Görme Kusurları Öne Çıkan

Gözünüze Göz Atın

Gözünüze Göz Atın

Gözünüze Göz Atın

Gözünüze Göz Atın

Vizyonu Koruma Teknolojileri

Gözler Dünyaya ve ruhumuza açılan pencerelerden daha fazlasıdır. Göz sağlığı teknolojisindeki gelişmelerle, sağlığınıza ve benzersiz bir görünüm de katabilirsiniz. “Göz, vücudumuzda neler olduğuna dair gerçek bir penceredir”. Bir doktorun kan damarlarınızı, sinirlerinizi ve bağ dokunuzu ameliyat olmadan net bir şekilde görmesi için uygun bir yol ve metottur.

Araştırmacılar, doktorların göze daha iyi bakmalarına ve hastalıkları daha erken yakalamalarına yardımcı olmak için yeni teknolojiler üzerinde çalışılıyordur mutlaka.
Ayrıca görme kaybı olan kişilerin günlük yaşamlarında dolaşmalarına yardımcı olacak yeni araçlar tasarlıyorlardır.

Gözünüze Göz Atın

Doktorlar Şimdi Ne Görüyor?

Görüşünüzün iyi olduğunu düşünseniz bile, mutlaka düzenli göz muayenesi yaptırmak sizlerin yararınıza olacaktır.
Göz muayeneleri, bir göz doktorunun yaygın görme sorunları ve hastalık belirtileri açısından gözlerinizi izlemesine olanak tanır ve böylelikle erken teşhis edilmiş olur. “En yaygın göz hastalıkları için erken uyarı işaretleri yoktur” düzenli kontrolün faydası vardır.
“Hastalıkları erken teşhis ettirerek, en iyi tedavi seçeneklerine ve iyi görme durumunuzu korumak için en iyi ihtimale sahip olursunuz.”

Gözünüze Göz Atın sağlıklı kalın

Kapsamlı bir muayene genellikle göz ilerlemesini içerecektir.

Görme keskinliğinizi kontrol ettikten sonra, doktor gözünüzün gözbebeği adı verilen karanlık merkezini büyüterek gözlerinize damlalar sıkarak daha da detaylı göz diplerine bakacaktır.
Bu, tıpkı bir kapıyı açmanın ışığın karanlık bir odaya girmesine izin vermesi gibi gözlerinize daha fazla ışık girmesini sağlar.
Daha sonra doktor gözün içini detaylı inceleyebilir.

Gözün arkasındaki dokuları incelemek için özel bir büyüteç gerekir. Bu dokular arasında retina (ışığa duyarlı doku), maküla (keskin görme için retinanın orta kısmı) ve optik sinir (gözden beyne görsel mesajlar taşır) bulunur. Bu alanların hasar görmesi bir göz hastalığının belirtisi olabilir.

“Gözler, gözlerden uzakta başka bir dokuda başlayan hastalığı da yansıtabilir” diye düşünüyorum. Göz muayeneleri diyabet , yüksek tansiyon, otoimmün bozukluklar , cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve kanserler gibi sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir .

Örneğin, göz doktorları genellikle gözdeki retina ve kan damarlarındaki hasarı gözlemleyerek şeker hastalığını tespit edebilirler.
Kan şekeri (şeker) testi ortaya çıkmadan önce hastalık göz dokusunda ortaya çıkabilir. Erken teşhis sadece görme kaybını değil diğer ciddi komplikasyonları da önleyebilir.

Gözler Dünyaya Açılan Penceredir

Görüntülemedeki Gelişmeler

“Gözün görüntülenmesi için günümüzün klinik teknolojileri oldukça şaşırtıcı, ancak muazzam ilerlemelerden geçiyor”
“Geleceğin göz sağlığı doktorları, şu anda sahip olduğumuz her şeyden inanılmaz derecede daha güçlü görüntüleme araçlarına sahip olacağız diyorlar.” Yeni sağlık kontrol araçları ile, göz sağlığı uzmanları hastalıkları daha da erken yakalayabilir. Örneğin, glokomun teşhis ve tedavisini iyileştirmek için bir tür
mikroskop ve araç gereç icat ediliyor. Glokom, gözün arkasındaki sinir hücrelerine zarar vererek körlüğe neden olabilir.
“Glokomdan zarar gören hücreleri hastalığın erken evrelerinde görmek zor”.
“Mevcut teknolojiyle, tespit edilmeden önce binlerce hücrenin ölmesi gerekiyor.”
Yeni yöntem, göz doktorlarının hasarı daha erken görmesine izin verecek. Glokomda erken tedavi genellikle sizi ciddi görme kaybına karşı koruyabilir.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD) daha iyi tespit etmek için başka göz görüntüleme teknolojileri geliştirilmektedir.
AMD, ülke çapında 50 yaş ve üstü insanlar arasında görme kaybı ve körlüğün önde gelen nedenidir. Güncel bir çalışma, durumun erken belirtilerini aramak için
beş yıl boyunca 500 kişide retina dejenerasyonunu izlenebiliyor.

Retinanın farklı bölümlerini görselleştirmek için spektral alan optik koherens tomografisi (SD-OCT) adı verilen yüksek çözünürlüklü bir görüntüleme tekniği kullanıyor.
Bishop, “Gözün diğer görüntülerinin göremediği çok küçük değişiklikleri algılayacak kadar hassas” diyor.
Başka bir yeni görüntüleme teknolojisi, bilim insanlarının gözdeki belirli bir proteini izlemesine olanak tanıyor.
Yaklaşım, doktorların kataraktları (gözün doğal lensinin bulanıklaşması) ve presbiyopiyi (yakın odaklanamama) daha erken yakalamalarına yardımcı olabilir.

Bazı araştırma grupları kataraktı tedavi etmenin yollarını araştırıyor. Kataraktı tersine çevirmek için potansiyel olarak göz damlalarında
kullanılabilecek bir kimyasal belirlediler.
“Katarakt, dünya çapında körlüğün bir numaralı nedenidir” Yeterince uzun yaşarsan, onları alırsın. Yeni tespit ve tedavi yöntemleri insanları her yerde etkileyebilir. ”

“Görme”yi İyileştirme

Yeni teknolojiler, az gören ve körlüğü olan kişilerin günlük yaşamlarında daha kolay dolaşmalarına da yardımcı olabilir.
Ses, aynı zamanda görme bozukluğu olanlar için de bir rehber görevi görebilir.
Yeni bir akıllı telefon uygulaması, görme engelli kişilerin en güvenli yaya geçidi konumunu belirlemelerine ve yaya geçidinde
kalmalarına yardımcı olmak için sesli uyarılar veren uygulamalar ve cihazlar mevcut, kameralı bastonlar vs gibi. Bunlar ve diğer yeni teknolojiler görme sorunları olan insanlara yardım ediyor.

Güneş Gözlüğü
Ancak Yeni, “Teknolojiler gözlerimizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olsa da yapabileceğiniz bir çok şey var”

Basit eylemler göz sağlığınızı korumak için uzun bir yol kat edip sizi mutlu edebilecek durumlar söz konusu olabilir.
Bunlar arasında sigara içmemek, sağlıklı beslenmek (özellikle ıspanak veya lahana gibi koyu yapraklı yeşillikler) ve sağlıklı kiloda kalmak yer alır.
Ayrıca ailenizin göz sağlığı sorunlarını da bilin araştırın. Bazı hastalıklar ailelerde bulaşabilir veya irsi olabilir. Ayrıca, zararlı güneş ışınlarını engellemek için
kaliteli güneş gözlüğü kullanın ve spor ve ev geliştirme tamir tadilat gibi projeleri gibi etkinlikler için koruyucu gözlük taktığınızda sağlığınızı koruyun.

Sorunları erken yakalamak için düzenli bir göz muayenesi yaptırmayı unutmayın. Göz sağlığı uzmanınız erken bir sorun bulursa,
genellikle iyi ve kaliteli görüşünüzü korumak için yapabileceğiniz bir şeyler vardır.

“Bir gram önleme, bir kilo tedaviye değer” diyorum.

 

Optisyen
Yaset Sezer

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle