Kontakt Lens

Kontakt Lens Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Kontakt Lens Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey:

Kontakt Lens Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey: Sadece bir çift gözünüz var ve onlarla en iyi şekilde ilgilendiğinizden emin olmalısınız. Yani, işporta gözlükleri veya lensleri ile gözlerinize verebileceğiniz zararı her daim göz önünde bulundurmalısınız. Kontakt lens takmak, çeşitli nedenlerden dolayı gözlük takmak istemeyenler için harika bir göz bakım seçeneğidir. 1887 yılında yeniden icat edilen kontakt lensler hakkında ilginç bilgileri sizler için derledik:

1. Su, lenslerinize zarar verebilir.

Kontakt lenslerinizi musluk suyu veya tükürükle durulamak çok ciddi bir hatadır, çünkü göz enfeksiyonlarına neden olma riski vardır. Bu nedenle yüzerken lens takmaktan kaçınmalısınız.

2. Çocuklar için de uygun kontakt lensler vardır.

Evet, doğru! Küçük çocuklar da kontakt lensler için uygun adaylardır. Yetişkinlerin aksine, çocukların göz bakımı ile ilgili gereklilikleri yerine getirmede daha titiz ve dikkatli dikkatli oldukları görülmüştür. Tabii ki çocuğunuzun göz doktoruna danışmadan lens kullanmasını istemezsiniz.

3. Diyabet hastaları da lens kullanabilir.

Diyabet hastasının kontakt lens kullanamayacağına dair yaygın bir yanlış kanı var, çünkü diyabet hastaları sıklıkla göz kuruluğu problemi yaşarlar. Ancak, bu doğru değil. Buradaki en önemli etken, lens seçiminin normal olanlardan biraz daha farklı olması. Eğer diyabet hastasıysanız, göz bakımı uzmanınızı bu konuda bilgilendirdiğinizden emin olun.

4. Kontakt lens sayesinde miyop ile başa çıkılabilir.

Yapılan son araştırmalara göre belirli lenslerin kullanılmasının miyopun ilerlemesini geriletebileceğini göstermektedir.

5. Şekerleme yaparken dahi lensinizin çıkmış olması gerekir.

Genel bir kural olarak, uyku sırasında kontakt lens takmak kesinlikle yanlıştır. Bu, lens takan takmayan “herkesin bildiği” göz bakımı kuralı, 10-15 dakikalık kısa bir şekerleme için bile geçerlidir. Doktorlar, uyku sırasında takılı olan lenslerin kızarıklığa, ağrıya ve hatta kornea ülserlne neden olabileceğini söylüyor.

Kontakt Lens Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

6. Göz doktorunuzdan alacağınız reçete olmadan kontakt lens takamazsınız.

Ülkemizde reçetesiz kontakt lens satışı yasaktır. Uzman muayenesi sonucunda alacağınız reçete ile kontak lensinizi edinebilirsiniz.

7. Hijyen önemli!

Lens kullananlar uygun bakım ve temizliği sağlamazsa, gözleri enfekte olabilir. Enfeksiyon risklerini azaltmak için temas etmeden önce ellerinizi yıkamalısınız. Kontakt lenslerinizi saklarken salin solüsyonunu düzenli olarak değiştirin. Suda da bakteri olabileceğinden temizlemek için musluk suyu kullanmaktan kaçının. Keratit, yanlış temas ya da hijyenik olmaması nedeniyle oluşabilecek ağrılı bir göz enfeksiyonudur. Bazı mantar veya bakteriyel enfeksiyonlar, hijyensizlik nedeniyle de ortaya çıkabilir.

8. Aldığınız lensler “uyurken takılabilir” olsa bile tedbiri elden bırakmayın.

Aldığınız lensler son derece kaliteli olabilir, çok ciddi bütçe de ayırmış olabilirsiniz. “Gece uyurken kalabilir.” de yazabilir ama siz siz olun, tedbiri elden bırakmayıp, uyumadan önce mutlaka lenslerinizi çıkartın.

Kontakt Lens Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

9. Lens takılı iken ağlamak tehlikeli midir?

Kontak lensleriniz takılı iken ağladıysanız, muhtemelen görüşünüzün bulanıklaştığını fark etmişinizdir. Kontaklar lensler belirli miktarda normal gözyaşı taşıyacak şekilde üretilmiştir, fakat bu normalin üstüne çıkarsa görüş bulanıklaşabilir. Ancak herhangi bir sağlık riski taşımamaktadır. Kontakt lensleriniz ayrıca üst göz kapaklarınıza yapışabilir. Bu rahatsız edici olabilir, ama kesinlikle tehlikeli değil. Onları dikkatlice yerine geri getirebilirsiniz. Ağlarken gözlerinizi ovmamak en iyisidir, çünkü merceklere zarar verebilirsiniz. Gözyaşlarınızı silmeniz ayrıca kontaklarınızın düşmesine neden olabilir, bu yüzden dikkatli olun!

10. Lensin kalitesi oldukça önemlidir.

Günlük, haftalık ve aylık kontakt lensler, belirli bir süre sonra bozulan malzemelerden yapılır. Kaliteli ve pahalı olarak nitelendirdiğiniz kontakt lensler, size mümkün olan en iyi görüşü vermek, enfeksiyonlardan ve diğer sorunlardan korumak için varlar. Bu nedenle, hangi kontakt lense sahip olursanız olun, tasarlandıkları sürenin sonunda (örneğin bir gün, bir hafta, 2 hafta veya bir ay) onları atın. Kontakt lenslerin son kullanma tarihine dikkat etmeden süreyi geçirirseniz, göz tahrişi, kornea sıyrıkları ve kornea ülserleri gibi problemler yaşayabilirsiniz.

Siz de gözlerinizi ve göz bakımınızı önemsiyor, ve lensler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, ilk fırsatta Sezer Optik ile iletişime geçebilirsiniz.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Yorum

  • Ben hem migrenim olduğu hem de açık renk gözlü olduğum için ışığa göre renk değiştiren lenslerden kullanmaya başladım. Büyük bir şirkette çalışıyorum ve binamızın çatısı camdan. Çalıştığımız yere bazen çok fazla ışık giriyor. Lenslerden çok memnunum ama güneş gözlüğü kullanmaya da devam ediyorum. Doktorum da öyle öneriyor zaten. Ama bakım gerçekten önemli zamanında değiştirmezseniz batma yapıyor

Bir Yorum Ekle