Genel

Gece Sürüş Gözlüğü Hakkında Yanlış Bilinenler

Gece Sürüş Gözlüğü Hakkında Yanlış Bilinenler

Gece Sürüş Gözlüğü Hakkında Yanlış Bilinenler. Bazı kişiler gece karanlık ortamda göze doğrudan gelen ışıktan rahatsızlık duyabilirler. Gece ışıkların yoğunluğunun hafifletilmesi ve görüş açısının daralmaması amacıyla çeşitli çözümler geliştirilmiştir. Diğer gözlük camlarından daha farklı renge sahip olacak şekilde tasarlanan gece sürüş gözlükleri kullanıcıya pek çok yönden kolaylıklar sunar. Gece sürüş gözlüklerinin diğer adı ise antifar gözlüklerdir.

Antifar Cam Nedir?

Antifar Cam Nedir?

Gece sürüş gözlüğünün bir diğer adı antifar cam olarak nitelendirilir. Antifar camlar özel bir sarı renge sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu cam rengi sayesinde göze yansıyan ışığın şiddeti azaltılıp yumuşatılır ve görüşün netleşmesi sağlanır. Gece sürüş gözlükleri özellikle yurtdışında yoğun olarak tercih edilir. Bu gözlükler sayesinde gece araç kullanımı görme netliği açısından kolaylaşır, sisli veya yansımanın olduğu hava koşullarında da oldukça tercih edilen bir gözlük türüdür.

Dünya Araştırma Sonuçlarına Göre

Dünya çapında yapılan çeşitli araştırma sonuçlarına göre gece sürüş gözlüklerinin sarı değil gri tonlu camlara sahip olanlarının görüş açısını arttırmada daha yararlı olduğu ortaya konulmuştur.

Gece sürüş gözlükleri sahip olduğu tasarım özellikleri sayesinde gri tonları açığa çıkarıp görüş alanının daha da net olmasını sağlar. Renkler arasındaki kontrastı arttırarak kullanıcının daha kolay odaklanmasına yardımcı olur. Gece sürüş gözlüklerinin kullanım amacı karşıdan gelen araca ait farların yarattığı parlamanın azaltılmasıdır. Bu sayede sürücünün daha emniyetli bir şekilde araba sürmesi hedeflenir. Gece karanlık ortama ek olarak yağmurlu veya yoğun sisin hakim olduğu hava koşulları altında da görüş mesafesi daralır. Bu durumda gece sürüş gözlükleri kullanılarak görüntünün daha net olması ve yoldaki nesnelerin ayırt edilmesi sağlanabilir. Gece sürüş gözlüklerinin yalnızca gece yolculuğunda değil farklı ortamlarda da kullanılması önerilmektedir. Bu gözlükler sayesinde gündüz güneş ışınları, sis ve karlı ortamlarda görüntü netliğinin elde edilmesi hedeflenir. Son zamanlarda ise atıcılık ve okçuluk yarışlarında antifar gözlüklerin sporcular tarafından kullanıldığına sıklıkla rastlanmaktadır.

Gece sürüş gözlükleri puslu havalarda arka plandan gelen güneş ışığının hafifletilmesinde etkilidir. Ancak alacakaranlıkta bu gözlüklerin kullanılması yararlı değildir. Gece sürüş gözlükleri genel olarak sarı tonlu camları sayesinde sürücü bir süre için kendisini rahat hissedebilir ancak bazı zararlı yönleri nedeniyle pek çok uzman tarafından sakıncalı bulunduğu da olur. Bu gözlükler sayesinde sürücünün gözüne yoldaki karanlık yerler daha da görünmez hale gelebilir.

Gece Sürüş Gözlükleri Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Gece Sürüş Gözlükleri Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Pek çok kişi gece sürüş gözlükleri hakkında genel geçer bilgilere sahiptir. Doğru bilgilerin yanında pek çok yanlış bilgi de gece sürüş gözlüklerinin yanlış bir şekilde kullanılmasına ve istenmeyen kazaların oluşmasına yol açabilir. Gece sürüş gözlükleri ile ilgili bilinen yanlış bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Gece görüş gözlüklerinin kullanıcıya rahatlık hissi verdiği belirtilir. Bu rahatlık hissi çoğunlukla doğru olsa bile geçicidir. Bunun nedeni ise sarı ışığın göz bebeğini kapatmasıdır. Bu sayede retinada dağılan ışık miktarı azalır ve bu şekilde gözlüğü kullanan kişi geçici bir süre için rahatlık hisseder. Bu avantajın yanında sarı ışık göze giren ışığın rengini ve parlaklığını kısıtlayarak kişinin daha kısıtlı bir görüşe sahip olmasına yol açar. Bu da trafikte oldukça sakıncalı bir durumdur.
  • Gece görül gözlüklerinin güvenli bir sürüş sağladığına ilişkin genel bir kanı vardır. Bu oldukça yanlış bir görüştür. Sarı tonlu camları sayesinde sürücüye rahatlık verse de yoğun karanlıkta kalan bölümlerinin görülmesini engellediği için oldukça tehlikelidir. Trafik kazasına dahi yol açabilir.
  • Gece görüş gözlüklerinin UV filtreli olduğu düşünülmektedir. Bu görüş oldukça yersizdir. Nedeni ise gece karanlıkta çok az miktarda ve oldukça zararsız olan UV ışınlarınım bulunuyor oluşudur. Bu zararsız seviyedeki UV ışınları için herhangi bir koruyucu unsura ihtiyaç yoktur.
  • Bazı kişiler görüş rahatlığı sağladığı için karda da gece sürüş gözlüğü kullanmayı tercih eder. Beyaz renk ışığın normalden daha fazla yansıtılmasına sebep olur. Bu yüzden de göze daha fazla ışık girer. Karda gece görüş gözlüğü kullanmak yerine UV filtreli gözlükler tercih edilmelidir.
  • Gece görüş gözlüğümün göz kamaşmasını engellediği yönünde yanlış bir bilgi bulunur. Bu bilginin aksine güneş ışığında gece görüş gözlüğü kullanıldığında gözler daha fazla kamaşır ve kişi daha çok rahatsız olur. Bu nedenle gün ışığında kesinlikle bu gözlükler kullanılmamalıdır.
  • Bazı kullanıcılar bilgisayar ekranı karşısındayken gece görüş gözlüğü kullanır. Bu durum büyük bir zarar teşkil etmez ancak faydalı da değildir. Uzun süre bilgisayar ekranına bakarak eve görüş gözlüğü kullanılırsa renklerin ayırt edilmesinde zorluklar ile birlikte şiddetli baş ağrısı ortaya çıkabilir.

Sonuç Olarak

Genel itibariyle gece görüş gözlükleri geçici bir rahatlama sağlar. Hatta çoğu zaman sürücü için tehlike unsuru içerir. Bu nedenle kısa süreli bir rahatlık elde etmek için gece görüş gözlüklerinin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Gece görüş gözlükleriyle ilgili Sezer Optik’in uzman kadrosundan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle