Genel Güneş Gözlüğü

Erkek Güneş Gözlüğü: Yüz Şekliniz İçin Hangisi En İyisidir?

Erkek Güneş Gözlüğü: Yüz Şekliniz İçin Hangisi En İyisidir?

Erkek Güneş Gözlüğü: Yüz Şekliniz İçin Hangisi En İyisidir?

Erkek Güneş Gözlüğü: Yüz Şekliniz İçin Hangisi En İyisidir?

Kafanızı karıştırmadan mükemmel güneş gözlüklerini bulmaya mı çalışıyorsunuz? Sadece parlamayı azaltmakla kalmayıp aynı zamanda gözlerinizi kısmaktan kurtaran, tarzınıza ayrı bir hava katan farklı bir imaj getiren tarz güneş gözlüğü ile başlamak için ilk adım, yüz şeklinizi belirlemektir.

Biliyorum, bunu daha önce duymuştunuz. Belki de aynaya bakıp orada gördüğünüz şekli çevirmeye çalıştınız. Bu oval mi yoksa dikdörtgen mi kalp şekli mi? Yüzünüzün bir kişi tarafından bir daire, bir diğerinin bir kare olarak tanımlandığını duymuş olabilirsiniz.

 

 

Hangisi?

Yüzler genellikle yaşlandıkça, kilo alırken veya kilo verirken, saçınızı değiştirirken veya sakal büyütürken bile biraz dönüşebilen bir kombinasyondur. Ancak temel bir şekil var ve şüphesiz bu şekli doğru güneş gözlüğü bulmak size farkı kılacaktır. Sizin için en iyi erkek güneş gözlüklerini bulmak; tarzınızı ve kişiliğinize uygun yüzünüzü düzleştiren çerçeve şekilleri ile kesiştiği yeri bulmakla alakalıdır.

Erkek-Yuz-Sekillerine-Gore-Gunes-Gozlugu-kare-yuz

 Kare Yüz Şekli

Kare bir yüz, daha koyu bir kareyi daha aerodinamik bir siluetle kolayca sağlayabilir. Açılarınız göz önüne alındığında daha yuvarlak mercekler, daha ince çerçeveler ve çerçeveleriniz de daha fazla renklere uzaklaşabilirsiniz. Elijah Wood’un yüz şekli harika bir kare yüz şekli örneğidir. Yaşla birlikte, açısal çene çizgisi yumuşayabilir ancak şu anda havacıların kavisli geometrisini ve retro tarzı yuvarlak camlı gözlükler kolayca kullanılabilir. Bununla birlikte zıt renklerle de kullanılabilir. Örneğin, kehribar çerçevelerdeki yeşil camlar veya kaplumbağa kabuğu içindeki soluk gri-mavi camlar kare yüzlerde harika görünür.

Kare bir yüzünüz varsa yapmamanız gereken şey, yüzünüzü aşırı kutu çerçevelerle yansıtmamaktır. Küçük bir eğri veya hafif bir eğiklik, dikey düzene göre biraz daha yatay gölgeler oluştururken bunlardan daha iyi bahsetmekte yarar var. Örnek olarak büyük çerçeveler yüzünüzü kapatabilir.

Erkek-Yuz-Sekillerine-Gore-Gunes-Gozlugu-yuvarlak-yuzYuvarlak Yüz Şekli

Yuvarlak yüz şeklinin kare yüz şekliyle çok ortak noktası vardır. Yuvarlak yüz şeklinin baskın özelliklerinden birisi de yüzüne uzunluğa karşı eşit genişliktir. Ancak kilo alımı veya yaşın ilerlemesi, kare bir çene çizgisini yumuşatabilir ve döndürebilir.

Kare gibi bir şekilde yüzünüz yuvarlaksa, ebat olarak büyük bir gözlükten kaçınmak en iyisidir. Yüzünüzün eğrilerini düz çizgilerle dengeleyen gölgeler aramalısınız. Her iki ucunda küçük bir eğri bulunan ince, koyu yatay gölgeler genellikle yuvarlak bir yüz şeklini düzleştirir. Mükemmel çevrelerden kaçınmak en iyisi olsa da havacı gözlüklerinin yumuşak çizgileri size harika gösterirken çok göze batmayacaktır.

Erkek-Yuz-Sekillerine-Gore-Gunes-Gozlugu-kalp-sekliKalp Yüz Şekli

Bazen ters üçgen anlamına gelen ama genelde “üçgen” olarak adlandırılan kalp şeklindeki yüzün sivri bir çeneye doğru sivrilen geniş bir alnı vardır. Barack Obama ve Leonardo DiCaprio’nun gençlik hâlleri bu yüz şekline örnektir. Obama’ nın çoğunlukla klasik siyah Ray-Ban Wayfarer güneş gözlüğünü tercih ettiğini görüyoruz. Genelde altın tonlu sarı çerçeveli renkler havacılar bu gözlükleri daha fazla tercih ediyor ve daha dar çerçevesiz Maui Jim Makaha güneş gözlüklerinde harika görünüyor. Uzun, oval camlar daha sportif, temiz, yatay çizgileri uzun, kalp şeklinde bir yüze doğru bakar.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ İÇİN ALIŞVERİŞE HAZIR MISINIZ? 

Erkek-Yuz-Sekillerine-Gore-Gunes-Gozlugu-Oval-yuzOval Yüz Şekli

Bu klasik yüz şekli olan bir yüze sahipseniz hemen hemen çoğu gözlük probleminden kurtulabilirsiniz. Bu yüz şeklinde birçok önde gelen isimler; Christian Bale, Matthew McConaughey ve George Clooney gibi ve daha birçok isim oval yüzlere sahiptir. Yüzünüz hafifçe kavisli bir çene ile biraz daha uzunsa eğer bu aktörler gibi oval bir yüzünüz vardır.

Oval şekilli yüzün büyüyüp çok küçük, çok yuvarlak ya da çok geometrik olması konusunda endişelenmenize gerek yok. Oval, bu korkak tonların yapıldığı modeldir. U2’nin oval yüzlü ön adamı Bono, John Lennon tarzı küçük, yuvarlak güneş gözlüklerini destekliyor oynak renklerde.

Kişiliğinize en uygun stili bulana kadar veya birkaç tane bulana kadar klasik havacılar, sarma stilleri ve klasik modellerle denemeler yapmanız iyi olur. Kendi çizgilerinizin çok dışına çıkarsanız, bu mükemmel oranları kaybedebileceğinizi unutmayın. Bu simetriyi yüzünüzün genişliğinin çok ötesine uzanan gölgelerle yok edebilirsiniz.

Erkek-Yuz-Sekillerine-Gore-Gunes-Gozlugu-Dikdortgen-YuzDikdörtgen Yüz Şekli

Dikdörtgen yüz genişliğinin yaklaşık olarak iki katı bir genişliğe sahiptir. Ben Affleck, Bruce Dern ve Clint Eastwood’u düşünün. Bu yüz şekli için en iyi güneş gözlüğü, bu uzun, dar düzlemi bölen ve dengeleyen güneş gözlükleridir. Michael Phelps’in bir tür dikdörtgen kalp şeklinde yüzü var uzun, dar, ters üçgen ve havacı güneş gözlüklerini tercih ediyor. Neon turuncu ve mavi reflektör lenslerle, genellikle tonlarını uzun yüzünü görsel olarak kısaltan bir kapakla eşleştiriyor.

Klasik ovalde olduğu gibi ablak bir surata sahip olanlar da büyük boy güneş gözlüklerini tercih edebilirler. Ancak kullanmak isteyebileceğiniz birkaç stil var: Yüzünüzü olduğundan daha uzun gösteren şeylerden kaçının, son derece dar veya küçük yuvarlak lensler ve gözü aşağıya çeken gözyaşı çerçevelerinden de kaçının. Wayfarer gibi klasik dikdörtgen çerçevelerini tercih etmeniz doğru bir seçenektir. Aşırı geniş çerçeveler yüzünüzün darlığını abarttığından, saç çizginizin birkaç milimetre ötesine uzanmayan güneş gözlüğü arayın, Hermoda Gözlük sitemizde modelleri detaylı inceleyebilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Tercihindeki Diğer Faktörler Nelerdir? Yüz özellikleri, kişiliğiniz…

Yüz şeklinizi belirlemek, imza gölgelerinizi ararken başlamak için mükemmel bir başlangıçtır ancak yüzünüz sadece şeklinden daha fazlasıdır. Göz önünde bulundurmanız gereken başka özellikler de vardır. Güneş gözlükleri gözlerinizi maskeleyecektir. Bu nedenle burnunuzu ve yüz şeklinizi düzleştiren bir stil bulmaya çalışın. Örneğin yuvarlak bir burnunuz varsa dikdörtgen şekiller onu daha iyi dengeleyebilir. En önemli şey, hem yüzünüze hem de kişiliğinize uyan bir çift renk bulmaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok stil ve renkle, normal derinliğiniz den biraz uzaklaşmaktan korkmayın. Onları deneyene kadar asla bilemezsiniz.

SİZİN İÇİN EN İYİ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ BULUN. 

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle