olarak nitelendirilir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre gözleri mavi olan kişilerin acı hissine karşı daha dirayetli oldukları bilgisi edinilmiştir. Gözleri mavi renkli olan kadınların hamilelik stresiyle daha kolay baş edebildiği ve doğum sancısından daha az etkilendikleri sonucuna varılmıştır. Mavi gözlü kadınların diğer kişilere kıyaslamacı eşiği daha yüksektir. Bu göz rengine sahip olan kişilerin toplumu etkileme yeteneği daha kuvvetlidir.

Gri Renk Gözler

Göz Renginiz Karakterinizi Nasıl Belirler?

Bu göz rengine nadiren rastlanılır. Esasen mavi göz renginin bir alt türü olarak kabul edilir. Gri renkli gözleri olan kişilerin genellikle çevrenden bir şeyler saklama eğiliminde olan kişiler olduğu söylenebilir. İyi ve kötü karakter özellikleri bu renkte gözleri olan kişilerin içinde aynı oranda mevcuttur. Bu durumda kişinin iyi veya kötü ruh haline kolayca geçiş yapabilmesine neden olur. Gri renk çoğunlukla uçuk mavi göz rengine benzetilir. Gözleri gri renk olan kişilerin en önemli ortak özelliği ise herkese yardım edecek kadar kahraman ve temiz yürekli oluşlarıdır.

Ela Renk Gözler

ela göz

Türkiye’de en sık rastlanan göz renklerinden biri de eladır. Ela göz rengi bulunulan ortamın ışığına, giyilen kıyafetin rengine göre değişiklik gösterebilir. Bazen yeşil renk ve bazen de kahverengi renkte olduğu da görülebilir. Ela gözleri olan insanlar kendine has kişilik özelliklerine sahiptir. Çoğunlukla özgür ruhlu ve anı yaşayan kişiler olarak nitelendirilebilirler. Dengeli bir kişiliğe sahiptirler. Kendilerine ait sırlarının olmasını ve daha gizemli yaşamayı da severler. Avustralya’da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre ela gözleri olan kişilerin çoğunlukla sindirim sisteminde sorunlar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan kan testleri sonucunda da ela gözleri olan kişilerin karaciğer rahatsızlıklarına daha sık yakalandığı görülmüştür.

Açık Kahverengi Renk Gözler

açık kahverengi göz

Türkiye’de en sık görülen göz rengi çeşidi açık kahverengi renktir. Bu renkte gözleri olan kişiler oldukça dost canlısıdır, sıcakkanlıdır. Ayrıca ağırbaşlı ve saygıdeğer bir kişiliğe sahiptirler. Kibar ve ince düşüncelidirler. Açık kahverengi gözleri olan kişilerin diğer kişilere kıyasla daha az uyku uyuduğu belirlenmiştir. Bu sebeple zinde ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için zamanında yatmak ve zamanında uyku alarak kalkmak hususunda açık kahverengi gözleri olan kişilerin sıkıntı çektiği bilinmektedir.

Yeşil Renk Gözler

yeşil göz

Gözleri yeşil renkte olan kişiler için genellikle çekici oldukları söylenebilir. Bu kişiler çevredeki kişileri kolayca etkileri altına alabilir. Etraflarındaki kişileri kendi istekleri doğrultusunda yönlendirebilirler, topluluklara liderlik edebilirler. Geniş kitleleri göze batmadan perde arkasından yönetebilen kişilerde çoğunlukla yeşil göz renginin olduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu sebeple yeşil gözleri olan kişilere karşı dikkatli olunmasında fayda vardır. Özgüveni yüksek, çekici ve etkileyici olan yeşil gözlü kişiler aynı zamanda da oldukça yaratıcıdır. Kriz yönetiminde gayet başarılı olan, kolayca sinirlenmeyen ve zorlu durumlarda karşısından sakinliklerini büyük ölçüde koruyabilen kişiler olmaları da diğer dikkate değer özellikleri arasında yer alır.

Yapılan istatistikî araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de ağırlıklı olarak ela ve açık kahverengi gözlere rastlanmıştır. Koyu kahverengi göz rengine sahip olan kişiler Güneydoğu kesiminde yaşamaktadır. Genel geçer olarak dünyada koyu kahverengi gözlü insanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde diktatörlük rejiminin hâkim olduğu görülür. Mavi göz renkli insanlar ise yoğun olarak Almanya, Kuzey Avrupa ülkeleri ve Fransa’da yaşar.

Gözleriniz için lens, güneş gözlüğü ve görme gözlüğü olmak üzere her türlü ihtiyacınızı Sezer Optik bünyesinde çalışan alanında yetkin ve bilgili optisyenlerden yardım alarak karşılayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle