Optik Gözlük

Neden Yuvarlak Gözlük

Bir Tarz İncelemesi

Neden Yuvarlak Gözlük?

Bir Tarz İncelemesi Yapalım.

Neden Yuvarlak Güneş Gözlüğü?

Sadece 2020 yılında yuvarlak güneş gözlüklerinin kare kabul edilmesi miydi? 2020’nin sıcak gözlük görünümü; asetat Wayfarer modelleriyle birlikte genellikle bir ekose gömlek ve spor ayakkabılarla renk uyumlu olarak görülen gösterişli neon renklere tanımlanıyordu. Ancak bu yaz ve gelecek yaz; güneş gözlüğü içinde yuvarlak, metal ve asetat çerçeve trendlerde olmaya devam edecek. Rayban, Hermossa, Burberry, Gioferrari ve Polo güneş gözlüğü markalarının son kadın koleksiyonlarında bazı durumlarda gözlük kadar yuvarlak ve çok yuvarlak şekiller ortaya çıktı; ve erkekler için, Ralph Lauren, Emporio Armani ve Vogue’den (çoğu farklı ortalama 500₺ fiyatlara mal oluyor.) kalitesine göre de değişiklik gösterebiliyor.

Farklı aylarda, dergilere de kapak resimlerine de boy yayınlansa da yaz kış beklenen trendleri arasında yuvarlak güneş gözlüklerine yer verdi.

Ve tahmin edildiği gibi, son Harry Potter kitabının yayınlanmasından bu yana görülmemiş sayılarla artan yuvarlak gözlük, zaten sokaklarda defalarca kez görünüyorlar. Çoğu moda trendi varken ve özellikle bu dairesel, yuvarlak güneş gözlükleri görünüşte her yerde aynı anda, moda endüstrisinin grup düşünmesine de vesile oluyor. Giyilen kıyafetlerle de birlikte bir kombin çalışması da sağlıyor. Yeniden canlanmanın açık bir kaynağı olmadığı ve bir tasarımdan prototipe ve satılabilir bir nesneye kadar pahalı güneş gözlükleri geliştirmenin tipik olarak bir yıldan fazla sürdüğü göz önüne alındığında, tüm bu tasarımcıların aynı anda aynı fikre rastlaması nasıl olabilir?1970 yılında annesi tarafından kurulan Linda Farrow güneş gözlüğü markasının arkasındaki İngiliz tasarımcı Simon Jablon, “Moda budur.” dedi.

Bilgisayar gözlüğünün, her şeyden önce

“Bu bir trend. Sadece hissedebilirsin. İşlerin nereye gideceğine dair bir hissin her zaman var olmalı.”

Tasarımcı olanlar aynı şeylere bakarak sanat sergileri, moda partiler, rock yıldızları bu yüzden bu kişilere dürtüleri genellikle şaşırtıcı bir şekilde birbirine uyumludur.

Neden Yuvarlak Güneş Gözlüğü?

Ancak bazen fikirlerinin nereden geldiğini izlemek de mümkündür.

Yuvarlak çerçeveler en son yaklaşık yirmi yıl önce bir moda trendi olarak ortaya çıkmıştı. 1989’da, Alain Mikli kalın kenarlı bir versiyonunu piyasaya sürdüğünde Woody Hochswender, The New York Times’da “değiştirilmiş bir John Lennon, Harry Potter gibi kişiler en yeni ve eski şeydir” diye yorumlanmıştır, Ayrıca Steve Jobs, Malcom X gibi kişilerden de ilham alınıyor.

Neden Yuvarlak Güneş Gözlüğü?

Bundan önce, 1960’ların karşı kültür hareketi sırasında hippi tarzının belirleyici unsuruydular. Yuvarlak gözlüklerin niteliksiz bir moda hiti olarak tanımlanabileceği tek zaman 1960’lı yıllardı. Geçen yüzyıl boyunca, yuvarlak gözlükler ünlü mimarlar, edebi yıldızlar ve entelektüel düşünürlerle ilişkilendirildi. Philip Johnson, Le Corbusier, Dominick Dunne, Gandhi, Bay Chow’u Harry Potter, saymadığınız sürece neredeyse hepsi erkek ve nadiren en son kişisel tarzıyla tanınan bir figürdür. Ve yine de modeller hakkında göründüğü kadar ticari olmayan bir şey, tasarımcıların gözünde ön plana çıkardı. Ya da 2008 ve 2009’da aşağı yukarı aynı zamanda, neden tekrar yuvarlak optik ve güneş gözlüğü gördüğünüzü açıklamaya yardımcı olan birkaç örnek oldu. En ilgi çekici açıklamalardan biri, Hermoda Gözlük mağazalarının arkasındaki gözlük uzmanı Yaset Sezer’den geliyor. Proenza Schouler ve Adam Kimmel gibi diğer tasarımcılar için de stiller geliştiren Bayan Salaun, çalışmalarındaki en büyük etkilerden birinin 1950’lerde ve 60’larda Malick Sidibé tarafından çekilen siyah beyaz portreler olduğunu belirtti.

İki yıl önce Venedik Bienali sanat fuarında ömür boyu başarı ödülü alan:

Dr. VE Ünlü tasarımcıların (aralarında Miuccia Prada, Karl Lagerfeld, Stefano Pilati, Azzedine Alaïa, Alberta Ferretti ve Mr.Tasarımcılar, çalışmalarının monografilerini aradılar, özellikle Steidl tarafından yayınlanan ve postkolonyal Batı Afrika’nın coşkusunu, birçoğu inanılmaz güneş gözlüğü takan şık genç erkek ve kadınların görüntüleriyle aktaran bir 2004 baskısı ile tanıtılmıştı. Çalışmanın yankıları daha sonra tasarımcı koleksiyonlarında ve bunların tanıtımı için yaratılan resimlerde görünmeye başladı. Suno adında yeni bir çizgi, Bay Sidibé’nin fotoğraflarının sahnelemesini dama tahtası mermer zemine kadar kopyaladı ve gözlüklerle bir bütün oluşturuldıu. Nisan ayında, Bay Sidibé’nin çalışması, bir moda hikayesi olarak The New York Times Style Magazine’de yer aldı ve aralarında Marni ve Dries Van Noten’den kıyafetler giymiş 17 çocuktan birkaçı da yer almıştı.

Neden Yuvarlak Güneş Gözlüğü?

Bayan Salaun, “Birçok tasarımcı kitabındada kullandığını,” söyledi.

Ancak eğilimi belirleyen tek başına Bay Sidibé’nin etkisi değildi. John Lennon da biraz övgüyü hak ediyor. BBC’nin bildirdiğine göre, Temmuz 2007’de, bir çift tel çerçeveli yuvarlak gözlük açık artırmada satıldığında ve nihai satış fiyatı hiçbir zaman açıklanmayan nihai satış fiyatı 1,5 milyon dolardan fazla satıldığında, Bay Lennon’ın adı yine haberlerde yer aldı. Çok daha az olduğuna inanılıyordu. Bu satış, luxottica group tarafından 2007 yılında başlatılan lüks güneş gözlüğü perakendecisi Ilori’de bir satın alma yöneticisi olan Kristen McCabe’nin dikkatinden kaçmadı. Bayan McCabe, yuvarlak gözlüklerin o anda meydana gelen diğer gözlük temalarıyla örtüştüğü için geri döneceğine dair bir önseziye sahipti. Vintage, modern-şık ve hollywood tarzı gibi. Ayrıca, Bay Lennon’un yuvarlak güneş gözlüklü görüntüsünün, Mayıs ayından bu yana New Yorklulara, SoHo’daki Rock & Roll Hall of Fame Ekx’inde bir Lennon sergisini tanıtan posterlere bakmasına yardımcı oluyor. Bu gösteri, şehirdeki mağazalarda yuvarlak güneş gözlüğü taleplerini de ateşledi. Bayan McCabe, “Kadınlar onları gerçekten kucaklıyor” dedi. Lady Gaga, bu hafta sonu Japonya’da bir havaalanında onları giyerken görüldü. Proenza Schouler, 2008 baharında yuvarlak güneş gözlüklerini piyasaya sürdüğünde, tasarımcılar aslında dezavantajlı oldukları trendin çok ilerisindeydiler. Bayan McCabe, dairesel çerçevelerin yüz dostu olmadığını ve genellikle güçlü çene hatlarına sahip kadınlarda en iyi şekilde göründüğünü, bu nedenle serinin ilk stillerinin satılmasının zor olduğunu söyledi.

Neden Yuvarlak Gözlük

 

Ancak, gövdeler çerçevenin daha yukarısına yerleştirilmiş, biraz daha büyük ve daha köşeli olan yeni sürümler ile de başarılı olmuştur.

Modanın tasarımcılarından Jack McCollough ve Lazaro Hernandez, modaya hakim Wayfarer bakışından sıkıldıklarını ve gözlük takan orta yüzyıl fabrika işçilerinin resimlerine bakarken, “Bunun basitliği hakkında bir şey yüze karşı şekil bizi heyecanlandırdı. “Yine de, hippilere selam vermeden turun hikayesi tamamlanmış sayılmaz. Bu yıl Broadway’de yeniden canlanan “Hair”, tam olarak moda dostu olmasa da, ilk performanslarını geçen yaz Central Park’taki Delacorte Tiyatrosu’nda gerçekleştirdi. Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan bir ön gösterimde, oyuncu kadrosu, Metropolitan Sanat Müzesi’ndeki Kostüm Enstitüsü galasında, çeşitli uluslararası moda tasarımcılarının da bulunduğu bir seyirci önünde sergilendi.Yıl sonuna kadar, Bayan McCabe ve diğer perakendeciler, New York ve Las Vegas’taki Vision Expo veya Paris’teki SILMO uluslararası gözlük fuarı gibi ticaret fuarlarında 2009 baharına yönelik stillere bakarken, yuvarlak şekiller yaygın olarak kullanıldı.

Neden Yuvarlak Güneş Gözlüğü?

Dries Van Noten, Matthew Williamson, Raf Simons ve diğerleri için de güneş gözlüğü üreten Linda Farrow’dan Bay Jablon, tasarımcılar için muhtemelen en doğal şekil olduğunu söyledi. Ve bir başka özel Lennon stili olduğunu tahmin etti. Ters bir armut şekli mi? Bundan sonraki büyük şey kesinlikle kendi heves zevklerinizin peşinden gitmeniz. size bir çok optik ve güneş gözlüğü modellerini sunan yuvarlak Hermoda gözlük optik mağazalarını veya hermodagozluk.com online sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Optisyen
Yaset Sezer

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Yorum

  • Bilgilendirici yazınız için öncelikle teşekkür ederim. Çerçeve değişikliği yapacağım için uzun zamandır arayış içerindeydim ve artık köşeli gözlüklerden sıkıldım yuvarlak gözlüklere geçmeyi düşünüyordum. Bu yazınız birçok merakımı giderdi.

Bir Yorum Ekle