Genel Kontakt Lens

Lens Kullanmanın Avantajları

Lens Kullanmanın Avantajları Gözün dış yüzeyine yerleştirilerek kullanılan lensler, bazı hastalıkların tedavisi için gözlüğe alternatif olarak tercih edilmektedir. Lens, kullanım ve görünüm bakımından birçok avantaja sahip. Nitekim bazı göz rahatsızlıklarında gözlük yerine lens kullanımı tercih ediliyor. Herhangi bir görme rahatsızlığına sahipseniz ve gözlük kullanmak istemiyorsanız, doktorunuza danışarak kontakt lens kullanabilirsiniz.

Görme Bozukluklarını Azaltır

Gözlük kullanımı, miyop ve hipermetrop hastaları için oldukça zahmetli olabilmektedir. Bazı hastaların uzak ve yakın için ayrı gözlük takmaları gerekir. Ancak lens kullanarak uzak ve yakın görüşteki sorunları aynı anda gidermek mümkün. Göze doğrudan yerleştirilen ve gözbebeğini kaplayan lensler, görme bozukluklarının tamamen giderilmesini sağlar. Bazı lensler, hastalıklar için özel olarak üretilmiştir, dolayısıyla uyku esnasında çıkarmak gerekmez.

Ayrıca, keratakonus rahatsızlığına sahip kişilerin lensler sayesinde daha iyi gördükleri de bilinmektedir.

Kullanım Rahatlığı

Lens kullanımı gözlüğe nazaran çok daha kolay ve rahattır. Örneğin spor yaparken gözlüğünüzü çıkarmanız gerekecektir ancak lens için böyle bir durum söz konusu değildir. Lenslerinizi gün boyunca gözünüzde taşıyabilir, bu sayede daha rahat hareket edebilirsiniz. Herhangi bir görme bozukluğunuz varsa ve spor gibi fiziksel aktivitelerde bulunuyorsanız lensleri tercih etmeniz daha avantajlı olacaktır.

Hijyen

Lensler doğru muhafaza edildiğinde sürekli temizlik gerektirmez. Kendi kutusunda ve sıvısının içinde muhafaza ettiğiniz takdirde kesinlikle kirlenmeyecektir. Ayrıca kullan-at özelliğine sahip lensler de bulunmaktadır. Bu lensleri herhangi bir hijyen kaygısı olmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Estetik

Lensler gözünüzde tamamen doğal bir görünüme sahip olacaktır. Kendi göz renginiz dışında bir renk seçerek, şık bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Lens Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kontakt lensler her ne kadar estetik bir görünüme sahip olsa da yalnızca bu yüzden kullanılmamalıdır. Herhangi bir göz rahatsızlığınız yoksa bile, estetik sebeplerden ötürü lens kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka bir göz doktoruna danışmalısınız. Lensin göz ölçünüze, kornea çapına uyumlu olması gerekir. Gözleriniz ile uyumsuz olan bir lens, görme bozukluklarına sebep olacaktır. Dolayısıyla, sebebi ne olursa olsun lens almadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekir.

Bazı lensler uyku esnasında kullanılabilse de, büyük çoğunluğu kullanılamamaktadır. Dolayısıyla lensi hijyenik bir şekilde muhafaza etmek için kutusunu ve sıvısını da almanız gerekir.

Lens kullanırken ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca tozlu, kirli ortamlarda lens değişimi yapmamaya özen göstermenizde fayda var. Böyle bir durumda gözünüz enfeksiyon kapabilir ve ciddi rahatsızlıklar görülebilir.

Nereden Lens Alabilirim?

Lens satın almak için öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekir. Göz sağlığınıza faydalı olacak ve estetik bir görünüm yaratacak bir lens almak için ise Sezer Optik ile iletişime geçebilirsiniz. Kontakt lens çeşitleri, solüsyonları ve muhafaza malzemeleri Sezer Optik’te satışa sunulmaktadır.

Yazar hakkında

Yaset SEZER

Gözle ilgili konuları, kendi çıkarımım ve doktorlardan aldığım bilgileri ve gözlük, güneş gözlüğü ile, numaralı yüzücü gözlüğü, numaralı sporcu gözlükleri, gözlük markaları hakkında ve contackt lens ve daha bir çok konuda sizlere faydalı bilgi vermeye çalışmaktayız.

Optisyen
Yaset SEZER

Bir Yorum Ekle