Kontakt Lens

Adım Adım Lens Takma Rehberi

Adım Adım Lens Takma Rehberi

Adım Adım Lens Takma Rehberi, Kontakt lensler yaşam standartlarını yükseltmek için görme düzeltmesi, konfor ve rahatlık sunar. Kontakt lens almayı düşünüyor veya yakın zamanda denemeye başlamışsanız, bilmeniz gereken birkaç şey var. İlk olarak, kontakt lenslerin takılması ve çıkarılması düşündüğünüzden çok daha kolaydır. İşte sizler için hazırladığımız adım adım lens takma rehberi:

Doğru Lens Seçimi

Göz muayenenizi ve yeni reçetenizi aldıktan sonra, hangi markanın ürününü alacağınıza karar vermek için lenslerinizi ne sıklıkta değiştireceğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu üretici ve marka, mercek yapımında farklı malzemeler ve teknolojiler kullanır. Bu nedenle, lensinizin durumuna ve tercihinize bağlı olarak bazı lensler sizin için ideal olabilir.

Tek Kullanımlık

Günlük kontakt lensler tek kullanımlık lenslerdir. Bu lensler her gece çöpe atılabilir ve her sabah yeni bir çiftle değiştirilebilir. Günlük lensler temizlik ve saklama sorunlarını ortadan kaldırdığından, göz enfeksiyonları için daha düşük bir risk vardır. Buna ek olarak, günlük lens üreten birkaç marka astigmat vb. göz rahatsızlıklarına uygun lensler sunar. Bununla birlikte, günlük tek kullanımlık kontakt lensler genellikle uzun süre dayanıklı olan lenslerden daha pahalıdır. Ancak, lens temizliği gibi benzeri konularda da tasarruf edeceğinizi unutmayın.

Haftalık veya Aylık

Haftalık veya aylık kontakt lenslerde, aynı lens çifti genellikle 7-30 gün boyunca kullanılır ve sonra değiştirilir. Bunu tercih edecekseniz, en konforlu deneyimi sağlamak için lensler her gece çıkarılmalı ve temizlenmelidir. Lensin temas noktasını temizleme, saklama ve kullanma süreci, yalnızca maliyet gibi etkenleri düşünürsek kesinlikle buna değeceğini söylemek mümkün. Miyop gibi bazı göz hastalıkları için tekrar kullanılabilir olan lensler, sorunun uzun vadede hallolmasına yardımcı olabilir. Uzun süreli temaslarda, bakteri birikmesinden kaynaklanan göz enfeksiyonları için hafif bir risk olmasına rağmen…

Pratik Yaptıkça İşiniz Kolaylaşacak

Başlangıçta, gözünüze dokunmak sinir bozucu ve korkutucu görünebilir. Ancak, süreçte herhangi bir acı hissetmeyeceğiniz için endişelenecek bir şey de yok. İlk kez takıyorsanız ve rahatsızlık hissederseniz, bunu düzeltmek için genellikle birkaç deneme gerekir. Başlangıç olarak, yeni lenslerinizi kullanmak için bu adımları izleyin:

Lens Takma

 1. Ellerinizi antibakteriyel sabun ve suyla iyice yıkayın.
 2. Lenslerinizi yavaşça kılıfından veya ambalajından çıkarın. Orta veya işaret parmağınızın ucuna yerleştirin. Lensin içinin dışa dönmediğinden olmadığından emin olun. Özellikle, bazı markalarda lensin doğru yönde olduğunu gösteren işaretler bulunur.
 3. Tercihinize bağlı olarak, göz açıp kapamasını önlemek ve kirpikleri uzak tutmak için üst göz kapağınızı yukarıda tutun veya alt göz kapağınızı aşağı çekin.
 4. Kontakt lensi gözünüze doğru hareket ettirin ve hafifçe gözünüzün ortasına yerleştirin. Ardından, gözünüzü kapatın ve merceklerin yerleşmesi için göz kırpın. Diğer gözünüz için de aynısını tekrarlayın.

Lens Çıkarma

 1. Ellerinizi yıkayın ve iyice kurulayın.
 2. Sağ gözünüzle başlayarak, lensin alt kenarına dokunmak için işaret parmağınızı kullanın ve ardından, gözünüzün alt kısmına doğru kaydırın.
 3. Kontakt lensinizi çıkarmak için işaret ve ortak parmaklarınızı kullanarak, lensi parmaklarınız arasında sıkın. Sol gözünüzün için de aynısını yapın.
 4. Tek kullanımlık lensler kullanırsanız, onları çıkardıktan sonra direkt atın. Yeniden kullanılabilir olanları kullanıyorsanız da lensleri saklama kabına güzelce yerleştirin. Son olarak, temizlemek ve dezenfekte etmek için özel lens solüsyonu kullanın.

Sağlıklı Alışkanlıklar Edinin

Lens kullanmaya ilk başladığınızda, yaşam tarzınıza yeni olabilecek sağlıklı alışkanlıklara ayak uydurmak önemlidir. Aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

 1. Gözlerinizi ovmayın. Parmaklarınızdaki kir ve yağ lense yapışabilir veya yerinden çıkmasına neden olabilir.
 2. Kontakt lens kılıfını temizleyin, dezenfekte edin ve saklayın. Kontakt lenslerinizi veya lens kılıfınızı kesinlikle musluk suyuyla yıkamayın.
 3. Kontakt lenslerinizi gece boyunca veya doktorunuzun önerdiğinden daha uzun süre kullanmayın.
 4. Özellikle gün boyu bir bilgisayarda çalışıyorsanız, gözlerinizi nemli tutmak için ıslatma damlaları kullanın.
 5. Vücudunuzun ve gözlerinizin nemlenmesini sağlamak için bol su için.

Kontakt lensleri takmak ve çıkarmak ilk başta zor olabilir, ancak pes etmeyin. Sürece alışmak birkaç gün alır ve pratik yapmanız bu anlamda çok önemlidir. Kontakt lensler hakkında detaylı bilgi almak için Sezer Optik’i ziyaret edebilirsiniz.

Lensler Hakkında İlginç Bilgiler yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayım.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle