Genel

Ofis çalışanlarında göz sağlığını korumak

Masa başında bilgisayar ekranları karşısında uzun süreler geçiren ofis çalışanları belirli göz sağlığı sorunlarıyla daha sık karşılaşmaktalar. En çok karşılaşılan sorun ise göz yorgunluğu. Bulanık görme, çift görme, gözde yanma, gözleri kısarak bakma, ışık hassasiyeti, kuruluk hissi, odaklanma zorluğu, kızarıklık, sulanma gibi belirtiler ile ortaya çıkan göz yorgunluğunu önlemek için alınabilecek önlemlerden bahsediyoruz.

Ofis çalışanlarının göz sağlığını etkileyen unsuların başında bilgisayar ekranları gelse de ortam aydınlatması, havalandırma ve klima da etki eden unsurlar arasında yer alıyor. Sağlıklı bir havalandırma ve doğru klima kullanımı olmaması durumunda havadaki nem miktarının azalması sonucu gözde kuruluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ortam aydınlatması ise zamanla ışık hassasiyeti, odaklanma zorluğu gibi sorunlara neden olabilir.

Ofis Çalışanlarında Göz Sağlığını Korumak

Göz muayenenizi yılda bir kez aksatmadan tekrarlamayı ihmal etmeyin. Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz sorunları, şaşılık ve ya kayma gibi kas fonksiyonlarında oluşabilecek sorunların erken aşamada tespiti için göz muayenelerinizi aksatmamanızı tavsiye ederiz.

Ekran başındayken odaklanarak çalıştığımızda göz kırpma sayımızda azalma olmaktadır. Bu durum göz yüzeyinin kurumasına neden olacağından kuruluk ve batma problemleri oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle ekran ile aranızdaki mesafenin 50-60 cm civarında ve göz hizanızın yüksekliğinde olmasına özen gösterin. Yaklaşık olarak 30 dakikada bir mola verip bakış mesafenizi değiştirerek 20 saniye kadar uzağa bakmanız göz kaslarınızda oluşabilecek spazm ve baş ağrılarınızı önlemeye yardımcı olacaktır. Ek olarak ekran başında çalışanlara kontakt lens kullanmaları yerine gözlük kullanımı da tavsiye edilmekte. Bunun sebebi olarak daha önce belirttiğimiz göz yüzeyindeki kuruma nedeniyle lens kullanıldığında batma ve kuruluk problemlerinin artmasına neden olabilir. Kontakt lens kullanan kişilerin daha fazla hassasiyet göstermesinde fayda olacaktır. Gözyaşı fonksiyonlarınızı ölçtürerek suni gözyaşı içeren göz damlaları ile kuruluk sorunun çözümü konusunda bir fayda sağlayabilirsiniz.

 

Gözlük tercih edilmesi hususu da önemli bir detay. Doğru gözlük seçimi için öncelikle göz muayenelerinizi yaptırmalı ve doktorunuzdan varsa göz sorunu ve numara değerinin tespitini aldıktan sonra bir optik mağazasından uzman optisyen eşliğinde gözlüğünüzü seçerek en verimli sonuca ulaşmış olacaksınız. “Hermoda Gözlük” uzman optisyenleri ile hizmet sunan Sezer Optik bünyesinde faaliyetlerini gösteren dijital bir optik mağazası olarak konumlandırabiliriz. Hermoda Gözlük’te  blog sayfamızı takip ederek göz sağlığınızı iyileştirecek bilgilere ve dikkat etmeniz gereken hassas noktaları öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Alıntı: https://www.hermodagozluk.com/ofis-calisanlarinda-goz-sagligini-korumak

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle