Ürün İnceleme

Çocuklarda gözlük kullanımı 

Çocuklarda gözlük kullanımı 

Günümüzde çocuklar: sokaklarda, parklarda vakit geçirmek yerine tablet, bilgisayar, telefon gibi iletişim araçları ile daha fazla vakit geçirmekteler. Bunun sonucunda göz sağlıklarında sorunlar yaşanabilmekte. Bu yaşanan sorunlar sonrası hekim tarafından gözlük kullanması tavsiye edilen durumlarda doğru gözlük seçiminin nasıl olması gerektiği yönünde bilgi edinmenizi sağlayacak makalemiz ile sizlerleyiz. 

Çocuklarda gözlük kullanımında yaşanan sorunların başında doğru çerçeve seçiminin nasıl olması gerektiği yönünde. Bu durumda karşınıza çeşitli seçenekler çıkmakta. Yanlış tercihler nedir? Doğru tercihler nasıl yapılır gibi sorularının yanıtlarına geçelim. 

Yanlış Tercihler 

Alınan gözlüğün ileride de kullanılması için biraz daha büyük bir çerçevenin tercih edilmesi, gözlük camının çocuğun göz hizasına tam oturmaması sonucu alınacak fayda azalacak ve görme kalitesinde düşüş yaşayacaktır. Bir başka hata da çerçeve seçiminde yaşanmaktadır. Çerçeve seçiminde esnek modeller tercih edildiğinde konforlu kullanım sağlanmakta. Ancak gözlüğün çocuğun yüzüne ne kadar düzgün oturduğu noktası gözden kaçırılabiliyor.  

Doğru Tercihler 

Gözlük seçiminde çocukların tercih edeceği form ve renkleri öncelikli olarak değerlendirelim. Bu çocuğun gözlüğü kullanırken daha rahat ederek kullanmasında psikolojik olarak önemli bir etken. Sonrasında dikkat edilmesi gereken nokta tabi ki de esnek bir çerçeve olması. Bu esneklik kırılmaların önlenmesine geçecektir. Esnek çerçeveler tercih edilirken önceleri sadece plastik seçenekler mevcuttu. Aynı özellikte metal çerçeveler de bulunuyor. Çerçeve malzemesi tercih edilirken alerji durumunun önüne geçmek için anti-alerjik kaplamalar çözüm olarak kullanılabilir.  

Akabinde dikkat edilmesi gereken detaylar ise çerçevenin boyutunun çocuğunuzun yüzüne uygun olması. Her çocuğun yüz yapısı farklı olduğu için kulak kısmının fazla uzun olmaması, buruna temas eden yüzenin olabildiğinde geniş olması konforlu kullanım için olumlu noktalardan. Çocukların yüz yapısına çerçevenin minimum oranda etki etmesi için belirttiğimiz detaylar oldukça önemli. Ek olarak çocukların yüz yapısının şekillenmesine etki etmeyen çerçeve modelleri de bulunuyor. Bu seçenekler için optisyenlerden veya hermodagozluk.com dan veya mağazalarımızdan  bilgi alabilirsiniz.  Not: En önemli seçimlerden bir tanesi de çocuğun burun ve kulak yapısını bozmayacak ve ağırlığı çok önemlidir.

Son olarak kullanılan çerçevenin çocuğun göz alanına uygun büyüklükte olduğuna da dikkat edilmeli. Eğer gözlük çocuğun kaşına denk gelirse refleks olarak gözlüğü aşağı kaydırabilir, bu da merceğin fayda sağlamasını önleyebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi çerçeve boyutunu çocuğunuzun yüzüne uygun olarak belirlemek en önemli ayrıntılardan görünmese de sağlıklı kullanım için oldukça önemli. 

Çocuklarda Gözlük Kullanımı | Çocuklarda Gözlük Tercihi

Faydalı olabilecek ek bilgiler 

Çocukların gözlük kullanımına alışması sürecinde okul öncesi süreçteki çocuklarda menteşelere parmak sıkışmasını önlemek için menteşe siz modeller tercih edilebilir. Bu sayede çocuğun gözlüğe alışma sürecinde daha az sorunlu bir dönem geçirilmiş olabilir.  

Çocukların gözlük kullanımına fayda sunmak adına lastik kullanımı şart değildir. Burada çocuk bu durumdan rahatsız oluyorsa tercih etmemek daha faydalı olacaktır. Lastik kullanımı daha çok sürekli gözlük takmamayı gerektiren kullanım senaryolarında verimli olacaktır. 

Çocukların gözlük kullanmak istememeleri durumunda, oluşabilecek sağlık sorunlarına vurgu yapmak yerine neden gözlük kullanmaları gerektiği daha olumlu seçenekler ile aktarmak faydalı olacaktır. Örneklemek gerekirse çocuğa gözlerindeki görme sorununu anlattıktan sonra bu durumun herkeste olmasa da normal bir durum olduğunu belirtmeli, akabinde ayakkabılar üzerinden bir anlatım yapılabilir. Herkesin ayakkabı giydiğini, ancak bazı insanların ayak yapısından dolayı özel ayakkabı gereksinimi olduklarını, kimilerinin de ortopedik seçenekleri ayak konforları gereği tercih ettiği gibi hususlar belirtilerek çocuğun gözlük kullanımını normalleştirmesi sağlanabilir. 

Bu yazımızda sizlere çocuklarınız için doğru gözlük kullanımı ve tercihlerinden bahsettik. Başka bir yazımızda görüşmek üzere. Sağlıklı ve net görüşlü günler dileriz. 

Alıntı: https://www.hermodagozluk.com/cocuklarda-gozluk-kullanimi

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayım.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle