Genel Görme Kusurları

Dinlendirici Gözlük Nedir?

Dinlendirici gözlük nereden alınır

Dinlendirici Gözlük Nedir? Dinlendirici Gözlük Diye Gözlük Çeşiti Var Mıdır?

Dinlendirici gözlük modelleri

Dinlendirici gözlük tabiri halk arasında ortaya çıkmış, ülkemize has bir tabirdir. Aslında dinlendirici gözlük diye bir gözlük çeşidi yoktur. Dinlendirici gözlükler aslında yüksek göz derecesine sahip olmayan yani 0,25 veya 0,50 gibi düşük dereceye sahip olan kişilerin sürekli olarak değil ara sıra kullanmış oldukları gözlüklerdir. Numarası düşük olan bu gözlükleri her zaman takmak zorunda değilsiniz. Araç kullanırken, bilgisayara bakarken, kitap okurken, televizyon izlerken kullanabilirsiniz. Dinlendirici gözlüğü kullanırken gözleriniz yorulmasını engelleyebilir ve daha iyi bir görme sağlayabilirsiniz.

Eğer gözünüz hiçbir şekilde bozuk değilse dinlendirici gözlük kullanmanız sağlığınız açısından uygun değildir. Numarasız ve derecesiz gözlükler yalnızca aksesuar olarak kullanılabilir eğer isterseniz Bilgisayar telefon gece araç sürerken far ışığı tarzı elektronik cihazlardan gelen zararlı ışıkları kıran bir cam alabilirsiniz. Bunun için doktora gitmeniz gerekmez. Aksesuar olarak kullanmak istiyorsanız gözlükçüye gidip herhangi bir çerçeve seçip satın alabilirsiniz. Sezer Optik olarak bu konuda size yardımcı olabiliriz.

Dinlendirici Gözlük Ne İşe Yarar?

Dinlendirici gözlük nereden alınır

Dinlendirici gözlüğe olan talep, hafif göz bozukluklarının daha fazla ilerlememesi ve gözün fazla yorulup erken yıpranmaması için gün geçtikçe artmaktadır. Yaşadığımız zamanın teknoloji çağı olmasından sebeple gözün sanal ve zararlı ışıklardan korunması önem kazanmıştır. Doktor muayenesi sonucunda doktorunuz dinlendirici gözlük takmanızı önerdiyse televizyon başındayken, bilgisayara bakarken veya kitap okurken düzenli olarak takmanız gerekir. Çünkü bilgisayar, televizyon, tablet ve telefon gibi teknolojik araçlar gözü doğrudan yapay ışığa maruz bırakır. Yakın mesafeden televizyon izlemek, dinlendirici gözlük takılı olsa bile göze zarar verir. Bu nedenle gözlüğün etkisini yok etmemek için televizyon ekranıyla aranızdaki mesafenin en az 2,5 – 3 metre olması gerekir. Bilgisayara da uzun süre bakmamalı; dinlendirici gözlükle de olsa gözü yormamak için arada bir bilgisayardan farklı ve daha uzak noktalara bakmak gerekir. Bunun dışında gözünüzün fazla yorulduğu zamanlarda dinlendirici gözlük takarak gözlerinizi dış etkenlerin zararlarından koruyabilirsiniz. Özellikle aşırı ışıklı ortamlarda mutlaka dinlendirici gözlük takmanız gerekir. Parlak ve yansımalı ortamlarda bulunan kişilerin yansımalardan rahatsız olmalarını önlemek için antirefle kaplamalı veya polaroid numarasız gözlükler takması yansımaları önler ve göz yorgunluğunu azaltır.

Kitap, dergi, gazete gibi yazılı kaynakları okurken de dinlendirici gözlük takmanız önem arz eder. Çünkü bu tarz yazılı kaynakların puntosu bir süre sonra gözlerinizi yorabilir. Bu yorgunluğu azaltmak için de dinlendirici gözlük takabilirsiniz.

Dinlendirici Gözlükler Nasıl Kullanılmalı?

Dinlendirici gözlük

Dinlendirici gözlüğe ihtiyaç duyuyorsanız öncelikle göz doktoruna muayene olmanız gerekmektedir. Daha sonra dinlendirici gözlüğü size tavsiye eden ve reçeteleyen doktorunuzun kullanım önerileri doğrultusunda ve doktorunuzun önerdiği süreyle kullanmanız önemlidir. Dinlendirici gözlükler 0,25 veya 0,50 gibi düşük numaraya sahip hastaların göz yorgunluğu, baş ağrısı gibi şikayetlerini azaltır. Gözünüz çabuk yoruluyorsa dinlendirici gözlük takmanız fayda edecektir. Fakat günün her vaktinde dinlendirici gözlük takmak zorunda değilsiniz. Göz numarasına sahip değilseniz dinlendirici gözlük kullanmak gerekmez. Çünkü bu gözlükler tedavi edici bir gözlük çeşidi değildir.

Dinlendirici Gözlükler Her Yerden Alınabilir mi?

Dinlendirici_gözlük_nedir?

Yapılan araştırmalara göre gözlük numaranız olmasa ve sadece aksesuar olarak takmak için kullanmak isteseniz bile gözlüğü mutlaka bir gözlükçüden almanız gerekir. Çünkü gözlükçülerin dışında satılan bütün gözlükler sağlığa zararlıdır. Pazarda, aksesuarcılarda 15₺ gibi ilginç fiyat seviyelerinde satılan gözlükler kullanıldığında gözlerde yanma, kuruluk, batma, bulanıklık, görüş bozukluğu ve hassasiyet yaratabilir. Gözlerimiz ve görme duyumuz çok değerlidir. Bu sahte gözlükleri ucuz olduğu için kullanarak göz sağlığımızı bozup geri dönüşü olmayan ya da tedavisi pahalı olan hastalıklara yakalanmamız muhtemeldir.

Dinlendirici gözlük satın almak istiyorsanız doktorunuz yazdığı reçeteyle birlikte bir gözlükçüden temin etmeniz en doğrusu olacaktır.Detaylı bilgi için buraya tıklayarak destek alabilirsiniz.

Yaset SEZER
Sezer Optik

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle