Genel Güneş Gözlüğü

Güneş Gözlüğü Nasıl Temizlenir?

Güneş Gözlüğü Nasıl Temizlenir? Güneş gözlükleri, özellikle yaz aylarında, güneşin görüşü engellediği zamanlarda hayat kurtarıcı olabiliyor. Öğlen vakti sokakta rahatça dolaşabilmek ve sahilde güneşlenebilmek için güneş gözlüklerine ihtiyaç duyuyoruz. Kalitesine göre fiyat aralığı da değişen bu gözlükleri uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız, bakımına da özen göstermeniz gerekiyor. Gözlük camları kolay çizilebilir olduğu için çizilmelere karşı dikkatli olmanız, gözlüğün vidalarını periyodik olarak kontrol ettirmeniz ve belirli aralıklarla güneş gözlüğünüzü temizlemeniz gerekiyor. Güneş gözlüğünün nasıl temizleneceğine dair internette pek çok bilgi yer alıyor. Bu bilgilerin bazıları doğru olsa da kullanıcılar kimi zaman yanlış temizleme yöntemlerine yönelerek gözlüklerine zarar verebiliyorlar. Gözlüğünüze zarar vermek istemiyor, satıl aldığınız gözlüğünüzü uzun yıllar boyunca gözünüzden çıkartmak istemiyorsanız, doğru temizleme yöntemlerini uygulamanız büyük önem arz ediyor.

Gözlük Temizleme Spreyi Güneş Gözlüklerinde Kullanılır mı?

güneş gözlüğü temizleme ile ilgili görsel sonucu

Güneş gözlüğünde zamanla oluşan lekeler görme kalitesini düşüreceği için belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Güvendiğiniz satış noktalarından satın alacağınız gözlük temizleme spreyleri ile güneş gözlüğünüzü gönül rahatlığıyla temizleyebilirsiniz. Ancak, gözlüğünüzün camlarını kalitesinden emin olmadığınız işporta spreylerle temizlemeye kalkarsanız, güneş gözlüğünüze zarar verebilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Neyle Silinir?

Güneş gözlüğü neyle silinirden çok neyle silinmemelidir bunları bilmek, öğrenmek gerekiyor. Gözlük camları kirlendiği takdirde, gazete kağıdı, hırka, kazak, t-shirt, hazır ıslak mendil veya kağıt mendille temizlememelisiniz. Özellikle kağıt mendillerin yapısı sert olduğundan dolayı gözlük camında bulunan kiri daha da yayacak ve cam üzerinde zımpara etkisi yaratacağı için ince çizikler oluşmasına sebep olacaktır. Sonucunda da güneş gözlüğünüzle net bir görüş elde edemeyeceksiniz. Bu nedenle gözlüğünüzün camlarını, gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir mateyalle temizlemek yerine gözlükler için özel olarak hazırlanan bezleri kullanmaya özen gösterin. Temizleme bezinizi alırken yumuşak ve suyu tutan bir yapıda olması son derece önemlidir. Bezi de arada sırada yıkayarak temizlemenizde fayda var.

Güneş Gözlüğü Suyla Yıkanır mı?

güneş gözlüğü ile ilgili görsel sonucu

Güneş gözlüğünüzü musluktan akan suyun altına tutarak narince ovalayabilirsiniz. Güneş gözlüğünün camlarında çok fazla toz ve kir biriktiyse, bunları bezle temizlemek camlarda ince çizikler oluşmasına sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda ilk önce gözlüğü suyun altında hafifçe ovalamalı, sonrasında da temiz ve yumuşak bir bezle silerek kurulamalısınız. Dilerseniz, elinizde köpürttüğünüz ufak bir sabunla gözlüğünüzde daha detaylı bir temizliğe girişebilirsiniz. Tüm bu işlemler sırasında gözlüğünüzü sapından veya başka bir yerinden tutmak yerine tam ortasındaki köprü kısmından tutmanız gerekir. Buna ek olarak, yıkama esnasında camlara çok fazla bastırmamaya özen gösterin. Gözlük camlarını kurulmak için de yine güneş gözlüğü için özel olarak satın aldığınız bezi kullanabilirsiniz. Musluk suyu genelde kireçli olduğu için, kuruladıktan sonra da camın üzerinde lekelere kalabilir. Böyle bir durumda içme suyuyla sadece bir durulayıp kurulamanız yeterli olacaktır.

Güneş Gözlüğündeki Çizikler Evde Giderilebilir mi?

Maalesef, güneş gözlüğünüzdeki hafif ve ince çizikler için profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Daha derin çizikler içinse duruma bağlı olarak cam değişimi tavsiye edilebilir.

Ultrasonik Temizlikten Yararlanın

Son dönemde ortaya çıkan ve neredeyse bütün optik mağazalarda bulunan ultrasonik temizleme aracı, güneş gözlüğünüzü temizlemenin en iyi yoludur. Ultrasonik özel temizlik adı verilen bu yöntemde gözlüğün içine konulduğu cihaz su dalgalarını titreştirerek gözlükte yer alan tozu ve kiri, gözlüğe hiç zarar vermeden temizler. Siz de dilerseniz, kirlenmiş güneş gözlüğünüzü sektörde öncü markalardan bir tanesi olan Sezer Optik‘e getirerek ultrasonik temizliğin faydalarını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle