Genel Görme Kusurları

Konjonktivit Nedir

huysuz hastalik konjonktivit

Konjonktivit Nedir?

Konjonktivit Nedir? Konjonktivit, gözün en dış tabakasındaki beyaz kısmı ve göz kapaklarının iç yüzeyini saran konjektiva adlı tabakanın iltihaplanmasıdır. Halk arasında göz iltihaplanması, göz nezlesi diye de bilinmektedir. Konjonktivit hastalığıyla birlikte gözlerimizdeki kan damarları daha da belirginleşir ve göz içlerinin kanlanmasına, kırmızı renginde görülmesine neden olur. Bununla birlikte gözlerde çapaklanma, sulanma ve şişlik de meydana gelir. Konjonktivit hastalığı, tek gözümüzde ya da iki gözde birlikte görülebilir. Konjonktivit, bulaşıcı bir hastalıktır. Aynı zamanda tedavisi de mümkündür. Konjonktivitin çeşidine göre tedavi uygulanır.

Konjonktivit Nedir?

Konjonktivitin Nedenleri Nelerdir?

Konjonktivit rahatsızlığının çeşidine göre bu hastalığın nedenleri de değişebilmektedir. Bununla birlikte konjonktivitin nedenleri arasında enfeksiyonlar veya alerjik reaksiyonlar olma ihtimali yüksektir. Bu alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyonların oluşturma sebepleri şunlardır:

* Temiz olmayan ellerle göze temas etme
* Rüzgara ya da güneş ışığına fazla maruz kalmanın neden olduğu göz kuruluğu
* Sigara dumanlı ortamlarda bulunma
* Bu rahatsızlığa sahip olan biriyle temas halinde bulunma
* Göze toz, kum gibi yabancı cisimlerin temas etmesi
* Polen, toz, evcil hayvan tüyüne karşı alerjinin olması
* Kontakt lens altına kaçan tozlar
* Enfeksiyonlu kişilerin yüzdüğü ve klorlanması az olan bir havuzda yüzmek
* Gözyaşı yetersizliği

huysuz hastalik konjonktivit

Konjonktivitin Belirtileri Nelerdir?

Konjonktivitin en sık karşılaşılan belirtileri şu şekildedir:

– Gözlerde kızarıklık ve kanlanma: Konjonktivitin en sık karşılaşılan belirtilerindendir. Gözde oluşan iltihaba bağlı olarak konjektiva damarlarının şişerek ödem oluşturmasından kaynaklıdır.

– Gözde çapak oluşumu: Viral konjonktivitte ve bakteriyel konjonktivitte yaygın olan bir belirtidir.

– Gözün sulanması: Konjonktivit, normalden daha fazla gözyaşı üretimine ve gözlerde sulanmaya neden olur.

– Gözlerde yanma ve batma: Konjonktivit, göz içlerinde yanma ve aşırı derece batma hissi oluşturur.

– Işığa karşı hassasiyet: Şiddetli ışık karşısında gözlerde hassasiyet oluşup ağrı yapabilir.

– Göz kapağında şişlik: İlk başta tek gözde başlasa da zamanla iki gözde aynı anda görülebilmektedir. Göz kapaklarının şişmesi yaygın bir belirtidir.

– Gece boyunca gözden akıntı gelmesi: Geceleyin gözden yapışkan bir sıvı halinde akıntı gelebilir.

– Kaşıntı: Gözlerde kaşıntı olduğunda hastalar gözlerini sürekli ovalarlarsa hastalığı daha da şiddetlendirirler.

 

 What is conjunctivitis

Konjonktivitin Çeşitleri Nelerdir?

1. Bakteriyel Konjonktivit

Bakteriyel konjonktivite bakterilerin sebep olduğu bir konjonktivit çeşididir. Tedavi edilmezse ciddi hasarlara sebep olabilmektedir. El ve göz hijyenine dikkat etmemek, kalabalık ortamlar, mikroplu makyaj malzemeleri başlıca nedenleridir. Belirtileri arasında göz kapağında şişkinlik oluşması, sarımsı yeşil renkte akıntı meydana gelmesi, gözlerde kızarıklık ve ağrı vardır. Bulaşıcı bir konjonktivit çeşididir. Rahatsızlığın şiddeti yaşla orantılıdır. Tedavisi göz hekimi tarafından belirlenmelidir.

2. Alerjik Konjonktivit

Alerjik konjonktivit en sık rastlanan alerjik göz rahatsızlığıdır. Göz nezlesi olarak da bilinir. Polenler, toz ya da hayvan tüyüne alerjisi olanlarda görülebilir. Alerjik konjonktivit gözlerde kaşınma, yanma, batma, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet oluşturabilir. Tedavi edilmezse ciddi göz tahribatlarına yol açabilir. Aynı zamanda burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi alerjik bulguları da olabilir. Tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Muayene sonucunda tanı konulup tedaviye başlanır.

3. Viral Konjonktivit

Virüslerin sebep olduğu konjonktivit çeşididir. Özellikle mevsim geçişlerinde ve bahar aylarında daha sık görülür. Bulaşıp yayılma hızı çok yüksektir. Hastalığın bulaşma yolları ve ilk bulguları hastalarda çok benzerdir ancak seyirleri ve şiddetlerinde farklılıklar görülebilir. Okul, iş gibi yaşam alanları bulaşıcılık açısından riskli bölgelerdir. Tanı konulduktan sonra tedaviye başlanır. Gözdeki ve göz kapaklarındaki şişliği, ağrıyı azaltıcı göz damlaları kullanılır. Soğuk kompres rahatlatıcı etki gösterir.

Konjonktivit Nedir?

Konjonktivitin Tedavisi Nasıldır?

Konjonktivit tedavisi virüsün çeşidine ve nedenine göre yapılmaktadır. Virüsün çeşidine göre uygulanan tedaviler farklılık göstermektedir. Viral konjonktivit, hastalık boyunca çoğunlukla hafif seyreder. Viral enfeksiyonların herhangi bir belirli tedavisi bulunmamakla beraber doktorunuz şikayetlerinizi azaltacak ve enfeksiyonunuz geçene kadar rahat hissetmenizi sağlayacak bir takım ilaçlar önerebilir.Soğuk kompres ve hijyen tedavi yöntemlerinin başında gelir ve bunlara göz damlaları eşlik eder. Hastalığın belirtileri diğer türlere göre daha uzun sürebilmektedir.

Alerjik konjonktivitte günde içinde birkaç defa soğuk kompres ve damla uygulanır. Alerjenlerden uzak kalma, filtreli klimalar kullanma, dışarıda az vakit geçirme ve dışardayken güneş gözlüğü kullanmak durumu düzeltmeye yönelik alınan tedbirlerdendir. Göz yaşı damlalarıyla birlikte gözdeki kızarıklık ve kaşıntı gider. Bununla birlikte doktorunuz alerjiye karşı ilaçlar verebilir.

Bakteriyel konjonktivitte ise durum bulaşıcı olduğundan kalabalık ortamlara girmekten ve başkalarıyla temastan kaçınılmalıdır. Tedavide antibiyotik göz damlası ve merhemleri kullanılır. Bu tedavi 7 ile 10 gün boyunca göz damlalarının düzenli kullanımı ile çabuk iyileşme gözlemlenir. Sıcak ve nemli kompresler ve sık sık elleri yıkamak da tedavi için önemlidir.

Konjonktivit Rahatsızlığına Karşı Nasıl Önlem Alabiliriz?
Konjonktivit rahatsızlığı görülmeden önce veya görüldükten sonra hastalığının ilerlememesi için şu önlemleri alabiliriz:

* Eller sık sık yıkanmalı
* Mümkün oldukça başkalarının kişisel eşyaları kullanılmamalı
* Gözlerde enfeksiyon varsa eğer havuza girilmemeli
* Hapşırırken ve öksürürken ağız kapatılmalı, sonrasında ise göze dokunulmamalı
* Sigara dumanı olan yerden uzaklaşılmalı
* Hava kirliliğinin olduğu yerde durmamalı
* Alerji varsa bahar aylarında pencerelerin sıklıkla açılmaması gerekir
* Lens kullanılıyorsa eğer solüsyon sık sık değiştirilmelidir
* Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Belli bir sıklıkla (6 ayda bir) doktora muayene olmak gerekir.
* Tozlu, klimalı ortamda çok fazla durmamalı
* Lensler eller yıkandıktan sonra takıp çıkarılmalı
* Lensler başkalarıyla paylaşılmamalı

Not: Daha detaylı bilgiler için hekiminize danışın.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle