Optik Gözlük

Gözlük Kullanım Süresi

Gözlük Kullanım Süresi Nedir

           Gözlük Kullanım Süresi

Yaşadığımız göz sorunları nedeniyle günlük yaşamımızda bizlere görme sağlığı konusunda yardımcı birer araç olan gözlüklerimizin kullanım süreleri hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle tercih ettiğiniz çerçevenin kalitesi kullanım süresini etkileyecek temel unsurlar arasında yer alıyor. Çerçeveyi herhangi bir hasar olmaması halinde sıkıldığımız noktaya kadar kullanmamız mümkün olduğundan buradaki seçim oldukça önemli. Bütçeniz doğrultusunda metal, plastik ya da metal ve plastik karışımından oluşan modelleri tercih edebilirsiniz. Buradaki önemli nokta optisyeninizden aldığınız yönlendirmeleri bütçeniz doğrultusunda değerlendirmek. Sadece en iyi görünüme sahip çerçeveyi almak uzun vadede sizi mutsuz edebilir. Asıl nokta dediğimiz gibi bütçeniz. Buradaki belirleyici unsur bu olacaktır.

Gözlük Kullanım Süresi nedir

Sonrasında ise seçeceğiniz cam oldukça önemli. Göz muayenelerinizi 6 ayda bir yapmanız mümkün değilse bile yılda bir kez düzenli olarak yaptırmanız oldukça önemli. Göz numaranızda oluşabilecek değişiklikleri öğrenerek camınızı yenileyebilmeniz için önem arz eden bir detay. Göz numaranız değiştiğinde kullandığınız mevcut camınız size gerekli faydayı sunamayabilir. Ayrıca zaman içerisinde kirlenen cam da aynı durumu yaşatabilir sizlere. Bulunduğunuz ortamlara bağlı olarak camın kirlenmeye bağlı sorun yaşatma durumu değişkenlik gösterebilir. Düzenli bir şekilde bakımını sağlamanız yeterli gelmeyebilir bu nedenle.

Numaralı olsa da gözlük camlarında polarize ve mavi ışık gibi filtreler kullanılarak sunduğu faydayı genişletmek mümkün. Tabi bu özellikler de bulunduğunuz ortam ve kullandığınız araçlara bağlı olarak gerekli veya gereksiz olabilir. Örneğin bilgisayar, telefon gibi ekrana sahip araçlar ile gün içerisinde uzun süreli etkileşimlerde bulunuyor iseniz mavi ışık filtreli bir gözlük size fayda sağlayacaktır. Gözümüzü en çok yoran renk mavi olduğundan bu renge karşı filtreye sahip bir gözlük ile uğrayacağınız göz yorgunluğunu bir miktar daha azaltabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz detayları özetleyecek olursak öncelikle düzenli olarak göz muayenelerimizi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Akabinde bütçemiz doğrultusunda uzun süreli bir kullanım tercih edecek isek daha önemli kısmı çerçevede kullanmak daha makul olacaktır. Gözlük camlarını muayeneler sonrasında daha kısa sürelerde güncellememiz gerekebilir. Ancak gözlük camında da bulunduğumuz ortamlara bağlı olarak tercih edeceğimiz filtrelerin olup olmama durumuna göre ve numaramızın yüksekliğine göre optisyeninize danışarak seçim yapmanızda fayda olacaktır. Ne kadar süre bir gözlüğü kullanabilirim soruna net bir cevap verebilmek birçok etmen olması sebebiyle sağlıklı bir şekilde bir bilgi paylaşmayı doğru bulmuyoruz. Kullanım süresi biraz da kullanıcının alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterebiliyor.

Hermoda Gözlük optik mağazasını ziyaret ederek uzman optisyenlerden aklınızdaki soru işaretlerini giderecek bilgileri edinerek aklınıza takılan bir sorun kalmadan gözlük tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sağlıklı ve net görüşlü günler dileriz.

Alıntı: Hermoda Gözlük

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle