Genel Optik Gözlük

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi: Gözlük seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de yüz şekline uygun olup olmadığıdır. Gözlüğü rahat kullanabilmeniz için yüzünüze tam olarak oturması gerekir. Kötü seçilmiş bir gözlüğü rahat kullanmak mümkün olmaz. Ayrıca, yüzünüze uygun bir gözlük seçerek şık bir görünüm yaratabilir ve gözlüğü tarzınızın bir parçası hâline getirebilirsiniz. Sonuç alarak, gözlük satın almadan önce yüzünüzün şekline uygun bir model seçmenizde fayda var.

Gözlük Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Simetrik bir görünüm çerçevenin boyutları ile yüzünüzün boyutları arasında bir orantı olması gerekir.
  • Çerçeve şekli ile yüz şekli uyumlu olmalıdır. Gözlük alınırken alın genişliği, yüz kemikleri gibi detaylara dikkat etmelisiniz.
  • Saç rengi, giyim tarzı gibi özellikler de gözlükle uyumlu olmalıdır. Örneğin vintage tarzını seviyorsanız geniş yuvarlak gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak bir yüze sahipseniz, gözlük seçimi yaparken yüzünüzü daha uzun gösterecek bir model seçtiğinizden emin olmalısınız. Şakaklarınızla desteklenecek bir gözlük hem yüzünüze daha iyi oturacak hem de şık bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır. Özellikle dikdörtgen çerçeveli gözlükler yuvarlak yüzler için uygundur. Ayrıca ince çerçeveli modeller de yuvarlak bir yüzün şıklığını arttırabilir.

Oval Yüz

Yüzünüz oval şeklindeyse, gözlük seçiminde şanslı olduğunuzu söylemekte fayda var. Zira bütün modeller yüzünüze oturacaktır. Ancak şık bir görünüme kavuşmak istiyorsanız, yumuşak köşeleri olan kare şeklindeki modelleri tercih edebilirsiniz. Şakağa doğru yükselen bir gözlük, yüzünüzde estetik duracaktır. Bunun yanında, yuvarlak ve geniş gözlükler de sizin için uygun seçim olabilir.

Üçgen Yüz

Geniş bir alnınız ve öne doğru çıkan elmacık kemikleriniz varsa Kalp yüz olarak da bilinen üçgen yüz tipine sahipsiniz demektir. Bu durumda geniş çerçeveli gözlükleri tercih etmenizde fayda var. Geniş, dikdörtgen çerçeveler yüzünüzün simetrisiyle uyumlanarak şık bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Eğer bu yüz şekline sahipseniz, alt çerçevesi ince olan vintage gözlük modelleri tam size göre! Çerçeve seçiminde alın genişliğine dikkat etmenizde de fayda var.

Kare Yüz

Köşeleri belirgin bir yüz hattına sahipseniz, gözlük seçiminde dikkatli olmalısınız. Yüzünüzün uzunluğu ve genişliği hemen hemen her yerde aynı olduğu için, ince çerçeveli modelleri seçmeniz faydalı olacaktır. İnce ve kıvrımlı modeller, yüzünüzdeki köşeleri yumuşak hâle getirebilir. Oval şeklindeki gözlükler sizin için oldukça uygun. Ayrıca hippi modeli yuvarlak gözlükleri seviyorsanız en uygun yüz şekline sahipsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken, kalın çerçeveli modellerden olabildiğince uzak durmak.

Uzun Yüz

Uzun bir yüze sahipseniz, yapmanız gereken yüzünüzü olduğundan geniş ve kısa gösterecek bir gözlük bulmak. Bu şekilde yüzünüzdeki simetriyle uyumlu bir seçim yapabilirsiniz. Yuvarlak ve kare çerçeveler sizin için oldukça uygun. Uzun boylu ve geniş modelleri özellikle tercih edebilirsiniz. Alnınız ile şakaklarınız arasında genişleyen ve eni kısa bir gözlük yüzünüze tam oturacaktır.

Elmas Yüz

Alın ve çenede sivrilip şakaklarda genişleyen bir yüze sahipseniz, oval çerçeveli modeller tam size göre. Bu modeller yüz kenarlarının yumuşak görünmesini sağlayarak simetrik ve estetik bir görünüm yaratır. Ancak gözlük çerçevesinin elmacık kemiklerinizden daha geniş olmamasına özen göstermelisiniz. Kare modeller de sizin için uygun olabilir. Ayrıca çerçevesiz gözlükleri seviyorsanız bunun için en uygun yüz tipine sahipsiniz.

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yüz Şekline Göre En Uygun Gözlüğü Nereden Alabilirim?

Kaliteli ve yüzünüzde şık görünecek bir gözlük arıyorsanız, önce hangi modelin size daha iyi gideceğine karar vermeniz gerekir. Sezer Optik’teki modeller arasından tarzınıza uygun, yüzünüzde şık duracak bir gözlük bulabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle