Genel

Gözlük Camı ve Çerçevesi Ne Kadar Sürede Değiştirilir

Gözlük Bakımı Nasıl Olmalı

Gözlük Camı ve Çerçevesi Ne Kadar Sürede Değiştirilir

Göz muayeneleriniz sonrası doktorunuz tarafından gözlük kullanmanız tavsiye edildi veya sürekli kullanmanız gerektiği yönünde bilgilendirme yapıldı. Bu noktada neler yapmalısınız ve ne kadar sürede bir değişiklik hakkınız olduğunu ve ne kadar sürede bir değiştirmenin gerekli olduğu konusunda bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle hayatınızda ilk kez gözlük kullanacaksanız bilmeniz gereken birçok konu bulunuyor. Öncelikle göz muayeneniz sonrası doktorunuz göz bozukluk derecenizi belirten numaranızı size bildirir. Eğer ilk kez gözlük kullanacaksanız ve numaranız çok yüksekse daha düşük bir numara ile başlayarak adaptasyon sürecinizi bu şekilde geçirmenizi tavsiye edebilir. Herhangi bir göz bozukluğunuz yoksa bile altı ayda bir muayene yaptırmanızda fayda vardır. Zira günümüzde göz sağlığımızı etkileyebilecek birçok enstrüman bulunuyor. Bunların başında cep telefonlarımız geliyor. Özellikle bilgisayar ve telefon ekranlarıyla gün içerisinde uzun süreler geçiriyorsanız gözleriniz uzağı görmede sorun yaşatabilir. Bu durumu da tek gözünüzde bir sağlık sorunu var ise uzun süreler fark etmemeniz mümkün. Bu nedenle muayenelerinizi aksatmadan ve ihmal etmeden olmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Doğru gözlük seçimi nasıl olmalı

Gözlüğünüz seçerken dikkat etmeniz gerekenler ve size en uygun gözlüğün nasıl bir formda olduğu konusundaki içeriklerimize blog sayfamızda ulaşabilirsiniz. Makalemizin asıl konusuna gelelim.

Gözlük çerçevenizin ve camınızın değiştirme periyodu ne olmalı? Bu ve benzeri soruların yanıtını internet ortamında araştırmalar yaparak ulaşmanız mümkün. Ancak daha kesin bilgilere ulaşmak için Hermoda Gözlük’ün uzman optisyenleri ile iletişime geçerek, mağazalarımızı ziyaret ederek de edinebilirsiniz.

Gözlük camı ve çerçeve değiştirme süresi ne kadar?

Bu konuda resmi bir bilgi edinebileceğiniz bir mevzuat bulunuyor. Sağlık Uygulama Tebliği mevzuatında belirtilen süre üç yıldır. Gözlük camı ve çerçeveniz için devlet sizlere üç yılda bir yenileme için belirli bir miktar katkı ödemesinde bulunmakta. Bu miktar ile detaylı bilgiyi mağazamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Optisyenimizin de tavsiyeleri doğrultusunda kendi zevk ve tercihinize de uygun olarak gözlük çerçevenizi ve camınızı belirlediniz. Gözlük cam tipleri ve çerçeve tipleri konularında da blog sayfamızda detaylı bilgilerin yer aldığı makalelere ulaşabilirsiniz.

Değişiklik periyodunun resmi mevzuata göre üç yıl olduğundan bahsetmiştik. Ancak bu süre kısalabilir. Uzayabilir. Seçilen camın günlük yaşantınıza uygun olarak ekran karşısında fazla zaman geçiriyorsanız mavi ışık filtreli olmasını tercih edebilirsiniz. Eğer açık havada fazla vakit geçiriyorsanız polarize filtreli olmasını tercih edebilirsiniz. Bu konularda da detaylı bilgilere ilgili makalelerimizi inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Eğer gözlük camınızın ve çerçevenizin temizliğine özen gösterirseniz bu süreler uzayabilir. Ancak seçtiğiniz cam tipi ve kalitesine göre ortalama olarak 6 ay ile 3 yıl aralığında bir sürede güncellemelere ihtiyacınız olabilir. Ancak göz numaralarınızda değişiklikler olabilir. Bu yüzden daha önce belirttiğimiz altı ayda bir göz muayenesi bu sebeple oldukça önemli. Gözlüğünüzün göz sağlığına olumlu etki etmesi için doğru numarada kullanılması en önemli detaylar arasında. Hatta başında geliyor.

Bu yazımızda size gözlük cam ve çerçevelerini ne kadar sıklıkla güncellemenizin sağlıklı olduğu konusunda bilgilerde bulunduk. Başka bir yazımızda görüşünceye kadar bizi takipte kalın.

Gözlük Bakımı Nasıl Olmalı

Alıntı: https://www.hermodagozluk.com/gozluk-tamir-ve-bakim-islemleri-nelerdir

 

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle