Genel

Gözlük Reçetesi Geçerlilik Süresi

Gözlük Reçetesi Geçerlilik Süresi

Gözlük Reçetesi Geçerlilik Süresi

Göz sağlığınızı kontrol edebilmek amacıyla muayene ve kontrollerinizi düzenli olarak gerçekleştirdiniz. Bu süreç sonunda yaşadığınız göz problemi sonucu doktorunuz tarafından size bir gözlük reçetesi yazıldı. Bu yazılan reçetenin geçerlilik süresi konusunda ise bu durumu ilk kez yaşadığınızdan dolayı bir fikre sahip değilsiniz. Ancak bu detayları öğrenmek istiyor iseniz cevabını yazımızda buluyor olacaksınız.

İçinde bulunduğumuz 2022 yılında bu süre 10 gün olarak belirtilmiş. Reçetenin size yazıldığı ve teslim edildiği günden itibaren 10 gün (hafta sonu olan cumartesi ve pazar iş günlerinden sayılmaz) boyunca bir optik mağazasını ziyaret ederek gözlüklerinizi alabilirsiniz anlamına geliyor.

Mevcut bir gözlüğünüz var ise çerçevesini kullanarak sadece cam da yaptırabilirsiniz ya da sıfırdan kendi zevkiniz ve yüz yapınıza göre bir model tercih edebilirsiniz. Bunun için reçeteyi aldıktan sonra 10 gün süreniz bulunuyor.

Gözlük ya da gözlük camınızı aldıktan sonra muayeneleriniz ve kontrollerinizde bir güncelleme gerekli olmadığı sürece sadece temizlik ve yenilik gibi kaygılar çerçevesinde yeniletmek isterseniz burada da bu hak sizlere 3 yılda bir sunuluyor. Ancak muayeneniz sonucunda numaranızda bir güncelleme yaşandı ise 3 yıllık bu süreyi beklemeden de işlemleri yapabilirsiniz.

Sonuç olarak SGK tarafından çıkarılan Sağlık Uygulama Tebliğinin 3.3.3 maddesinde açıkça ifade edildiği üzere, reçetenin ya da raporun düzenlendiği tarihten itibaren 10 iş günü içinde yapılacak müracaatlar optisyenlerce kabul edilecektir. Reçeteler artık e-reçete olarak düzenlenmektedir. Kesinlikle manuel reçete kabul edilmemektedir. E-reçete düzenlenmiş, bu reçetenin bir geçerlilik süresi vardır. Bunu bir örnekle daha anlaşılır hale getirelim. Vatandaşın reçetesi 05/02/2022 tarihinde düzenlenmiş olsun. 05/02/2022 tarihi de dahil olmak üzere 10 iş günü saymamız gerekir. Alıntı: Hermoda Gözlük

Göz bakımı Gözlük Reçetesi Geçerlilik Süresi

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle