Optik Camlar

Kolormatik Gözlük Camı Nedir?

Kolormatik gözlük camı nedir: Güneş ışıkları vücudumuz için ne kadar faydalı olsa da, gözle doğrudan teması kötü sonuçlar yaratır. Diğer yandan, numarasız ve işporta ürünü güneş gözlüklerinin göz sağlığına zararlı olduğu bilinmektedir. Gözleriniz güneşe karşı hassassa, kolormatik olarak bilinen gözlükleri tercih edebilirsiniz. Kolormatik gözlükler, şık bir görünüm sağlayacağı gibi, gözlerinizi düşük ve yüksek yoğunluktaki ultraviyole ışınlarının etkisinden korur.

Kolormatik Cam Nedir?

Fotokromik adıyla da bilinen kolormatik camlar, gözleri ultraviyole ışınlarının etkisinden korumak için üretilmiştir. Ultraviyole ışınlarının yoğunluğuna göre renk değiştiren bu camlar kapalı ortamda beyaz ve şeffaf bir görünüme sahiptir. Ancak ışık temasında renk değiştirirerek zararlı ışıkların göze temas etmeden geri yansımasını sağlarlar. Bu camlardan üretilen gözlükler, güneş ışığı hassasiyeti taşıyan kişiler için tavsiye edilmektedir.

Kolormatik Gözlükler Nasıl Renk Değiştirir?

Merceğe temas eden ultraviyole ışıkları, camın koyulaşmasını sağlar. Cam renk değiştirdikçe ışıklar geri yansıtılacak ve UV ışıklarının gözle olan teması engellenecektir. Renk değiştirme temelde kimyasal bir reaksiyona dayanır. Ultraviyole ışıklarıyla temas eden kimyasal parçacıklar, yansıtan madde oluşmasına sebep olan bir reaksiyona girer. Aynı şekilde, ışık azalınca reaksiyon ters işleyerek camın saydamlaşmasını sağlar.

Gözlüğün renk değiştirme hızı ise kalitesine göre değişiklik gösterir. Yüksek kaliteli gözlükler çabuk renk değiştirirken, düşük kalitelilerde bu süre uzayabilir. Dolayısıyla kolormatik gözlükleri mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanmak ve Sezer Optik gibi kaliteli bir mağazadan satın almak gerekir. Kalitesiz gözlüklerde renk değişimi uzun süreceği için, ortam ışığıyla renk arasında uyumsuzluk olacak bu da görme bozukluklarına sebep olacaktır.

Kolormatik Gözlükler Neden Tercih Edilmeli?

Gözlük kullanmanızı gerektiren herhangi bir görme bozukluğunuz varsa, güneş gözlüklerini de numaralı kullanmanız gerekir. Ucuz ve işporta ürünü gözlükler, sağlığınızı kötü etkileyecek ve görme bozukluklarını arttıracaktır. Kolormatik gözlükleri hem kapalı alanda hem de güneşli havalarda kullanabilirsiniz. Nitekim kolormatik camlı gözlükler numaralı güneş gözlüklerine göre çok daha uygun fiyatlara sahiptir. Ayrıca güneşte renk değiştirdiği için sizi gün içinde iki farklı gözlük kullanma zorunluluğundan kurtaracaktır.

Kolormatik camların organik gözlük camlarına göre daha dayanıklı olduğunu belirtmekte de fayda var. Fotokromik camlar, çizilmelere ve darbelere dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca kimyasal içeriği sayesinde kolay temizlenebilmektedir. Diğer yandan, kolormatik camlarda siyah, kahverengi, sarı gibi birçok renk seçeneği bulunmaktadır. Bu gözlüklerle gözlerinizi koruyabileceğiniz gibi kendinize şık bir tarz yaratabilirsiniz.

Kolormatik Gözlük Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kolormatik gözlükler akşamları görüşü azaltabilir. Özellikle akşam saatlerinde araba kullanıyorsanız bu gözlüklerden uzak durmanızda fayda var. Diğer yandan, ışık yoğunluğu az olan bir ortamda çalışıyorsanız, fotokromik gözlükler sizin için faydalı olmayacaktır. Kolormatik gözlükler, gündüz saatlerinde ve güneşli, ışık yoğunluğunun yüksek olduğu havalarda kullanmak için uygundur. Karanlık ortamlarda ve ışık yoğunluğunun düşük olduğu saatler için başka gözlükler tercih edilmelidir.

Kolormatik Camlı Gözlükleri Nereden Almalıyım?

Gözlük seçimi, ucuza getirilmeyecek kadar önemli bir konudur. Özellikle kolormatik gibi kimyasal alaşımlı camlarda kalite oldukça önemlidir. Bu tür gözlükleri kullanmak için mutlaka doktor tavsiyesi gerekir. Ayrıca, sokak tezgahlarından ve ucuz ürünler satan mağazalardan gözlük almamaya özen göstermeli, kalitesiz gözlüklerin gözünüze zarar vereceğini unutmamalısınız.

Kolormatik gözlük ve lens ihtiyacınız varsa, hızlı renk değiştiren, yüksek kaliteli bir ürün seçmeniz gerekir. Zira ucuz bir ürün seçmek göz sağlığından feragat etmenize sebep olacaktır. Sezer Optik ile iletişime geçerek, yüksek kaliteli ve şık bir kolormatik gözlük alabilir, gözlüğünüz için en iyi cam ve lensleri bulabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayım.

Optisyen
Yaset SEZER

Yorum

 • Bir de kolormatik kontakt lensler var yeni çıkan. Sokağa çıkınca lensin rengi değişiyor. Yeşil gözlü bir arkadaşım kullanıyor. Lensin rengi değişince tipi Twilight’taki Riley Biers gibi oluyor süper bi şi :))

  • Fotokromik lensler çevre ısısına da duyarlı bir lenstir, Soğuk günlerde daha fazla kararırlar. Güneşte hızla koyulaşırlarlar, Camların en koyu hale dönüşmesi sadece 60 70 sn sürer. Açılma süresi ise 5, 6 dakikada % 80’dir koyulaşma derecesi, Bu tünel gibi vs yerlerde dikkatli olmanızı öneririm, Soğuk günlerde daha fazla kararırlar. Güneşte hızla koyulaşırlar, karanlık bir yere girme durumlarında dikkatli olmanızı öneririm,
   Işıksız ortamda renkleri çok ideal ölçülerde ve çabuk açılmadığı için renksiz gözlük gibi etkili görüş sağlayamazlar. Yaset sezer

 • paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederiz. son derece açıklayıcı ve sade bir dil kullanmışsınız
  saygılar

 • paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederiz. son derece açıklayıcı ve sade bir dil kullanmışsınız
  saygılar

  • Fotokromik camlar mineral camlar ve organik hammaddedende üretilmektedir. Mineral kolormatiklerde koyulaşmayı sağlayan gümüş alaşımı camın hamuruna ilave edilmiş olduğundan, daha kalın olan camlar daha fazla gümüş alışımı ihtiva edeceğinden daha fazla koyulaşacak ve ince olan camların rengi de daha açık kalacaktır. Kolormatiklerde fotokromik özelliği sağlayan kimyasal madde, camın hamurundadır. Transitions ve az sayıda diğer birkaç firmanın ürettiği organik kolormatiklerde ise camın ön yüzeyi, fotokromik özellikteki bir katman ile kaplanmıştır. Mineral kolormatik cam daha ağır olu ve kırılabilir yüzünüzde zor taşırasınız ve artık üretimi çok çok azaldı ve organik camlardan daha da pahalı bir hale geldi. şimdi teknoloji tamamen daha hafif daha estetik hal aldığı ve organik camlar daha da iyi koyulaştığı için tamamen organiğe döndü. özetlemek gerekirse mineral kolormatik cam daha ağır ve kırılabilir ve daha az koyulaşır.

Bir Yorum Ekle