Genel Optik Gözlük

Numaralı Gözlük Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Numaralı Gözlük Bakımı Nasıl Olmalıdır? Numaralı gözlüğünüzü günlük olarak temizlemek son derece önemlidir. Böylece olası cam çiziklerinin, görüş kalitesinde yaşanabilecek azalmanın ve meydana gelebilecek diğer olumsuzlukların önüne geçmiş olursunuz. Gözlük temizliği konusunda çok sayıda yanlış uygulama yapılmaktadır. Bu da gözlüğe zarar vermektedir. Bu nedenle doğru uygulamaları takip ederek gözlük temizliğinizi sağlamanız, gözlüğünüzün ömrü ve sağlıklı görüş kalitesi için önemlidir.

Gözlük Temizleme Adımları

– İlk olarak ellerinizi yıkayın.

– Gözlüğünüzü ılık  suyun altında narin bir şekilde yıkayın.

– Çok az miktarda sıvı sabun kullanabilirsiniz fakat içerisinde losyon olan sıvı sabun kullanmamaya özen gösterin.

– Camların iki tarafını ve çerçeveleri birkaç saniye boyunca hafifçe ovalayın. Burun destekleri ile kulağın arkasında kalan terminalleri dahi her parçayı iyice temizleyin. Buna ek olarak, toz, kalıntı ve cilt yağlarının birikebileceği camın çerçeveyle buluşma noktasını da temizleyin.

– Camların ve çerçevelerin iki kısmını da durulayın. Sabun izlerini tamamen çıkarmadığınız takdirde, camlar kuruduktan sonra lekeler oluşacaktır.

– Camları ve çerçeveleri gözlük temizleme mendili aracılığıyla kurulayın. Bu mendilleri gözlükçülerden ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz. Eğer elinizde gözlük temizleme mendili bulunmuyorsa, tüy bırakmayan, ince ve yumuşak bezleri de kullanabilirsiniz. Ancak kullanacağınız bezin temiz olmasına, üzerinde toz vs. olmamasına dikkat edin.

Gözlük Temizleme Araçları

Numaralı gözlükleri temizlemek

Numaralı gözlükleri temizlemek için kullanılan en pratik yöntem sıvı sabun ve musluk suyudur. Bu ikiliye erişemediğiniz durumlarda ise gözlük temizleme spreyi olarak bilinen ürünleri kullanabilirsiniz. Bu spreyler, genellikle gözlük satın alırken hediye edilir. Bittiği takdirde de yine gözlükçülerden oldukça ucuz fiyatlar karşılığında satın alabilirsiniz. Gözlük temizleme spreyi kullanacağınız durumlarda cama bol miktarda sıkın. Ardından, yine gözlük temizleme mendili ile tamamen kurulayın.

Gözlük camlarını ve çerçeveleri temizlemek için kullanılabilecek en uygun bez mikrofiber bezlerdir. Gözlükçülerde de genellikle bu bez çeşidi kullanılır. Mikrofiber bezler büyük olduğu için gözlük temizlerken de kolaylık sağlar. Üstelik mikrofiber bezleri yıkayıp tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Fakat yıkama işlemini çamaşır makinesinde ve toz deterjanla yapmayın. Mümkün olduğunca elinizde, sıvı sabun kullanarak temizleyin. Kullanmadan önce de bezinizin tam anlamıyla kuru olduğuna emin olun.

Gözlük Teknik Bakımı

Numaralı gözlükleri temizlemek

Plaket adı verilen, halk arasında pabuç olarak da bilinen burun destekleri gün geçtikçe sararır. Bu normal bir durum olsa da bakım yapılmadığı takdirde zamanla yeşile hatta siyaha dönebilir. Böyle bir durumda plaket kısmına gözlükçülere giderek değiştirmeniz gerekir. Bu işlem için genellikle ücret alınmaz.

Ultrasonik temizleyici adı verilen ve son dönemde optik mağazaların neredeyse tamamında kullanılmaya başlayan cihazlar aracılığıyla da gözlüklerinizi temizletebilirsiniz. Ultrasonik temizleyicinin içerisinde musluk suyu bulunur. Bu cihaz, suda titreşim yaparak plaket ve çerçeve diplerinde biriken kirlerin giderilmesine yardımcı olur.

Gözlük Koruması

 

Gözlük takmadığınız zamanlarda gözlüğünüzü kılıfının içinde muhafaza edin. Bu kılıfların içlerinin de yumuşak ve temiz olmasına özen gösterin. Kılıfların içerisinde gözlük temizleme mendili hariç hiçbir materyal taşımayın.

Gözlüğünüzü kılıfının dışında bir yere koymak durumunda kalırsanız, asla camlarının üzerine koymayın. Bir gözlük için en ideal pozisyon, sapları kapalı ve camları yukarı bakacak şekilde olan pozisyondur.

Gözlüğünüzü çıkartırken tek elinizi kullanmak yerine iki elinizi kullanın. Eğer gözlüğünüzü tek elle takıp çıkartmayı alışkanlık hale getirirseniz, zaman içerisinde saplar gevşer ve gözlük bollaşır.

Numaralı gözlüğünüzün bakımını yaptırmak istiyor veya kendinize uygun bir gözlük almak istiyorsanız, en kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla sunan Sezer Optik‘e mutlaka uğramalısınız.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayım.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle