Genel

Gözlük Çerçeveleri Hakkında

sezer_optik_yaset_sezer

Gözlük Çerçeveleri Hakkında

Gözlüğün Yüzümüzde Duruşu

Gözlük Çerçeveleri hakkında Optik ve güneş gözlüğü sınırlayıcıların belirlenmesinden sonra, seçilen çerçevenin nasıl göründüğü önemli bir konudur. Gözlüğün şekli, rengi ve yedek aksamlarıyla yüzdeki görünümü kişinin yaşı, kişiliği, mesleği, statüsü, saç ve cilt rengi ile tamamlayıcı şekilde olmalıdır. Gözlüğün biçimi daima yüzün kusurlarını örtecek biçimde seçilmelidir.

Toplu gergin bir yüzü daha şişman, köşeli bir yüzü daha köşeli, dar ve ince bir yüzüde daha ince, kaşların kusurlarını daha belirginleştirecek şekilde düşük ve yüksek duran çerçeveleri seçmemenizi tavsiye ediyoruz. Burun kemerini veya burun uzunluğunu belirginleştirecek şekilde köprüsü olan bir gözlük, birbirine yakın ya da hafif şaşı gözlerin kusurlarını ilk bakışta gösteren yapıda olmamalarına büyük özen gösterilmelidir.

Şekilleri belirgin olmaktan kurtarmanın yolu, karşıtları (opposite biçimleri) kullanmaktan geçer. Köşeli bir yüz biçimine köşeleri belli olmayan oval bir gözlük, yuvarlak, elipsoid, damla şekilli; oval veya yuvarlak köşeleri daha belirgin modeller tavsiye edilmelidir.

Titanium Materyalinden Olan Gözlük

Gözlük Çerçeveleri Hakkında

Titanium madenli gözlük çerçevesi yapımında da kullanılmaya başlanması bu sektör için bir dönüm noktası sayılır. Titanyum materyalinin diğer alaşımlardan yarı yarıya hafif olması, ter gibi asitlerden ve diğer kimyasallardan etkilenmemesi, alaşımlarının olağanüstü flexiblite göstermesi, gözlük geleceğinin çok iyi olacağının işaretidir.

Sadece imalatın ileri teknoloji gerektirmesi ve pahalı bir maden olması hızını yavaşlatmaktadır. Bu handikapın çözümü bulunduğu zaman titanium çerçeveler organik camlarla birlikte biz gözlükçülerin ve tüketicinin birincisi olmaya adaydır. Saf Titanium; kimyasal ve fiziki etkenlere karşı dayanıklılığı, oksit tutmaması, korrazyona direnci, ciltte alerjik rahatsızlık vermemesi ve renk değiştirmemesi gibi bir çerçevede olması gereken bütün özellikleri taşıyor.

Ancak bu metalde kırılmaların ve kaynak yerlerinden kopmaların biz gözlükçülerin imkanları ile kaynak yapılarak tamiri mümkün değildir. Son zamanlarda belirli yerlerde çalışma yapılmasıyla zamanla kaynak yapma olasılığı artar ama yine de kullanırken dikkatli olmak gerekir. Gözlükçü tarafından ayar ve düzeltmeler yapılırken kaynak bölgelerine dikkatle kuvvet tatbik edilmeli, aşırı zorlamalardan kaçınılmalıdır. Çünkü titanium çerçevelerin en zayıf yerleri kaynakla tutturulduğu bölgelerdir. Bu bölgelerde kırılma ve kopma en çok yaşanan sorunlardır, dikkatli olmak gerekir.

Asetat mı Yoksa Metal Gözlük mü?

asetat-çerçeveli_plastik_gözlük

Çerçeve çizgilerinin ince olması veya kalın olması, gözlüğün hem fonksiyonlarını hem de estetiğini değiştirebilir.
Aynı biçimde yapılmış ince metal bir gözlükle kalın plastik (asetat) bir gözlük çerçeveleri farklı görünümlerdedir. Renk unsurlarını dikkate almadan bu iki gözlüğü kıyasladığımızda ince metal gözlükler yüzde daha az fark edilecek, kalın plastik (asetat) çerçeve daha belirgin olacaktır.

Gözlük çerçevesinin kusur örtücü özelliğinden yararlanmak için bazen kalın plastik çerçeveler tercih edilebilir. Ya da durumu gereği ciddi ve kızgın görüntü vererek itibar ve saygı göreceğini düşünenler, kalın plastik çerçeveyi siyah, koyu, kahverengi renklerle kombine ederek bu etkiyi sağlayabilirler.

Gisele Bunchen, Mariah Carey, İhsan Doğramacı, Paris Hilton, Neslihan Yargıcı, John Major, Helmuth Kohl, Henri Kissinger, Mehmet Ali Erbil gibi gözlük modeliyle bütünleşmiş kişiler bu alışkanlıklarını ve imajlarını kolay kolay değiştirmeye düşünmüyorlardır. Henri Kissinger’in kullandığı gözlüğün miyop olduğu ve kaşlarında aşağı doğru düşük olduğu düşünülürse gözlük seçimi yanlış olmaz. Zira bu örnekte de olduğu gibi gözlük, Kissinger’in statüsü gereği ciddi ve kararlı görünümünü desteklemektedir. Gözlük çerçevesinde yoğunlaşan dikkat nedeniyle camların arkasında iyice miyoplarda küçülmüş gözler, hipermetroplar da büyüyen gözlere dikkat edilmesi önemlidir.

Yıllarca gözlükle görülen tanınmış kişiler, kararlı bir şekilde oluşturdukları imajdan vazgeçmek istemeyebilirler. Birçok faktörün etkisiyle oluşan bu durum, kişinin yeniliklere direnmesi olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü hayatında yeniliğe açık olan bir insansanız, kullandığınız gözlük modellerini değiştirmiş olmanız sizi farklı gösterir.

Bu özellik belki evinizde oturduğunuz koltuğu, kullandığınız kalem gibi diğer bazı eşyalar ve aksesuarlarınız için de geçerli olabilir. Bu konulardaki kararlılık, kişinin kendine özgü bir yaşam stili olduğunun kanıtı da sayılabilir. Hatta uzun yıllar boyunca edinilen alışkanlıklara sadakat veya insanın eşyasına gösterdiği vefa olarak da nitelendirebilirsiniz.

Günümüzde Gözlük Çerçevesi Anlayışı

20. yüzyılın başında selüloz asetatının gözlük çerçevesi olarak kullanmaya başlanması daha öncede kaplumbağa kabuğundan büyük bir itina ile yapılan çerçevelerde bir alternatif olarak yapıldı. Selüloz asetatının ısınınca genişleme özelliği cam montajını da kolaylaştırdı. Aynı zamanda, metal çerçevelerle birlikte seçenekleri de arttıran bu malzemeler yıllarca gündemde kaldı. Metal çerçevenin dezavantajlarını bilen çerçeve imalatçıları bu dezavantajların çoğunu ortadan kaldırarak metal çerçevenin bir tercih sebebi olmasını sağladılar.

Günümüzde metal çerçeveler inceliği, estetik görünümü ve sağlamlığı nedeniyle plastik çerçevelere karşı üstünlük sağladılar. Artık tercih hem asetat gözlükler hemde metal olarak ayrıca da Titanium gözlük tercih ediliyor. Sizleri de Sezer Optik mağazalarında bekleriz. Geniş ürün yelpazemiz ve metal asetat titanium malzemeli gözlükler almaya isterseniz mağazalarımıza yada buraya tıklayarak alışveriş yapabilirsiniz.

Sezer Optik
Yaset Sezer

 

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle