Optik Gözlük

Bilgisayar Gözlüğü Detayları

Bilgisayar gözlüğünün, her şeyden önce

Bilgisayar Gözlüğü Nedir? 

Bilgisayar Gözlüğü Detayları

Çeşitleri Neler? Bilgisayar gözlüğü nedir, ne işe yarar?

Bilgisayar gözlüğü kullanımı, Covid-19 nedeniyle insanların evlerde çalışmaya başlamasıyla birlikte vazgeçilmez bir hâl almaktadır.
Sayısız dijital ekran, günlük yaşamın olmazsa olmaz bir parçası haline gelmeye başladı. Kullanılan bu ekranların hem iş hem de eğlence hayatı için zamanla daha da önemli olacağı ise şüphesiz bir durumdur. Bu nedenlerden dolayı sayısız bilgisayar gözlüğü çeşitleri de üretilmeye başladı.

Ne yazık ki birçok kişi bu ekranları kullanmasına rağmen ekranların gözlerde ne kadar fazla yorgunluğa sebep olduğunun farkında bile değil.
Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak gözlerde bazı problemler oluşturmaktadır. Bunlardan bazıları; göz yorulması, göz kuruması, göz yanması ya da göz sulanması olarak sayılabilir. Ayrıca ekranların çoğu da bilindiği üzere mavi ışık yaymaktadır.
Mavi ışık yayan dijital ekranlara olması gerekenden daha uzun süre maruz kalmak, stres ve baş ağrısı gibi sorunlara sebep olabiliyor.
Mavi ışınlara daha az maruz kalmak için mesafe ayarları yapmak da mümkün ancak bu yöntemlerden hiçbiri bilgisayar gözlüğü kadar etkili değil.

Teknoloji çağındaki göz rahatsızlıklarının çoğu aşırı bilgisayar kullanımından kaynaklanıyor.

Gün içinde çok fazla bilgisayarla uğraşan kişilerin büyük bir çoğunluğu gizli hipermetrop tanısı ile karşı karşıya kalıyor.
Bilgisayar gözlükleri, bu soruna köklü bir çözüm olmasa bile en azından fark edilebilir bir rahatlatma yaşatmaktadır.

Gün içinde büyük bir “konsantrasyon” ile saatlerce ekrana bakan bir kişi, bu işlemi yapmayan bir kişiye kıyasla daha az sayıda göz kırpmaktadır.
Sağlıklı olan şey ise kişinin dakikada ortalama olarak 15 veya 16 defa göz kırpmasıdır. Bu devinim sayesinde korneanın nemlenmesine zemin hazırlanmaktadır. Bilgisayar ekranına bakıldığı sürece korneanın yüzeyinde kuruma oluşmaya başlar. Bu nedenle gözün mikroplara karşı etkisinde azalma yaşanır.

Bilgisayar gözlüğü nedir, ne işe yarar?

Bilgisayar Gözlüğü

Uzun bir süre bir kitabı okumaya çalışmak, göze aynı ölçüde zarar vermemektedir.
Bunun nedeni gözün genetik olarak bu pozisyona alışık olmasıdır. Ekrana bakmak ise odaklanılan yer ile başın pozisyonu arasında büyük bir çatışma yaratır.
Uzun süre boyunca bilgisayar ekranlarına bakan kişilerde ise göz bozulmaları meydana gelir. Bilgisayar gözlüğü, günün önemli bir kısmını monitör ekranına bakarak geçiren kişiler için bir kurtarıcı niteliği taşıyor.

İlginizi Çekebilir: Beyne Zarar Verebilecek Besinler Nelerdir?
Dış görünüşüne önem veren bireyler için bilgisayar gözlüğü çeşitleri de üretilmiş durumdadır.
Yani bilgisayar gözlükleri tek bir modelde değildir. İstediğiniz modelden, istediğiniz çeşitte bilgisayar gözlüğü satın alabilmek mümkün.
Bu nedenle bilgisayar gözlüklerinin çeşitleri de oldukça fazladır.

Bilgisayar Gözlükleri Ne İşe Yarar?

Bilgisayar gözlüğü nedir?
Bilgisayar gözlüğünün, her şeyden önce kozmik ışınlarını engelleme özelliği bulunuyor.
Göz, bu engelleme sayesinde çok daha az yoruluyor. Ayrıca gözün havayla temas etme oranı, ciddi anlamda azaltılıyor ve bu da yanma hissinin önüne geçiyor. Camın sahip olduğu amber rengi, yansımaların da önüne geçiyor. Bu sayede ekranda görülen renklerin daha sıcak olması da sağlanmış oluyor.

Diğer yanda bilgisayar gözlüğü astigmat, hipermetropi ve miyopi gibi gözün kırma kusurlarını da başarıyla örtüyor.
Bilgisayar gözlükleri, ekranda daha önceden dikkatinizi veremediğiniz detaylara dikkatinizi vermenize de yardımcı oluyor. Özellikle oyuncuların oyunlara dikkatlerini verebilmeleri, oyuncular adına oldukça önemlidir. Bilgisayar gözlüğü; ekrandaki parlaklığı düşürür, kontrastı arttırır.

Bilgisayar gözlüğü nedir, ne işe yarar?

Bilgisayar Gözlüğü Çeşitleri

Bilgisayar gözlüğü çeşitleri arasında çocuklar için özel olarak üretilmiş bilgisayar gözlükleri de bulunuyor. Yani bilgisayar gözlükleri sadece yetişkinler için özel olarak tasarlanmamıştır. Her kullanıcı için istenilen çeşitlerden bilgisayar gözlükleri satın almak mümkün. Ayrıca bilgisayar gözlüğü çeşitleri arasında renkli bilgisayar gözlükleri ve mavi ışık kırıcı özel bilgisayar gözlükleri dahi mevcut. Sayısız çeşite sahip bilgisayar gözlüklerini satın almak için www.hermodagozluk.com adresine gidebilirsiniz.

Kaynak: Hermoda Gözlük
Optisyen: Yaset Sezer

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle