Genel Güneş Gözlüğü

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler: Güneş gözlüğü, özellikle yaz aylarının en çok sevilen ve tercih edilen aksesuarları arasında yer alıyor. Güneş gözlüklerinin bu kadar popüler olmasında, şıklığımıza farklı bir boyut kazandırmasının ve işlevsel yönünün etkisi elbette yadsınamaz. Güneş gözlüğü konusunda doğru kararı vermek, içinde barındırdığı detaylardan ötürü genellikle pek kolay olmuyor.

Peki yüzünüz için en doğru güneş gözlüğü ya da en ideal marka hangisi? Güneş gözlüğünün camı nasıl olmalı?  Orijinal bir güneş gözlüğünü ayırt etmek mümkün mü? Bu ve benzer soruların cevaplarını, sizler için bir araya getirdik.

Seçiminizi Yüz Şeklinize Göre Yapın

Hangi marka güneş gözlüğünü tercih ederseniz edin, yüz şeklinize uygun yapıda bir güneş gözlüğü tercih etmemişseniz, ödediğiniz ücretin hiçbir anlamı olmayacaktır. Güneş gözlüklerinin yüz yapınıza tam anlamıyla oturması oldukça önemli. Yani güneş gözlüğünü taktığınızda, orantı olarak suratınızda büyük veya küçük kalmamalı. Gözlüğün çerçeve bölümünün yanaklarınızla temas etmemesine özen göstermelisiniz. Bu, aynı zamanda gözlüğü daha rahat kullanabilmek açısından da çok önemli bir detay.

Öte yandan gözlüğünüzün kaş hizasında olmamasına da dikkat etmelisiniz. Uzun yüz hatlarına sahip kişilerin buna göre ince tasarımlı güneş gözlüklerini tercih etmelerinde fayda vardır. Uygun güneş gözlüğü tercihlerinin burnunuzdaki hasarları da kamufle edeceğini unutmayın.

Cam Özelliklerine Dikkat

Güneş gözlüklerinin camları da satın alma noktasında dikkat edilmesi gereken bir diğer detay. Güneş gözlüklerinin en önemli özelliği UV ışınlarına karşı bir kalkan görevi görmesidir. Zaten güneş gözlüğünün fark yaratan en önemli özelliği de budur. Bu nedenle gözlük camlarında söz konusu zararlı ışınlara karşı özel bir koruyucunun olması, gözden kesinlikle kaçmaması gereken bir detay. UV filtresi bulunmayan güneş gözlükleri uzun vadede gözünüze ve çevresine ciddi hasarlar verebilir.

Her güneş gözlüğünün UV ışınlarını savunma potansiyeli birbirinden farklıdır. Bunlar UV400, UV600 benzeri sayısal verilerle belirtilir. Güneş gözlüğünüzü sahilde ya da kar ışığı altında kullanacaksanız, UV200 kullanmak yetersiz olacaktır. Genel anlamda yolda, araba kullanırken takmayı planlıyorsanız; sarı, pembe gibi renklerden uzak durmalısınız. Çünkü bu renkler sizi trafik ışıklarına karşı zor durumda bırakabilir. Yeşil veya kahverengi gibi renklere sahip camlar, oldukça idealdir. Camı denediğiniz anda gözlerinizde bir bulanıklık ya da yorulma hissi oluşuyorsa camın kalitesine şüpheyle bakmanız gerekiyor.

Güven Veren Bir Marka

Güneş gözlüğünü uzun yıllar boyunca sorunsuzca kullanmak için en önemli detaylardan birisi de güven veren, kendisini sektörde kanıtlamış markalara yönelmek. Aksi takdirde her sene yeni bir güneş gözlüğü almak zorunda kalabilirsiniz. Tabi bu arada güneş gözlüğünün periyodik bakımlarını da aksatmamalısınız.

Güneş Gözlüğünde Sertifika Detayı

Güneş gözlüğüne ilişkin kafanızda soru işaretleri varsa, vakit kaybetmeden sertifika talep etmelisiniz. Bu, güvenlik açısından sizi rahatlatacak bir detay.

Taklit Ürünlerden Uzak Durun

Her şeyde olduğu gibi güneş gözlüğü seçimlerinde de ucuz ve taklit ürünlerden uzak durun. Bu noktada ürünün orijinal olup olmadığını hızlı bir şekilde kavramanız gerekiyor. Güneş gözlüklerinin üstünde orijinal bir etiket yer alır. Elbette taklit ürünlerde de bu etiketlere rastlamak mümkün; ancak biraz yakından incelediğiniz zaman söz konusu etiketlerin orijinal olmadığını basit bir şekilde kavrayabilirsiniz.

CE İşaretine Dikkat Edin

CE işareti, bizzat AB tarafından uygulamaya sokulan bir tür güvenlik sembolüdür. Amacı serbest dolaşımı hızlandırmak olan bu işaret,  söz konusu ürünün hem insanlar için, hem de çevre için uygun olduğunu gösterir. CE işaretinin varlığı, güneş gözlüğü konusunda size güven verecektir.

Güneş gözlüğü konusunda en doğru seçimleri yapmak için, deneyimi ve kalitesiyle sektör içinde kendini kabul ettirmiş olan Sezer Optik’ten destek alabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle