Genel Görme Kusurları

Miyop Nedir – Ne Demek?

Miyop Nedir – Ne Demek?

Miyop Nedir – Ne Demek? Uzağı görme bozukluğu olarak da bilinen miyop, kişilerin yakındaki yazıları kolaylıkla okuyabilme imkan tanırken, uzak mesafedeki yazıları okumada güçlük yaşatır. Bu sebepten ötürü, miyop sahibi kişiler trafik işaretlerini, okul tahtasındaki yazıları okumakta ve anlamakta zorlanırlar. Gözlerini sürekli kısarak bakma eğilimi gösteren bu kişilerin gözlük kullanması son derece önemlidir. Kalıtımsal özellik gösteren miyop, sıklıkla 8 ile 14 yaş arasında farkedilir. Uzun süre kitap okuyan kişilerde, saatçilerde, kuyumcularda, kısacası konuya yakın mesafede iş yapan kişilerde miyop daha sık görülür. Ayrıca, yaş arttıkça miyop seviyesi de ilerler. Miyop olan kişilerin gün içerisinde mutlaka gözlerini dinlendirmeleri, konuya yakın mesafede iş yapıyorlarsa da gözlük kullanmaları gerekmektedir. Aksi bir durumda göz kasları, yakın mesafede gösterdiği etkiyi uzak mesafede gösteremez hale gelir.

Miyop Çeşitleri

miyop ile ilgili görsel sonucu

Basit Miyop: Çevresel ve  kalıtımsal etkenlerin son derece etkili olduğu basit miyop, insanlarda en sık görülen miyop türüdür. Konuya yakın mesafede çalışmak, miyobun giderek ilerlemesine sebep olur.

Gece Miyobu: Gündüzleri herhangi bir görme problemi yaşanmazken geceleri, ışığın derecesi ve şiddetine bağlı olarak görme bozuklukları yaşanabilir. Hem gençlerde hem de yaşlılarda görülebilen bu miyop türü özellikle gece araba kullanırken tehlike yaratabilmektedir. Bu sebepten ötürü, gece araba kullanırken mutlaka gözlük takılmalıdır.

Yalancı Miyop: Göz kaslarında yaşanan spazmların sebep olduğu miyop türüdür.

Aksiyal Miyop: Gözün ön ve arka çapında meydana gelen büyüme sebebiyle oluşan miyop türüdür.

İkincil Miyop: Bazı sağlık problemleri ve kullanılan ilaçlar sebebiyle gözün mercek yapısında bozulmalar yaşanır. Bu bozulmalar da ikincil miyoba sebep olur.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

miyop ile ilgili görsel sonucu

Miyop problemiyle karşı karşıya olan kişilerin yakın mesafeyi görmede hiçbir sıkıntısı yoktur. Uzağı görme sorunu yaşayan bu kişiler, sürekli olarak gözlerini kısarak bakma gerekliliği duyarlar. Özellikle televizyon seyrederken ya da uzakta konumlanan bir nesneyi incelerken öne doğru eğilerek gözlerini kısarlar. Kişinin bu davranışı refleksif olarak gelişir ve miyop olabileceğine dair belirtiler sunar. İşi gereği sürekli olarak yakın mesafeye odaklanan kişilerde sıklıkla rastlanan miyop, göz ve baş ağrısına sebep olur. Yakın mesafede kaliteli bir görüş sağlasa da uzağı görebilmek için göz kaslarının kendini zorlaması sebebiyle göz ve baş bölgesinde ağrılar meydana gelir.

Miyop Tanısı ve Tedavisi

miyop ile ilgili görsel sonucu

Miyop tanısı konulan kişilere en sık uygulanan tedavi yöntemi gözlüktür. Bu sebepten ötürü, miyobun ilerlemesinin önüne geçmek, göz kaslarını dinlendirmek ve daha iyi bir görüş elde edebilmek için mutlaka gözlük kullanılmalıdır. Gözlüğe alternatif olarak lens de kullanılabilir. Son dönemlerde yaygınlaşmaya başlayan oksijen geçirgenliği yüksek lensler son derece kaliteli bir görüş sunmaktadır. Fakat, gözlük veya lens kullanmadan önce göz doktorunuzun tavsiyesini almanız son derece önemlidir. Gözlük veya lens kullanmaya başladıktan sonra da her 6 ayda bir göz doktoruna muayene olmanız tavsiye edilir. Göz numaranızda değişim olabilir bu da gözlüğünüzü veya lensinizi değiştirmenizi gerektirebilir.

İlerleyen teknolojiyle birlikte gözlük ve lens kullanımına alternatif olarak oluşan bir diğer tedavi yöntemi de lazer operasyondur. Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi göz bozukluklarında başvurulan bir tedavi yöntemi olan lazer operasyon, göz kusurlarını gidererek daha sağlıklı bir görüş elde etmenizi sağlar. Ancak, bu operasyonu gerçekleştirebilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız ve göz yapınızın da operasyona elverişli olması gerekir. Siz yine de Sezer Optik‘e uğrayarak, lazer tedavisinden önce gözlük veya lens tedavisini deneyebilir, sonrasında tercihinize göre lazer operasyon yaptırabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle