Genel Optik Camlar

Multifokal Cam Hakkında Her Şey

Multifokal Cam Hakkında Her Şey

Multifokal Cam Hakkında Her Şey: Bazı kişiler uzak ve yakın mesafeleri çok net görebilirken bazı kişilerde görme zorluklarıyla karşılaşabilir. Yakın mesafedeki yazılar okunamayabilir veya uzaktaki cisimler net olarak görünmeyebilir. Hem yakın hem de uzak mesafede görme bozukluğu yaşayan kişiler için multifokal gözlük camları idealdir. Muktifokal gözlük camlarının bir diğer adı progresif gözlük camıdır. Yeni teknolojisi sayesinde üretilen bu gözlük camları sayesinde hem yakın hem de uzak mesafelerde net görüş elde edilebilir. Ayrıca orta mesafedeki cisimlere net olarak gözün odaklanmasını olanak verir. Multifokal gözlük camları özel bir tasarıma sahiptir. Bu gözlük camlarından tam performans alınabilmesi için kaliteli olanının seçilmesine özen gösterilmesi gerekir. Kullanılan kaliteli bir multifokal gözlük camı sayesinde kullanıcı gözlük değiştirmeye gerek kalmaksızın pratik bir şekilde hem yakın hem de uzak mesafeleri net bir şekilde görebilir.

Multifokal Gözlük Camı Ne Demektir?

Multifokal gözlük camının diğer adı progresif gözlük camı olarak adlandırılır. Türkçe olarak karşılığı ise çok odaklı cam anlamına gelmektedir. Çok odaklı gözlük camları özellikle 40-75 yaş arasındaki kişilerin kullanımı için tasarlanmıştır. Bu yaştaki kişiler gözlük değiştirerek yakın ve uzak mesafeyi görmeye çalışır. Multifokal camlar sayesinde çift gözlük kullanımına gerek kalmadan tek bir gözlük ile hem yakın hem de uzak görüş netleştirilir.

Multifokal camlar da kendi arasında türlere ayrılır. Bifokal gözlük camları iki odaklıdır. Teigokal gözlük camları ise üç odaklı olarak işlev gösterir. Günümüzde pek çok kişi tarafından progresif yani kesintisiz geçişli cam tasarımına sahip gözlükler tercih edilmektedir. Multifokal camlarda tüm mesafeler net bir şekilde görüntülenebilirken uzak ile yakın arasındaki geçişler camdan belli olmaz.

Multifokal gözlük camlarının üst kısmı uzak mesafeleri görmeye, alt kısmı yakın mesafeleri görmeye yarar. Camın ortadaki geçiş alanı ise progresif bölge olarak tasarlanmıştır. Multifokal camın yan kısımları düzensizlik bölgelerinden ibaret olan bir tasarıma sahiptir.

Multifokal Gözlük Camlarının Genel Özellikleri Nelerdir?

Multifokal Cam Hakkında Her Şey

  • Multifokal gözlük camları sayesinde tek bir gözlük kullanmak suretiyle tüm mesafeler net bir şekilde görüntülenebilir.
  • Multifokal camlar sayesinde mesafeler arasındaki geçiş yumuşaktır, görüntü kaybı oluşmaz.
  • Bu cam tasarımında kişinin görme bozukluklarının düzgün bir şekilde tanımlanması oldukça önemlidir. Kişideki göz bozukluğu ne kadar iyi tespit edilirse camlar ona göre ayarlanarak kullanıcıya kolaylık sağlanabilir.
  • Multifokal gözlük camlarının alt kısmı diğer camlara kıyasla daha içbükey olacak şekilde tasarlanmıştır.

Multifokal Gözlük Camı Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Gözlük almadan önce mutlaka göz muayenesi olunması gerekir. Optisyenle görüşme yapılırken görme bozukluğu geçmişi mutlaka anlatılmalıdır. Kişi için günlük hayattaki hangi görme koşullarının önemli olduğu optisyene belirtilmelidir. Sürekli okuyan veya yazı yazan yani yakın mesafe görmeye daha çok önem veren kullanıcılar için cam ihtiyaçları daha farklı olacağından bu durum optisyene mutlaka bahsedilmelidir.

Multifokal gözlük camları kişiye özel olarak tasarlanır. Gözlük camları beğenilen ve yüze uygun olan çerçeveye monte edilmeli ve daha sonra kişimin denemesi sağlanarak rahatlığı test edilmelidir. Gerekli görülmesi halinde tekrar göz muayenesi olunabilir. Gözlük camının yüksek verimlilikle işlev gösterebilmesi için göz bebekleri ile gözlük camının merkezi mutlaka aynı hizaya gelecek şekilde ayarlanmalıdır.

Multifokal Gözlük Camları Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Multifokal gözlük satın alındıktan sonra öncelikle optisyenin tavsiyelerine kulak verilmesi gerekir. Gözlükler kullanıcının kullanım şekli, başının şekline göre düzenlenmelidir. Kişinin yakın veya uzak hangi mesafeyi daha sık kullandığı üzerinde durulmalıdır.

İlk kez multifokal gözlük camı kullanan kişiler için alışma süreci zaman alabilir. Alışma süreci değişkenlik göstermekle birlikte 7 veya 10 gün sürebilir.

Cama daha kısa sürede alışabilmek için her gün ve gün boyunca multifokal gözlük camları kullanılmalıdır.

Multifokal gözlük camları kullanılırken alışılması gereken diğer hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  •  Gözlük camının kenarındaki bölümler de bulanıklık olabilir ne kadar iyi bir cam alırsanız kenarlardaki bulanıklık o kadar azalır.
  • Gözlük camının alt kısmı yakını görmeye yarar. Bu yüzden kısa mesafelerde baş daha fazla hareket ettirilmelidir.
  • Gözlük camının üst kısmı uzağı görmeyi sağlar. Uzak ve yakın görüş için camın ilgili kısmına bakılmazsa görüş bulanıklığı ortaya çıkabilir.

Multifokal Gözlük Camlarının Avantajlı Yönleri Nelerdir?

  • Kullanıcılar multifokal camlar sayesinde gözlük kullanmaya kolaylıkla alışabilir.
  • Uzak ve yakın olmak üzere tüm görüş mesafelerinde tam netlik elde edilir.

Mutlifokal gözlük camları satın alınırken mutlaka uzman bir optisyene danışılmalıdır. Sezer Optik bünyesindeki uzman optisyenler sayesinde kolaylıkla uygun cam ve kaliteli mutlifokal gözlük camı seçilebilir.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle