Kontakt Lens

Lensler Hakkında İlginç Bilgiler

Lensler hakkında ilginç bilgiler: Bir önceki yazımızda kontakt lens hakkında bilmeniz gerekenleri derlemiştik. Şimdiyse tüm lens çeşitlerini kapsayan, lens kullanan veya kullanmak isteyen herkesin ilgisini çekebileceği bilgileri sizler için araştırdık. İşte detaylar:

Lenslerinizi bir başkası ile paylaşmayın.

Evet, paylaşım güzeldir, ama böylesine kişisel bir şeyin bir başkası ile paylaşımı sağlığınızı tehlikeye atabilir, gözlerinizi zararlı bakteriyel enfeksiyonlara maruz bırakabilir; kornea sıyrıkları ve kornea ülserine sebep olabilir.

Lensleriniz yüzerken kesinkez gözlerinizde olmamalıdır.

Bu ciddi sonuçlar doğurabilecek başka bir durumdur. Ne yazık ki kontakt lenslerin yüzme veya su sporları için herhangi bir sorun teşkil etmediğine dair yanlış bir kanı var. Kontakt lensler ile yüzmek, lensleri su ile durulamakla aynı riskleri taşır. Su, ciddi enfeksiyonlara yol açan tehlikeli bakteri ve organizmalar içerebilir. Bu aynı zamanda tuzlu su ve klorlu havuz suyu için de geçerlidir. Kontakt lensleriniz ile yüzmeniz gerekiyorsa, daima su geçirmez gözlükler kullanın. Yüzdükten sonra, kontakt lenslerinizi çıkarmalı ve temizlemelisiniz.

Kontakt lensler tahmin ettiğinizden daha konforlu!

Kontakt lenslerin konforsuz olduğu varsayımı, birçok insanın lens kullanmaktan kaçınmasına neden olur. Kontakt lenslerinize alışmak için belli bir zamana ihtiyacınız olduğu doğrudur. Ancak onlara alışmanız sadece birkaç hafta sürecektir. Konforlu ve kaliteli bir çift kontakt lens bulmak, deneme yanılma meselesidir. Denemeniz için birçok kontakt lens ve marka var. Göz doktorunuz birkaç gün boyunca deneyebileceğiniz alternatif markalar sunabilir.

Kontakt lens kullananların da uzun tırnakları olabilir.

Evet, doğru duydunuz: Kontakt lens kullanmak için uzun tırnaklarınızdan vazgeçmenize gerek yok. Temas noktalarını doğru biliyorsanız, tırnaklarınızın uzunluğu önemli değildir. Parmağınızı kullanmak yerine, kontaklarınızı yerleştirmek ve çıkarmak için tırnağınızı veya parmak ucunuzu kullanıyorsanız, bu bir sorun teşkil edebilir. Asla parmak ucunuzu kullanmayın; tırnaklarınızın gözlerinize değme ve kaşıma riskiniz vardır.

Lens kullanmanın yaşı yoktur.

Evet doktorunuz onay verdiği sürece kontakt lens kullanmak için yaşınızın herhangi bir önemi yoktur. Çocuk yaştaki bir kişi de yaşlılar da kontakt lens kullanabilir. Birçok insan için gözlerinin yaşlandıkça daha az gözyaşı ürettiği doğrudur. Ayrıca kontakt lenslerini yerleştirmek ve çıkartmak için gereken el becerilerini de kaybedebilirler. Bu faktörler yaşlı yetişkinlerin kontakt lens kullanmasını zorlaştırabilir veya rahatsız edebilir. Herkes farklı şekillerde ve farklı hızlarda yaşlanır. Fakat, lens kullanmanın yaşı yoktur.

Lens temizliği ve hijyeni önemlidir.

Kontakt lens temizleme solüsyonu dışında şişe suyu, musluk suyu, tükürük vb. ile sakın ola ki lenslerinizi temizlemeyin. Bu, sağlık açısından tehlikeli ve korkunç bir fikir! Kontakt lens temizleme solüsyonu tıbbi bir proseste sterilize edilir. Öte yandan, su ve tükürük tehlikeli bakteriler içerebilir. Bu bakteriler korneanıza sızarsa, tehlikeli enfeksiyonlara maruz kalabilirsiniz. Ne yazık ki, bu enfeksiyonlardan kaynaklanan kanıtlanmış birçok kalıcı körlük vakası vardır.

Kontakt lensler ile uyumak mı? Asla!

Kornealarınız uyandığınızda havadaki oksijeni kullanır. Siz uyurken gözleriniz kapandığında, göz kapaklarınızdaki kan damarları kornealara oksijen sağlar. Kontakt lensleriniz kornealarınızı kapatır ve oksijen akışınızı engeller. Kornealarınız bir seferde birkaç saat bu durumla başa çıkabilir, ancak genişletilmiş oksijen tüketimi durumu tehlikeye sokabilir. Maalesef ki kontakt lensler ile uyumanın ciddi sonuçları var. En başta keratite (iltihaplı kornealar) neden olabilir. Keratit korneal ülserlere dönüşebilir. Eğer tedavi edilmezse, bu ülserler görme kaybına bile neden olabilir. Bunun dışında pembe göz (veya konjonktivit) hastalığına da yol açabilir. Ayrıca göz kapaklarınızın iç yüzeyinde darbelere neden olan papiller konjonktivit (GPC) de gelişebilir. Korneal neovaskülarizasyon görüşünüzü engelleyebilecek ekstra kan damarlarının büyümesine de yol açar. Bu yüzden her gece yatmadan önce mutlaka kontakt lenslerinizi çıkarın.

Kaliteli lensler yaşam kalitenizi artırır.

Kaliteli kontakt lenslerin yaşam kalitesini artırdığı yadsınamaz bir gerçek. Lenslere nasıl bakacağınız, nasıl çıkarıp takacağınız konusunda yeteri kadar bilgi ve tecrübeye sahipseniz, doktorunuz da onaylıyorsa, lens takmamanız için hiçbir engel yok demektir.

İlk kontak lensinizi almak için hazırsanız, çok sayıda alternatif sunan ve sektörde öncü firmalardan biri olan Sezer Optik ile iletişime geçebilirsiniz.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle